Bilgii.net

Mesane Tümörü Nedir? Çeşitleri ve Evreleri

13.10.2018
Mesane Tümörü Nedir? Çeşitleri ve Evreleri

Mesane vücudumuzda pelvik bölgede yer alan, böbreklerden süzülen idrarın depolandığı ve dışarı atıldığı, kaslardan oluşmuş içi boş kese şeklinde bir organdır. Mesanede tümör oluşmasının en sık nedeni mesane kanserleridir.

Mesane kanseri çeşitleri

Değişici epitel hücreli karsinom:Kanser dokusu mesanenin iç yüzeyini döşeyen ve epitel hücresi denilen hücrelerden kaynaklanır. En sık görülen mesane kanseri tipidir. Günümüzde görülen mesane kanseri vakalarının büyük bir kısmı bu grupta yer alır.
• Skuamöz hücreli karsinom: Kanser, mesanenin uzun süre ile enfeksiyon ve irritasyon ile karşı karşıya kalmasından sonra tedavi edilmemesi neticesinde yapısının bozularak yassı epitel hücrelerinde oluşan patolojiden kaynaklanan kanser çeşididir.
• Adenokarsinom: Bu kanser tipinde oluşum mesanedeki salgı yapan hücrelerden kaynaklanır. Bu, salgı yapan hücrelere glandüler hücreler adı denilmektedir.

 

Mesane kanseri görülme sıklığı nedir?

Mesane kanseri genellikle erkeklerde kadınlardan 3-4 kat daha fazla görülür. Erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında dördüncü sırada, kadınlarda yedinci sırada yer almaktadır.

Mesane kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Bahsedeceğimiz il sebep genetik faktörlerdir. Birçok tümör baskılayıcı genin mesane kanseri oluşumunda önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra
çevresel zararlı faktörlere maruz kalma mesane kanseri gelişiminde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Kimyasal maddeler ile çalışan meslek gruplarında mesane kanseri daha sık görülmektedir. Ayrıca muhakkak ki sigara içenlerde mesane kanseri içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla görülmektedir.

Mesane kanseri nasıl belirti gösterir?

Mesane kanserinde en sık karşılaşılan bulgu idrarda ağrısız kanamadır. İdrarda ağrısız ve aralıklı kanama hastaların neredeyse tamamında görülmektedir. Bunun yanı sıra sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı ve yanma, zor idrar yapma gibi belirtilerde mesane tümörünün ilk belirtileri olabilir. Ayırıcı tanıda karın alt bölgesinde veya bel bölgesinde ağrı bu yakınmalara eşlik edebilir.

Nasıl tanı konur?

Mesane kanserinin tanısının konmasında idrar tahlili önemli yer tutmaktadır. Tam idrar tahlilinde idrarda kan hücrelerinin (eritrosit) görülmesi tümör şüphesini öncelikli olarak düşündürmektedir.

Sistoskopi; İdrar tahlili yapılıp mesane tümöründen şüphelenildiğinde kesin tanı için en kolay ve garantili yöntemdir. Sistoskopi denilen yöntem idrar yolundan optik bir aletle girilerek 10 kat büyütülmüş görüntülerle idrar kesesinin içinin görüntülenmesidir. Lokal anestezi ile yapıldığı için hastalara herhangi bir rahatsızlık vermez.
Tıbbi Görüntüleme: Mesane kanseri tanısı konulmasında en değerli yöntemlerden biriside görüntüleme yöntemleridir. Mesane tümörü tanısında en basit görüntüleme yöntemi karından yapılan tüm batın ultrasonudur. Belirli bir boyutun üzerinde olan tümörler ultrasonografide görüntülenebilir. Diğer uygulanan yöntemler ise Bilgisayarlı tomografi (CT / BT), Manyetik Rezonans (MRI) ve İntravenöz Ürografidir (İVP).

Mesane Kanserinin Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi planı tamamen doktor tarafından yapılmaktadır. Uygulanan yöntem genellikle cerrahi yöntem ile kitlenin çıkarılmasıdır. Mesane kitle ameliyatına kısaca TUR adı verilir. Cerrahi müdahale sonrası çıkacak patoloji raporuna göre doktorun uygulayacağı ek tedavi protokolleri belirlenir. Ameliyattan sonra sıkı kontrol, ilaç tedavisi, kemoterapi yada tekrarlama durumunda ikinci bir ameliyat gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net