Bilgii.net

Mide Ülseri Nedir, İyi Gelen Yiyecekler Neler?

18.10.2018
Mide Ülseri Nedir, İyi Gelen Yiyecekler Neler?

Günümüzde pek çok kişi mide hastalığından şikâyetçidir. Özellikle midede yanma gibi oldukça acı veren belirtilerle başlayıp kusmayla sonlanan durumlar mide ülserinin habercisi olabilir.

Mide Ülseri Nedir?

Pepsin sıvıların ya da mide asidinin, midede doku kaybına sebep olmasıdır. Oluşan doku kaybıyla midede yaralar oluşur. Bu yaralara tıp dilinde enflamasyon adı verilmektedir.

Mide ülserinin görülmesi cinsiyete bağlı olarak değişmektedir.  Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmekte olup 30 ile 50 yaşları arasında bu oran daha da fazlalaşmaktadır.

Mide vücudun içerisinde görevini yerine getirirken kendini de mukus salgılayarak koruma altına alır. Ancak üretilen asit ile salgılanan mukus arasında dengesizlik olursa midede problemler ortaya çıkar. Kişi, mide şikâyetleri yaşar. Bazı bakterilerin yanı sıra özellikle alkol, sigara gibi kullanımlar mide ülserini artırıcı maddelerdir. Mide ülserine sebep olan başka etmenler ise; besinlerde temizliğe dikkat etmemek, az uyumak, stres, yiyecekleri az çiğnemek, uzun süre aç kalmak, aşırı tuz tüketimi gibi durumlardır.

Mide Ülserinin Belirtileri

Mide ülserinin belirtileri kişileri oldukça rahatsız eden türdendir. En önemli belirtisi ise, karnın üst kısmında oluşan yanma hissidir. Özellikle bu belirti kendini, yemekten sonra aradan uzun bir süre geçmişse gösterir. Bunun yanı sıra, bulantı, kusma, ağrı, hazımsızlık, aşırı kilo kaybı, iştahsızlık gibi belirtiler de vardır.

Bu tip belirtiler gören kişiler dâhiliye doktoruna görünmelidir. Doktor gerek gördüğü takdirde endoskopi yöntemi ile ülserin yerini belirler. Ardından biyopsi yöntemi ile ülserden parça alınıp iyi ya da kötü huylu olup olmadığı teşhis edilir.

Mide Ülserinin Tedavisi

Midede salgılanan mukus ile asit dengesizliğinden ortaya çıkan mide ülseri asidin midede yara oluşturması durumudur. Doktorun ön gördüğü üzere kullanılan bazı ilaçlarla ülser kontrol altına alınabilir. Proton pompa inhibitörleri sayesinde mide ülseri tedavi edilebilir. Kullanıma başlandıktan sonra midede oluşan yanmalar azalmaya başlar ve tedavi 1 buçuk 2 ay gibi bir sürede sonlanır.

Çoğu mide ülseri ilaçla tedavi edilebilir. Bunun yanı sıra yaşam tarzının değiştirilmesi, yiyecek ve içeceklerin zararlı olmadığına dikkat edilmesi de ülser için oldukça önemlidir. Normal şartlar altında ülserler zaman zaman kendini tekrar eder. Özellikle tedavi görmeyen bir mide ülserinin iyileşmesi yaklaşık 15 seneyi alabilir Bu sebepten dolayı kişiler mide ülserine yakalandıklarında tedavi yollarını izlemelidir.

Mide Ülserine İyi Gelen Yiyecekler

Mide ülserini tedavi ederken sadece ilaçlardan faydalanmaya gerek yoktur. Bazı yiyecekler mide ülserine oldukça iyi gelmekte ve tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle midede oluşan yaraların tedavisi için bazı yiyeceklerden yararlanmakta fayda vardır.

  1. Probiyotik yiyeceklerle beslenmek midedeki zararlı bakterileri yok edecektir.
  2. Bir anti-bakteriyel özelliğe sahip olan yeşil çay bağışıklığı güçlendirdiği gibi mide ülserine de iyi gelecektir.
  3. Mide ülserine sebep olan bakteriyle savaşmak için antiseptik özellik gösteren elma sirkesi en etkili yollardan biridir.
  4. Mide ülseri için zeytinyağı oldukça faydalıdır.
  5. Lifli gıdalar mide ve bağırsağa oldukça iyi gelmekte bu sebepten dolayı mide ülseri olan kişiler lifli gıdaları tüketmelidir.
  6. Sarımsak, soğan, kereviz ve elma gibi yiyecekler içeriği sayesinde mide ülserine iyi gelen besinler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net