Bilgii.net

Mikrodalga Fırın Makinesi Nasıl Temizlenir?

08.10.2018
Mikrodalga Fırın Makinesi Nasıl Temizlenir?

Günümüzde çok fazla kullandığımız beyaz eşya makinelerinden bir tanesi mikrodalga fırındır. Mikrodalga fırın sayesinde artık yiyeceği rahatlıkla ısıtabiliyorsunuz. Ocağa veya fırına gerek kalmıyor. Hazır yemekleriniz varsa anında ısıtıp masaya koyabiliyorsunuz. Bu tür makinelerde artık çok fazla kullanılınca kir tutuyor ve temizlik ihtiyacı duyuluyor. Mikrodalga fırın makinesi nasıl temizlenir, temizlemek mümkün mü, hangi malzemeleri kullanmak gerekir? Aslında mikrodalga fırını temizlemek çok kolaydır.

Mikrodalga Fırının Dış Temizliği

 

Mikrodalga fırının dış temizliği zor değil, sadece elinize bir bez alacaksınız ve yanınızda hafif deterjanlı veya aynı zamanda çamaşır suyu olan bir miktar ılık su bulunduracaksınız ve temizleyeceksiniz. Her şey bu kadar basittir. Herhangi bir temizlik ilacına veya herhangi özel bir maddeye gerek yok. Temizliğinin etkili olmasını isterseniz, ılık suyun içine aynı zamanda limon veya sirke ekleyerek te temizliği yapabilirsiniz ki kadınlar çok iyi bilir, sirke ve limon temizlikte her zaman on numara doğal malzemelerdir. Birçok kadın temizlik malzemelerinde bile, limon veya sirkenin içerisinde bulunduğu malzemeleri almayı tercih ediyor. Bu tamamen tercih meselesi, fakat eğer gerçekten makinenizin tamamen temizlenmesini istiyorsanız, bu da basit ve sağlam bir yöntemdir ve temizliği yaparken herhangi bir şekilde sağlığınızı da tehdit etmezsiniz.

Mikrodalga Fırının İç Temizliği

 

Dış temizliğini hallettik, şimdi iste mikrodalga fırının iç temizliği konusuna bakalım. Dışı temizlemek zor değil ama iç kısmını temizlemek zor olmayacak mı diye soranlar vardır, hatta bunu bilen kadınlarda soran kadınlara gülüyordur, fakat gülünecek bir şey yok, mutlaka bilmeyenlerde vardır. Mikrodalga fırının içini temizleyebilmek için, öncelikle eğer gerçekten çok fazla kir birikmişse ve kirin kabası hala duruyorsa, ılık su ile hafif ovarak önce iç kısmının kabasını alabilirsiniz. Sonrasında ise, bunu yapmanın birkaç yöntemi bulunur. Birincisi bir kâseye birkaç tane dilimlenmiş limon koyarak makineyi çalıştırıyorsunuz ve makine durduğunda bir bez yardımı ile makinenin iç kısmını sildiğiniz zaman, pırıl pırıl bir makine karşınıza çıkacaktır.

Temizlik İçin Servis Çağırmak Gerekir Mi?

Başka bir şey yapmaya gerek var mı diye soranlar vardır. Sizde kendi makinenizi bu şekilde temizlemeye çalışın, başka hiçbir işleme gerek duymayacağınızı anlayabileceksiniz. Eğer ki makinenizi temizlemek konusunda emin olamıyorsanız veya acaba temizlik yaparken bozar mıyım diye endişeniz varsa, servisi veya makine temizliği yapan firmaları arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Temizlik için servis çağırmak gerekir mi ya da gerekli bir durum mu diye soracak olursanız, hayır. Servis çağırmadan da mikrodalga fırınınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Eğer limon kullanmayacaksanız, sirke kullanarak ta bunu yapabilirsiniz. Limon veya sirkenin kullanılmasındaki amaç ise, limon veya sirke sıcak hava su buhar ile karşılaştığında, içinde asitler çıkmaktadır ve bu asitler aslında temizliği gerçekleştiriyor.

Bu asitler temizlenmesi gereken kirlerin üzerine yapışıyor ve bez ile sildiğinizde ise bütün kiri tamamen alıyor ve yeniden pırıl pırıl bir hale geliyor. Limon ve sirke aslında sadece makinelerde değil, birçok yerde kullanılabilir. Özellikle beyaz eşyalar arasındaki makinelerde daha fazla kullanılır, çünkü beyaz eşyalar sürekli çalışan makinelerdir ve düzenli temizliğe ihtiyaç duyarlar. Sizde deneyin, mikrodalga fırınınızın ne kadar temiz olabileceğini göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net