Bilgii.net

Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

13.10.2018
Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide bulantısı her insanın başına gelebilecek normal bir sağlık problemidir. Bazen mide bulantısı çeşitli hastalıkların veya bazı semptomların belirtisi olabilir. Bazen ise sadece birkaç günlük geçici bir rahatsızlıktır. Mide bulantısı sonuç olarak çoğu zaman insanları kusma işlemini yapmaya götürür. Kusma ise midede bulunanları yemek borusu sayesinde ağızdan geri çıkartmaya denir. Fakat kusma işlemi alışkanlık haline geldiği zaman belirli hastalıklara veya problemlere sebep olabilir. Mide bulantısına çözüm bulmak için, önce bu mide bulantısının neden olduğu önemlidir. Böylece hangi tür tedavinin daha olumlu sonuç vereceği belirlenir.

Mide Bulantısı Nedir?

Mide bulantısı mide içerisinde çeşitli reaksiyonlar sonucu oluşan bulantı ve kusma hissidir. Çoğu zaman sonuç kusmaya gider ve bazen bu işlem bulantısı tamamen geçirebilir. Mide bulantısı tam olarak bir hastalık olarak adlandırılamaz. Çünkü çoğu zaman bir hastalığın belirtisi olmaktadır. Çünkü günlük mide bulantısı görüldüğü zaman genelde yanına ek olarak halsizlik, iştahsızlık, ateşin çıkması gibi problemler ile beraber görülür. Mide bulantısı olduğu zaman çoğu kişide kusma isteği oluşur. Bu kusma isteği gerçekleştirildiği zaman genel olarak fayda verse de genellikle bu tip mide bulantılarında tedavi süresi uzarsa doktora görünmekte fayda vardır. Çünkü belli bir süreden sonra mide bulantısı ve kusma sizleri halsiz bırakabilir.

Mide Bulantısı Nasıl Olur?

Mide bulantısına sebep olan birçok şey olabilir. Çünkü günümüzde mide bulantısı artık çok normal bir hal almıştır ve hastalık olarak adlandırılmaktadır. Mide bulantısı sırasında hemen akla acaba midemde bir hastalık mı var gibi sorular gelmesi normaldir. Fakat mide bulantısı çoğu zaman mide ile alakası olmayan hastalıkların da habercisi olmaktadır. Mide bulantısı için genellikle hastanelerde Dahiliye bölümüne gidilir. Eğer doktor başka bir bölümden de bilgi almak isterse sizleri o bölümlere yönlendirebilir. Bunlar sadece ciddi bir hastalığınız var mı diye yapılan çeşitli tetkiklerdir. Zaten gerekli görülürse tedaviye başlanır. Mide bulantısına çiğ veya yıkanmadan yenilen sebze, meyveler sebep olabilir. Çünkü çiğ veya yıkanmadan yenilen sebze, meyvelerde bakteriler bulunmaktadır. Bunlar midenizin bulanmasına sebep olabilir. Ağır ve sürekli ilaçlar kullanmak, alkol tüketmek yine bulantı ya sebep olabilir. Sebepler arasında en güzel olanı ise hamilelik belirtisidir. Hamilelik belirtilerinden en önemlisi mide bulantısıdır. Tansiyon, stres gibi nedenler yine mide bulantısına sebep olabilir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Öncelikle mide bulantısı sık oluyor ve uzun süre geçmiyor ise hastaneye gitmelisiniz. Ciddi bir rahatsızlık ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunun için erkenden teşhis konulması çok önemlidir. Fakat bunların dışında gündelik ara sıra olan mide bulantıları için ufak tefek şeyler yaparak bulantınızı geçirebilirsiniz. Kolonya mide bulantısına birebirdir. Keskin bir kokusu olduğu için size ferahlık hissi verir. Böylece mide bulantısı geçebilir. Balkondan, pencereden veya dışarı çıkarak temiz hava almak yine mide bulantısına iyi gelmektedir. Bol yağlı yemeklerden ve asit oranı yüksek içecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Eğer mideniz bulanıyor ise nane limon içmelisiniz. Bulantıya karşı en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bulantı süresince kusmayı tamamen bir çözüm yolu olarak görmemek gerekir. Eğer ortamda kötü bir koku varsa o ortamı terk edin. Çünkü kötü kokular da mide bulantısını tetikleyebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net