Bilgii.net

Menenjit Aşısı Nedir? Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

18.10.2018
Menenjit Aşısı Nedir? Menenjit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yüz trilyona yakın hücrenin bulunduğu beyin üç zar katmanından oluşur. Bu zarlardan beyin ve omuriliğini soran meninks adındaki ince zar dokunuşun iltihaplanmasına menenjit adı verilir. Virol enfeksiyon yani virüslerin sebep olduğu en belirgin nedenidir. Aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonlar,  nadiren de olsa mantar enfeksiyonlar tüberküloz yani verem mikrobu da menenjit hastalığına sebep olmaktadır. Menenjit öldürme oranının yüksek olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Menenjit belirtileri ise yüksek ateş, kusma, şuur bulanıklığı (konfüzyon) , mide bulantısı, baş ağrısı ense sertliği ve ense kalınlaşmasıdır.  Bulaşıcı bir hastalık olan menenjit işitme kaybı, yüz felci, havale geçirmek, halsizlik, eklem ve kas ağrısı gibi belirtilerde göstermektedir. Erken teşhis ile tedavisi hemen yapılmazsa bakteriler hızla çoğalır ve ölüm ile sonuçlanır.

Menenjit teşhisi için lamber ponksiyon (belden sıvı alma) işlemi ile yapılmalıdır. Bu şekilde menenjit  tanısı kesinleşir, kavuşabileceği hastalıklardan ayırt edilebilir, doğru tedaviden kasıt olarak sebep olan etken (bakteri, virüs) doğru şekilde belirlenebilir. Tedavi süresi uzun olan bakteriyel menenjit antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Virüslerin neden olduğu menenjit genellikle bir ya da iki hafta içerisinde geçer. Tedavi olarak istirahat etmek ve bol sıvı tüketilmesi gerektiği söylenir. Menenjitten korunmanın ilk kuralı menenjit aşısı olmaktır. Menenjit  aşısı hastalıktan korunmak aracıyla uygulanır. Geçmişte karma aşı uygulaması ile uygulanırken günümüzde tek başına uygulanmaya başlamıştır. Menenjit bulaşıcı bir hastalık olduğundan çocukluk dönemine bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle önlem alınması gerekir. Bebeklerde  9-23 aylık oldukları dönemde 3 ayda bir 2 doz halinde uygulanmalıdır. 2-11 yaşları arasında çocuklara 1 doz korumak amaçlı uygulanmalıdır.

Bağışıklık  sistemi zayıf olan yetişkin insanlarında menenjit aşısı olmalıdır. 65 yaş üzerindeki her bireyin aşı olmasına gerek yoktur. AIDS yada bağışıklık sisteminin kelime elemanlarındaki   eksikliklerden kaynaklanan özel hastalık durumlarında önlem  alınmalıdır. Menenjit aşısının uygulandığı bölgede kızarıklığa ve hassasiyete sebep olur. Aşıdan sonra iştahsızlık ve halsizlik gözlenebilir. Bu belirtileri önlemek amacıyla ard arda aşı yapılmamalıdır. Bir sonraki aşı döneminde daha az yan etkiye neden olur. Menenjit aşısı latekse (öz su içerisindeki karışım maddesi) karşı alerji durumunda aşı uygulamamalıdır. Aşı yapılacak kişinin ateşli hastalığının olmaması, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığının olması durumun da  aşı uygulanmamalıdır. Menenjit aşısı doğru zamanda, uygun dozlar ile uygulandığında etkili olur. Menenjit aşısı yüksek koruyuculuk sağlar. Sadece menenjit hastalığına karşı koruyucudur. Menenjit  hastalığının en çok bulaşma riski taşıdığı ortamlar hac görevini yerine getirmek üzere giden kişiler ve askeri kışlalarda görülür. Menenjit aşısısın kontrollü bir şekilde yapılması durumun da  tehlike sizden uzak olacaktır. Menenjit, bu hastalığı olan kişi ile daha kolay bulaşır.

Menenjit hastası olan bir kişi ile öpüşmek, menenjit hastasının öksürmesi kullandığı eşyaların kullanılması yolu ile de bulaşır. Hamile bayanların menenjit hastası olması durumunda yediklerine dikkat etmesi gerekir. Şarküteri yiyeceklerini iyi şekilde pişirerek yemelidir.Süt ve süt ürünlerinde pastörize edilmiş besinleri tüketmelidir. Yaş farkı  gözetmeksizin ellerimizi yıkama konusunda çok titiz olmalıyız. Kılık kıyafet hijyenine dikkat  etmeliyiz. Beden temizliğini unutmamalıyız. Düzenli bir şekilde banyo etmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net