Bilgii.net

Minimal Oturma Odası Modelleri

28.11.2018
Minimal Oturma Odası Modelleri

Minimalizm gereksiz olan her şeyin atıldığı basit ve sade bir yaşam felsefesidir. Evindeki kalabalıktan sıkılan, salonu toplu olduğu halde gözüne dağınık ve sıkış tepiş gelenler için minimal bir salon nasıl oluşturulması, nelere dikkat edilmesi ve nelerden kaçınılması gerektiğini anlatacağız.

Daha Azıyla Daha Çoğunu Elde Edebilme

Bir eşyadan birden fazla işlev beklemeye oldukça alışkın bir toplumuz. Misafirler toplanıp evde yeterli sayıda yatak kalmadığında çekyatların açılıp çarşafların serildiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. Minimal oturma odanızı tasarlarken aynı çok yönlülüğü diğer eşyalardan da bekleyebilirsiniz. Bir yanı vitrin diğer yanı kütüphane olan TV üniteleri, açılarak ufak bir masaya dönüşen orta sehpaları, televizyonu içerisinde saklayan kütüphane gibi mobilyalar eşya sayısından kısarken oturma odanızın güzelliğinden kısmamanızı sağlayacaktır.

Sade Bir Güzellik

Oturma odanızdaki gereksiz ağırlığı atarken boş odanın yankısıyla baş başa kalmayın. Minimal bir ortam elde etmenin püf noktasının boş bir oda ile güzel ama göze kalabalık gelen odanın arasındaki mükemmel bir dengeleme olduğunu unutmayın. Ne çok cansız ve boş bir oda olmalı ne de eşyaların ve renklerin kaosu ve bunu sağlarken az eşya kullandığınız gibi kullandığınız renklerde de mümkün olduğunca minimal olun. Krem veya beyaz gibi ana tema üzerine canlı bir renk seçin ve koyu bir renkle detayları derinleştirin, daha fazla renk kullanmak bir renk cümbüşüne neden olacağından detay ile yan rengi değiştirseniz bile 3 renkten fazlasına salonunuzda yer vermeyin.

Eşyalardan Ödün Verirken Tarzınızdan Ödün Vermeyin

Her ne kadar evimizi, evimizde yer açmayı amaçlayan eşyalarla dolduruyor olsak da minimal bir salon tasarlarken amacımız sahip olduklarımız için saklama alanı değil kendimize yaşam alanı açmaktır ve bu nedenle veda etmemiz gereken şeyler olacaktır. Ancak yaşam alanımızı beğenmek veda etmemiz gereken şeyler listesinde değil. İster klasik ve eski görünümlü mobilyalar olsun, ister günümüzün modern ve kullanışlı eşyaları, isterse ağzımızı açık bırakan geleceğin mobilya konseptlerinden fırlamış tasarımlar, her zevke göre minimal bir oturma odası oluşturmak mümkün. Günlük aktivelerinizi düşünün, olmazsa olmazlarınızı belirleyin, oturma odanızı ağırlaştıran eşyalardan kurtulun ve minimal odanızda maksimum rahatlığa kavuşun.

Işığınız Hiç Sönmesin

Minimal bir dizayn yakalamaya çalışılırken yapılan genel hatalardan biri az ışık alan bir oda seçmek ve yeteri kadar aydınlatma olmamasıdır. Loş ortamları sevenler belki biraz üzülebilir ancak eşya kalabalığından kurtulurken aydınlatmalarınızdan fazla taviz vermeyin. Oturma odanız sabahları bolca güneş ışığı alan bir odanız olsun, güçlü bir aydınlatma lambanız ve sinemaların loş ortamındaki film izleme keyfini evinde yaşamak istenler hem ışıklandırma gereksimini hem de oturma odalarını aksesuarsız bırakmamış olmak için büyük abajurlar kullanabilirler.

Sonuç olarak oturma odanız çok kalabalık, duvarlar üstünüze geliyorsa fazlalık olan eşyalarınızı belirleyin ve onlarla vedalaşın, çok amaçlı veya modüler mobilyalar kullanın, odanızı süssüz ve aksesuarsız bırakmayın ancak yarısı boş vitrinler yerine güzel raflar, boş vazolar yerine çiçeklerle donatılmış saksılar kullanın. Alacalı bulacalı renklerden uzak durun, sade ve derin renkleri tercih edin. Eşyalar az olsa dahi azlığın iyi dizayn edilmiş bir oturma odasında bolluğa dönüşebileceğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net