Bilgii.net

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

29.10.2018
Mide Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri en sık görülen kanser çeşitlerinden bir tanesidir. Görülme sıklığı olarak 4. Sırada yer almaktadır. Mide kanseri midenin bir noktasında ortaya çıkar ve zamanla diğer organlara da sıçrayabilir. Mide kanseri mide mukozasında meydana gelir. Burada kötü huylu tümörlerin ortaya çıkmasıyla hastalık başlar. Hastalık erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir. Hastalığın ilerlemesinin durdurulması için erken teşhis son derece önemlidir. Hastalığın ilk safhasında tıbbi tedavi ile ve sağlıklı beslenme ile belirtiler en aza indirilebilir veya kontrol altına alınabilir.

Mide Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Mide kanserinin kesin olarak nedeni ve tedavisi yoktur. Ancak hastalık yapıcı özelliği olduğu bilinen bazı durumlar dikkate alınabilir. Sağlıklı beslenerek mide kanserine yakalanma riski ortadan kaldırılabilir.

Beslenme Alışkanlıkları: Mide kanseri denince akla gelen ilk sebeplerden biri beslenmedir. Yanlış beslenmenin kansere neden olduğu düşünülmektedir. Midede işlenmesi ve sindirilmesi zor gıdalar, işlenmiş etler. Mangalda pişirilen her türlü et, konserve gıdalar, gereğinden fazla tuzlu hazır gıdalar kansere yol açabilir. Mide kanserinden korunmak için son derece doğal, yeşil ağırlıklı ve Akdeniz tipi beslenilmesi önerilmektedir. Meyve ve meyve suları dâhil her şey taze olmalıdır. Hazır içeceklerden ve ambalajlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

Sigara ve Alkol Kullanımı: Alkol ve sigara her konuda sağlık düşmanıdır. Damar tıkanıklığı, kalp ve mide rahatsızlıkları gibi pek çok sorunun nedeni olabilirler. Sigara kullanımından uzak durmak mide kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Alkol de mide sağlığı açısından tüketilmemesi gereken bir içecektir.

Enfeksiyonlar Kansere Neden Olabilir: Kansere neden olan önemli bir sorun da H. Plori enfeksiyonunun görülmesidir. Mide kanserine yakalanan kişilerin büyük bir kısmında bu enfeksiyona rastlanır.

Genetik Yatkınlıklar: Genetik yatkınlıklar da kanser sebebi olabilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerin yüzde 10’unda genetik hikâyeler dikkati çekmektedir. Genetiğinde kanser vakası olan kişilerin daha dikkatli davranması ve sağlıklı beslenmesi gerekir.

Mide Kanserinin Belirtileri

Mide kanserinden korunmak için yukarıdaki bilgilere dikkat etmek gerekir. Mevcut hastalık belirtileri de aşağıdaki gibidir. Her belirti her zaman kanseri işaret etmez fakat kişinin uyanık olması ve düzenli kontroller yaptırması önemlidir.

Midede Doluluk Hissi: Midede doluluk hissi mide kanseri vakalarından görülen bir özelliktir. Yemek sırasında kişi midesinin erken doyduğunu hisseder. Normalden erken hissedilen bu doluluk kilo vermenin baş nedenidir.

Asidin Yükselmesiyle Geğirme: Mide kanseri vakalarında mide asitlerinin ön plana çıktığı görülür. Bu kişilerde geğirme sorunu yaşanır. Geğirme ve asit sorunu herhangi birinde de görülen bir mide sorunudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her belirti mide kanserine işaret etmez.

Yutma Güçlüğü ve Mide Bulantıları: Bu hastalığın belirtilerinden biri de kişinin yutma sorunu yaşamasıdır. Yemeklerin boğazdan geçmesi zorlaşır. Bir süre sonra meyveleri suyuyla tüketmeleri buna örnektir. Yoğun mide bulantıları görülür. Bu bulantılar kişinin günlük konforunu düşürür. Yemek kokularından veya yemekten rahatsız olabilirler.

Yorgunluk Hissi: Bu hastalığa yakalanan kişilerde aşırı yorgunluk, nefessiz kalma gibi sorunlar yaşanır.

Kanamalar: Mide kanserinde mide içindeki kanamalar bilinen belirtilerden bir tanesidir. Bu durum kansızlığa neden olabilir. Yukarıda saydığımız yorgunluk ve hâlsizlik belirtisi de bundan kaynaklanır.

Kan Pıhtılaşması: Mide kanserinde pıhtılar görülür. Nefes darlığı, ani gelen göğüs ağrıları ve vücutta görülen özellikle bacaklardaki şişmeler bundan kaynaklanır.

Mide kanseri olan kişilerde son zamanlarda dışkıda kan görüldüğü de bilinmektedir. Bu kişilerde aşırı kilo verme sorunu yaşanır.

Bazen bu hastalık başlarda belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyebilir. Bu duruma karşı dikkatli olunmalı, sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Düzenli olarak doktor kontrolünden geçilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net