Bilgii.net

Migren Belirtisi ve Tedavileri

12.10.2018
Migren Belirtisi ve Tedavileri

Vücutta meydana gelen rahatsızlıkların temelinin bilinmesi ve ona göre önlemlerin alınması gerekir. Bu sayede yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanması önlenecek ve daha profesyonel yardımlar alınacaktır. Vücuttaki ağrıların ve rahatsızlıkların her biri, diğerini etkileyecek derecede tehlikeli ve riskli olabilir. Bu yüzden gelişen rahatsızlıkların hafife alınmaması ve bu sayede tedavisinin doğru yapılması gerekir. Genel olarak üzerine düşülmeyen hastalıklardan en yaygın olanı da migrendir. Migren rahatsızlığı nörolojik bir tedavi gerektiren hastalıktır. İnsanların karşısına genel olarak şiddetli derecede baş ağrısı ve bulantı ile çıkar. Bu yüzden de can sıkıcı bir rahatsızlık olarak literatürde yerini almaktadır. Migrene sebep olan unsurlar, dikkatli şekilde öğrenilmeli ve bu rahatsızlık ciddiye alınmalıdır. Aksi durumda nörolojik bir problem olan migren, psikolojik ve fizyolojik sorunlara da sebep olabilir.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migren kendisini öncelikle şiddetli baş ağrısı şeklinde göstermektedir. Aynı zamanda beraberinde bu ağrı boyun ve omuz bölgesine de sıçrayabilir. Bunun dışında migreni olan kişiler, genel olarak uyarıcılara karşı aşırı hassas şekilde davranırlar. Bu yüzden de tahammül sınırları, normal insanlara göre daha düşüktür. Baş ağrısının yanında genel olarak baş dönmesi de görülür. Aynı zamanda kusma ve bulantısını olan kişilerin de, migreni olma ihtimali çok yüksektir. Bulanık görenler veya çift şekilde algılayan kişilerin de, en kısa sürede migren tedavisine başlamaları gerekir. Migrenin genel belirtileri bunlarla değildir. Her rahatsızlık gibi genel belirtilerinin dışında yan etkileri de vardır. Burada atılması gerekilen en doğru adım, migren şüphesi olan kişilerin en kısa sürede uzman bir doktora görünmeleridir.

Migreni Neler Tetikler, Migren Neden Olur?

Migrenin nedeni, tıp dünyasında halen araştırılan bir konudur. Kesin bir nedeni bilinmemekle beraber, migreni tetikleyen birçok unsurun olduğu, bilim dünyası tarafından gözlemlenmiştir. Özellikle üzüntülü ve stresli kişilerde, migren görülmesine daha sık rastlanılmaktadır. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde de, bu durumun migreni tetiklemesi beklenir. Aynı zamanda genetik bozukluklardan kaynaklı ebeveynlerde bulunan migren rahatsızlığının, bu yüzden çocuklarında da görülmesi, normal bir durumdur. Duygusal değişiklikleri çok sık olan insanlarda, bu ruh hali değişiminden dolayı migren tetiklenir. Aynı zamanda kalp ve damar yolu rahatsızlıkları bulunan kişilerin kullandıkları ilaçlar, bazen migren gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Hava değişikliklerinin de, insan sağlığı üzerinde etkili olduğu artık bilinen bir durumdur. Migreni tetikleyen en büyük unsurlardan bir tanesi de, sıklıkla maruz kalınan hava değişimleridir.

Migrenin Tedavisi

Migrenin nörolojik bir rahatsızlık olunduğu bilinmektedir. Bu yüzden migreni olan kişilerin öncelikle beyin ve sinir hastalıkları bölümüne gitmeleri gerekir. Uzman doktorun gerçekleştireceği muayene ve testler sonucunda, migrenin boyutu ve durumu hakkında gerekli bilgilere ulaşılacaktır. Bu analizlere göre doktor yeni bir tedavi yöntemi seçecek ve zaman kaybetmeden uygulayacaktır.

Migren Tedavisinde Alternatif Tıp

Migren ağrısına iyi gelen karışımlar vardır. Bunlardan en meşhuru da, içerisinde birçok farklı besin bulunan migren karşıtı kürdür. Su, nane, tane karabiber, karanfil ve patatesle hazırlanan bu tarif, suda kaynatılmalı ve bu sayede soğumaya bırakılmalıdır. Günde bir kere içilecek bu kür sayesinde, migren ağrılarında belirli bir azalma söz konusu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net