Bilgii.net

Mide Kanaması Nedir? Mide Kanamasının Tedavisi

12.10.2018
Mide Kanaması Nedir? Mide Kanamasının Tedavisi

Sindirim sistemi, insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılaması ve sürekliliğini tamamlaması için görev yapan sistemlerden sadece bir tanesidir. Sindirim sistemleri organlarından belki de en önemlisi olan midede meydana gelen kanama, mide kanaması olarak lanse edilmektedir. Ülserden strese kadar birçok farklı sebepten dolayı oluşabilecek bu kanama, bazen ciddi tehlikelere yol açabilecek kapasitede bir rahatsızlıktır.

Mide Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Mide kanamasının anlaşılacağı en büyük belirti, öncelikle ağzından kan gelmesi durumudur. Bunu yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden en yakın hastane aciline gitmesi ve yaşanılan durumu bildirmesi gerekecektir. Kahve telvesi veya kırmızı kan şeklinde gelecek bu form; mide kanamasının en büyük belirtisi olacaktır. Dışkının siyah ve parlak olması da mide kanamasının belirtileri arasındadır. İshal, mide yanması, kalp çarpıntısı, tansiyon düşüklüğü, terleme, mide bulantısı, kusma, ani baş dönmesi, midede ekşime, göz kararması, ayakta zor durma, halsizlik, makattan kan gelmesi ve şişkinlik; mide kanamasının diğer belirtilerdendir.

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanamasının oluşması için en büyük neden olan konu ülser ve gastrittir. Mide ülserinde tahriş olan alan çok daha fazla bir alan kapladığı için, mide damarı zamanla büyür ve delinebilir. Bu delinme sonucunda kanama meydana gelir. Gastritte ise mide mukozasında delinme gerçekleşmez, fakat kanamaya sebep olabilecek mide içerisinde yara bulunmaktadır. Alkol kullanımı ve acı gıdalar tüketmek de, yine mide kanamasının başlama sebeplerinden olacaktır. Midedeki mukozaya etki ederek, tahriş eden ve bu yüzden kanama başlatan unsurlardan bir tanesi de kan sulandırıcı ilaçların ve aspirinlerin sürekli kullanılmasıdır. Bu sebepten dolayı midede bir aşınma meydana gelir ve mide kanaması riski ortaya çıkar. Mide kanamasının sebeplerinden bir tanesi de aşırı strestir. Gerilen ve daha fazla salgılanan mide asidi yüzünden mide delinecek ve kanama başlayacaktır. Trombosit düşüklüğü ve kafada oluşabilecek fiziksel travmalarda, yine kanama başlangıcına sebep olabilecek unsurlar bulunmaktadır. Midedeki damarsal problemler ve aşırı kusma durumlarında, mide zarı zarar görecektir. Bunun bir sonraki adımı ise mide kanaması olacaktır. Helikobakter denilen bir mikrop türünde ise ülser tetiklenir ve bu yüzden kanama gerçekleşir. Yemek borusunda oluşmuş olan varisler, bulantı ve kusma yolu ile mide kanamasına sebep olabilirler. Fazla alkol ve sigara tüketiminde bulunan kişilerde; mide ve yemek borusu arasındaki bölgelerden belirli yırtıklar meydana gelebilir. Bu yırtıklar uzun vadede mide kanamasına sebep olabilir.

Mide Kanaması Tedavisi

Mide kanamasında iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Öncelikle asit düşürücü ve asit azaltıcı ilaçlar tablet şeklinde hastalara verilir ve düzenli kullanım sayesinde mide kanamasının önüne geçilir. Başarı sağlamak isteyen kişiler, ilaç kullanımı esnasında daha fazla dikkat etmeli ve bu sayede daha doğru sonuçlar almalıdır. Diğer tedavi yönteminde ise endoskopik yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemde hastaların bir süre ağızdan gıda alımı kesilmiştir. Hasta damar yoluyla verilen serum sayesinde beslenir ve gerekli enerjiyi bu serum sayesinde kendisine sağlar. Endoskopi sayesinde lezyona uygulanan müdahale sayesinde kanama durdurulabilecek bir yöntem haline gelmiştir. Bu sayede hastalar hissetmeden, daha hızlı bir yöntemle tedavilerini tamamlayabileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net