Bilgii.net

Minimalist Bahçe Dekorasyonu Örnekleri

29.11.2018
Minimalist Bahçe Dekorasyonu Örnekleri

Son dönem modern insanın bahçe kavramı oldukça değişti. Buna bir de minimalist düşünce eklendiğinde; şartlar daha farklı boyuta geçti. Birkaç saksı çiçek, birazcık çimenle az eşyaların birleştirildiği bir tasarım ortaya çıkıyor. Bahçe kavramı herkes için farklı bir özellik taşıdığı önem eşya ve aksesuar kullanımını farklı bir boyutta taşır. Bu aynı derece toplumdan topluma değişme özelliği göstermektedir. İklim koşullarının getirdiği yaşam şekli itibariyle farklı bir boyut kazanır.

Bahçe şeklimiz ne tarzda ise yaşam şeklimizin de o açıda olduğunun kanıtıdır. Ülkemizde daha çok doğal yaşamın çokluğu nedeniyle herkes kendi bahçesinin bahçıvanıdır. Yani tam anlamıyla sanat eserini çıkaracak tarzda bahçemizi tasarlayamayız. Fakat önemli mekânlarda; saray, köşk, konak gibi yerlerin bahçeleri özel dekora edilmiş bahçelerdir. Buralarda daha çok minimalist bahçe dekoru kullanılır. Beyaz tonlarının çok yoğun olduğu bahçenin ortasında sade bir su fıskiyesinin olduğu tarzdadır.

  1. Minimalist Tarzda Bahçe Dekorasyonunda En Önemli Kısım; Peyzaj

Bahçe dekorasyonunda en önemli kısmı peyzaj bölümü olduğu bir gerçektir. Bahçenin nasıl olacağı ve kaç kişiden oluşacağına karar verdikten sonra işleme başlanır. Minimalist bahçe dekorasyonunda çok önemlidir. Az ve gözü yormayan eşyaların kullanılması gerekir. Bahçeler mevsimlik değil her zaman bakım ister. Bitkileri düzenli ilaçlama ve sulama yaptığımızda istediğimiz minimalist tarz bir bahçe yaratmış oluruz.

  1. Eşyalar Az Olmalı

Çok fazla yoğunluğu olmayan, göz yormayacak tarzda eşyalar seçerek, minimalist ruhunu yakalayabiliriz.

  1. Daha Açık Renk Kullanmak

Daha açık ve soft açık tonlardaki rahatlatıcı renklerin kullanılması tercih edilir.

  1. Taşınabilir Bahçe Araç ve Gereçleri

Taşınabilir ve katlanan sandalyeler kullanılmalı. İnsanı yormayan sade bir aksesuarlar tercih edilir.

   5.Eşyaların Boyutlarının Küçük Olması

Sandalye, masa, saksılar… Eşyalar ne kadar ince ve sade yapıda olursa o kadar minimalist ruh yakalanır.

  1. Pastoral ve Ferah Ortam

Beyaz rengin hâkim olduğu ortam havaya ferahlık katarak, pastoral renklerin kullanımı kendinizi minimalizme ayak uydurmuş, bahçenizde huzurlu ve dingin hissetmenizi sağlayacak.

  1. Dinlenme Bölümleri Olmalı

Bahçenin eşyalarının konforlu olması insana dinlendirecek bir ortamı sağlaması minimalizme için çok önemli bir noktadır. Amaç az eşya ile huzur bulmak olmalı. Dinlenme olmazsa olmazları arasındadır.

  1. Bahçe Araç – Gereçlerini Kendin Yap

Bahçede oyalanabileceğiniz, aklınıza gelen güzel fikirlerle bahçenizi minimalist bir hale getirebilirsiniz. Çuvalları saksı görünümde yaparak kullanırsınız. Bisikleti kullanarak dekor amaçlı kullanırsınız. Yeniden dönüştürme fikirlerini kullanarak bir bahçe dekore edebilirsiniz

  1. Renkli Minimalist Bahçe

Minimalist dekorasyon dediğimizde aklımıza daha çok ana renklerin kullanımı gelir. Ancak çeşitli renklerle ve az eşyalarla bahçemizi dekorasyon yapabiliriz.

  1. Retro Tarzı Minimalist Bahçe

Minimalist bahçe tarzına Retro dokunuşlar katarak bahçeyi dekore edebiliriz. Retronun getirdiği eski havayla, şeffaf ve ferah havanın uyumu farklı bir bakış açısı getirir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net