Bilgii.net

Memeden Süt Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

16.10.2018
Memeden Süt Gelmesi Hamilelik Belirtisi Mi?

Emzirmek annenin bebekle olan bir iletişim yoludur. Aralarında bağ kurulmasına sebep olur. Bu yüzden anne sütü bebek için önemlidir. Ayrıca bebek için en doğal ve sağlıklı besindir -ki bu besin onların zeki olmasını da sağlar- ve bebeğin beslenmesi için farklı olarak takviye mamaya ya da suya ihtiyaç duyulmaz. Anne olan herkesin göğsünden süt gelir. Peki göğüsten süt gelmesi hamilelik belirtisi midir? Bu sorunun cevabını Galaktore hastalığını inceleyerek vereceğiz.

Galaktore nedir?

Galaktore emzirme dönemi dışındaki kadınlar için göğüsten süte benzeyen bir sıvının gelmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın sebebi Prolaktin denilen bir hormon olabileceği gibi, göğüs ile ilgili bir sıkıntıdan da kaynaklanıyor olabilir. Prolaktin hormonunun yükselmesinden kaynaklı bir akıntınız varsa aşağıdaki belirtilerin sizde olup olmadığını incelemenizde fayda var.

Prolaktin hormonu nedir? Bu hormonun yükselmesinin belirtileri nelerdir?

Kadınların vücudunda süt salımını sağlayan hormona Prolaktin denir. (Beyindeki hipofiz bezinin ön bölümünden salgılanan bir hormondur) Prolaktin yükseldiğinde göğüslerde süte benzer bir akıntı meydana gelir. Kısacası Prolaktin düzeyinin olmaması gereken durumlarda yükselmesine denir. Akan sıvı süt olabileceği gibi, beyaz hatta berrak bir sıvı da olabilir. Hipofizde oluşan bir kitle prolaktinin yükselmesine sebep oluyor ise;

 • Baş ağrısı,
 • Görme sorunu ve görme bozukluğu yaratabilir.
 • Çocuk olmada zorluk görülebilir.
 • Cinsel istekte azalma olur.
 • Prolaktin hormonun yükselmesi adet düzensizliğine sebebiyet verir.
 • Bu dönemde hormonal denge bozulduğundan yumurtlama olayı oluşamaz. Bundan dolayı da adet olunmaz ve bu durum zamanla kısırlığa neden olabilir.
 • Lekelenmelerin oluşması da hastalığın belirtileri arasındadır.

Kadınlarda adet düzensizliği ve çocuk olmada zorluk olarak görülen bu rahatsızlık, erkeklerde ise cinsel performansta azlıkla birlikte düşük testesteron seviyesi, meme büyümesi ve memeden süt gelmesi (yani Galaktore) şeklinde görülür.

Prolaktinin yükselmesine ne neden olur?

Prolaktin hipofiz bezi adı verilen bir bezden salgılanan ve kadınlarda sütün salımına yarayan bir hormondur. Bu hormonun yükselmesine aşağıdaki sebepler neden olabilir:

 • Hipofizi uyaran ve prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlayan Hipotalamus bölgesinden salgılanan; Dopamin maddesi arttığında prolaktin azalır. Dopamin’in artmasına neden olan bazı ilaçlar Prolaktin’in artmasına da neden olabilir. Çünkü; Prolaktin’e ters tepki göstermeye başlar. Bu ilaçlara örnek vermek gerkirse: Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ilk sırada yer alır.
 • Hipofiz bezinden kaynaklı bazı hücrelerin aşırı çoğalması ve büyümesi sebebiyle,
 • Bazı meme hastalıklarından
 • Göğsün travmasından,
 • Cerrahi müdahaleden
 • Ve göğüs uçlarının uyarılmasından sebep de prolaktin yükselebilir.

Peki neden göğüsten süt geliyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere; bu hususta göğüsten süt gelmesi hamile olmaktan kaynaklı değildir. Bir hormonun düzgün çalışmaması sebebiyle olabilir. Kısacası hipofiz bezinde olan bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir.

Prolaktin nasıl tedavi edilir ve bu tedavide ilaç kullanmak yeterli midir?

İlaç tedavisi yapılabilir. Tümör belli boyutu aşmış durumdaysa ve ilaç tedavisi yapılacak gibi değilse o zaman hipofiz bezinin o tümörünün ameliyatla alımı gerçekleştirilir. Prolaktin tedavisi bu şekildedir. Tedavisi oldukça kolay ve basittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net