Bilgii.net

Mide Botoksu Nedir? Kimlere Yapılır?

16.10.2018
Mide Botoksu Nedir? Kimlere Yapılır?

Mide botoksu son zamanlarda popülerliği artan bir kilo verdirme tekniğidir. Mide botoksunun tek amacı kilo verme işlemini hızlandırmaktır. Mide botoksu yapılan insanda açlık hissi normal insana göre daha geç oluşur. Çünkü bu botoks sayesinde midede birikmiş olan besinler geç sürede boşalır ve açlık hissi daha geç oluşur. Botoks normalde cilt üzerinde olan kırışıklıkları gidermek için yaptırılır. Hiçbir yan etkisinin olmadığı bilinmektedir. Fakat mide botoksu kırışıklık gidermek için yaptırılmaz. Kilo verme işlemini hızlandırmak amacı ile yaptırılır. Bu çeşit olan botoksun da herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat botoks içerisinde bulunan maddelere karşı bir alerjik durumu var ise o zaman bu yapılan işlem tehlikeli olabilir. Ayrıca kas rahatsızlığı olan kişilerin de mide botoksu yaptırmaması gerekmektedir. Mide botoksu kilo verdirme amacı ile yapılsa bile kesin olarak bir kilo verme garantisi yoktur. Sadece kilo vermek için bir yardımcı amaç üstlenmektedir. Fakat eğer mide botoksu yapıldıktan sonra dengeli ve sağlıklı bir beslenme uygulamazsanız bu işlemden hiçbir sonuç alamazsınız.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu midenin belirli yerlerine enjekte edilen toksinler yardımı ile kilo vermeye yardımcı olan işlemdir. Fakat bu işlemde kilo verme garantisi yoktur. Eğer kilo vermeye yönelik bir beslenme içerisinde değilseniz bu işlem yapılsa dahi kilo veremezsiniz. Mide botoksunun tek amacı budur. Mide botoksunda mide kaslarının işlevi azaltılarak midedeki acıkma hissi daha uzun süreye yaymak amaçlanmaktadır. Böylece açlık hissi olmayacak ve uzun süre yemek yemeden durabilirsiniz. Böylelikle kilo vermiş olabilirsiniz. Fakat mide botoksu herkese yapılabilen bir işlem değildir. Bu işlemin yapılması için belli şartlar gerekmektedir.

Mide Botoksu Kimlere Yapılır?

Mide botoksu genellikle zayıflamak isteyen hastalara yapılır. Ameliyat olarak adlandırılması doğru değildir. Normal cilt kırışıklıklarında yapılan botoks gibi ufak bir operasyon olarak görülmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken gerçekten zayıflayabilecek olan hastaları seçerek onlara bu işlemi uygulamaktır. Bu işlem aşırı kilolu yani vücut kitle endeksi 40 üzeri olan bir kişiye uygulanmamalıdır. Çünkü bu kişilerin zayıflamasında mide botoksu başarılı olamaz. Bu yüzden mide botoksu herkese yapılmaz. Ayrıca mide botoksu yaptırmak isteyen kişinin herhangi bir kas rahatsızlığı olmaması gerekir. Çünkü mide botoksu mide kası ile ilgili yapılan bir işlemdir. Mide botoksu için herhangi bir mide rahatsızlığı olmaması gerekir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu aslında ufak bir cerrahi operasyondur. Ameliyat sınıfına girmez. Vücut üzerinde herhangi bir dikiş izi veya kesik bulunmadan yapılan bir işlemdir. Ağızdan girilerek mide kasları üzerine enjekte edilir. Çok kısa süreden tamamlanan bir operasyondur. Ortalama olarak yirmi dakika sürmektedir. Bu işlem öncesinde anestezi alınır. Normal ameliyatlar gibi hastanede yatma işlemi yoktur. Operasyon sonrasında bir kaç saatlik dinlenme sonrası hasta taburcu edilir. Mide botoksu yapılırken mideye enjekte edilen ilaç ortalama altı ay içerisinde vücuttan atılır. Eğer alerjik bir probleminiz yok ise mide botoksu riski olmayan bir işlemdir. Mide botoksu sonucu eğer sağlıklı ve düzenli bir beslenme sistemi yapılır ise hasta kilosunun ortalama olarak %10’unu kaybedebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net