Bilgii.net

Modern Bahçe Dekorasyonu Örnekleri

28.11.2018
Modern Bahçe Dekorasyonu Örnekleri

Mimarın, binaların minimalist yapısını dış mekânlara dayatmak istediği gibi, düzgün bir şekilde düzenlenmiş sert, heykeltıraş bitki hatları birçok çağdaş peyzajın normudur. Yine de bu tür dikim tarzı, doğal dünyayla olan ilişkiyi tamamen reddediyor gibi görünüyor. Uzmanlar daha dostça bir yaklaşım paylaşıyor. “Katı, mimari bitkiler ile sıkışıp kalmanın bir sebebi yok” diyor. “Ekibiniz gevşek, canlı bir görünüme sahip olduğunda, bir oyun, canlılık ve sıcaklık hissi yaratırlar.”

Şık ve Çağdaş Bir Bahçe Tasarımı İçin 10 Tavsiye

  1. Beyaz ve yeşil renk düzeniniz için iyi bir temeldir. Yani, örneğin, zarif yollar veya bir veranda alanı oluşturmak için soluk kireç taşı kaldırım veya çakıl kullanın.
  2. İşlenmiş veya tuğla duvarları ve çitler beyazı boyayın. Boyalı tuğla, tasarıma ekstra bir doku unsuru kazandırır.
  3. Bahçeyi bir arada tutmak için ekiminizde tekrar desenleri kullanın. Düzenli aralıklarla yerleştirilen küçük ağaçlar, kutu çalılar, çalılar veya süs eşyaları bir dizi iyi görünüyor ve zamansız bir çekiciliği olan bir sipariş verir.
  4. Çimler ve yollar basit geometrik şekiller arasında kontrast oluşturun ve çiçek yatakları dışarı dökülmesini bazı gevşek ekim alanları içerir.
  5. Broş ekimi arasında, kutu biblolar gibi yapısal bitkilerin bir desenini içerir. Yazın pek görülmüyorlar, sadece bir ipucu veriyorlar, ama kışın bahçeyi bir arada tutuyorlar.
  6. Çağdaş ekim, her sınırda bulunan ve yaz boyunca uzun süren bir ‘tutkal’ bitkisine sahip olma eğilimindedir.
  7. Modern tasarımlar sıradanlığı önlemek için en iyisidir. Eklediğiniz her şeyin açık nedenleri var.
  8. Süs eşyaları ve mobilya için, doğal malzemeler, tertemiz dikim desenlerine ve keskin, beyaz yüzeylere bir başka kontrast sağlar.
  9. Yıllar boyunca, eskrimdeki yatay çubuklar, çağdaş bahçelerin görünümü olmuştur. Harika görünüyorlar ama bunaltıcı olabilirler, bu yüzden güçlü dikmelerle çizgileri kırın ve her tarafa sahip olmaya çalışmayın ya da hapisteymiş gibi hissedin!
  10. Çağdaş bahçeler için aydınlatma kesinlikle gereklidir. İyi aydınlatma, ışık fikstüründen ziyade her zaman ışığınızla ilgilidir. Tasarım vurgulamak için dikenler, dokulu tuğlalar veya tekrarlanan ekim modelleri gibi unsurlara odaklanın.

Modern bir coğrafyada, ekim alanlarında daha doğal gitmek için seçeneğiniz olduğuna dair yeterli organizasyon var. “Modern bahçelerde pek çok uzun ömürlü görmüyorsunuz ve bunun neden olduğundan emin değilim” diyor uzmanlar. “Çiçek rengi şeyleri çok ısıtır ve süs otlarının rengiyle iyi bir şekilde bir araya getirir. Çok yıllıklar biraz gevşek ve dağınık görünebilir, bu yüzden bunları çok stratejik bir şekilde kullanmanız gerekir, ancak bir köşeyi veya bir yürüyüş yolunu gerçekten yumuşatabilirler.”

Bahçenizi Çevresi İle Bağlamak İçin Tesisleri Kullanın

Kalın siluetleri olan bitkiler, mimarinin yanında uygun hissedilen temiz bir görünüme sahiptir. Uzmanlar, “Dış mekânlarda ve çevresinde organize edilmiş bir paletle başlıyoruz, daha sonra dışarı çıktıkça, ekimin etraftaki doğal çevrelere neredeyse çözülmesini istiyoruz” diye açıklıyor Uzmanlar. “Bölgemizde, bahçeler genellikle bazen altın Kaliforniya tepelerine bakan bir manzaraya ya da bir derenin yanındaki kıyıdaş bir alana sahiptir.”

Bitki örtüsünün dış kenarlarını adeta bir goblen örecek, manzaranın sınır çizgilerini bulanıklaştıran ve manzarayı ötesine taşıyan bir doku ve renk dokusu yarattı. Nehir kıyısındaki bir bölgeye yakın, o, acele ve diğer taze, yemyeşil bitkilerde çeker. Otlak alanın yanında, süs otlarının hareketine ve yumuşaklığına dikkat çeker. “Bir manzara asla steril bir müze gibi hissetmek istemiyoruz” diyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net