Bilgii.net

Matematik Öğretmeni Maaşları Hakkında Güncel Veriler

21.11.2018
Matematik Öğretmeni Maaşları Hakkında Güncel Veriler

Matematik öğretmenliği sayısal derslerde başarılı olanların tercih ettiği bir bölümdür. Matematik, geometri ve fen bilimlerinde başarılı olan öğrenciler üniversitede bu bölümü tercih edebilirler. Sayısal düşünme becerileri daha çok gelişmiş olan bu kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinden matematik öğretmeni olarak mezun olurlar. Bu dersin öğretmenleri öğrencilerin zihinsel becerilerini geliştirmek için müfredatta belirtilen konuları onların anlama düzeyine uygun bir metotla anlatmaya çalışır. Pek çok öğretmen matematik ön yargısını kırarak öğrencilerin sayısal derslerle olan sorunlarını çözmeyi başarmıştır.

Bu dersin içeriği sayısal konulardır ve öğrencilere zihin jimnastiği yaptıran bir derstir. Çoğu zaman zor olarak algılanan dersin doğru metotlarla ve temelden anlatıldığında başarı oranının yükseldiği görülmektedir. Öğrencilerin sınavlardan iyi puan alabilmesinin şartlarından biri de matematik bilmektir. Bu derste başarılı olamadığı için okul sonrasında bile istediği sınavı kazanamayan ve istediği bölüme yerleşemeyen öğrenciler vardır. Öğrencinin geleceği için son derece önemli olan ders hakkındaki bilinmezleri çözmek matematik öğretmenlerine düşmektedir.

Matematik Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Matematik öğretmenliği bölüm olarak okuması zor bir bölümdür. Dersler içinde de en zor derslerden biridir. Bu zorluk daha çok ön yargı ve sistemli çalışmamakla ilgili olsa da genel kanı bu şekildedir. Peki, bu dersin öğretmenleri ne kadar maaş alır? Matematik öğretmenlerinin maaşı genel öğretmen maaşıyla aynıdır. Yani her yıl öğretmenlerin belirtilen net maaş miktarları onlar için de geçerlidir.

Kamuda Matematik Öğretmeni

Kamuda çalışabilmek ve matematik öğretmeni olarak atanmak için öncelikle KPSS’ye girilmelidir. Bu sınavdan 3 oturuma giren adaylar gereken puanı aldığında matematik öğretmeni olarak atanırlar. Bu bölümün atanma puanları oldukça yüksektir. Atandıktan sonra ise diğer öğretmenlerle aynı puanı alırlar. Öğretmen maaşları en düşük 3290 tl olarak belirlenmiştir. 2018 yılı enflasyon değerleri de hesaba katılarak ortaya konan bu rakamın içine ek ödenekler dâhil değildir. Ayrıca öğretmen maaşları zorunlu ders saatlerine göre hesaplanır. Tüm saatleri dolan bir öğretmen belirtilen net maaşlardan 100 tl daha fazla kazanır. Ek ödeneklerle birlikte dolgun bir ücret alırlar.

Özel Sektörde Matematik Öğretmeni

Matematik öğretmenliği özel sektörde kendine en çok yer bulan bölümlerden biridir. Matematik öğretmeni maaşları diğer öğretmenlerden yüksek olabilir. Kendini ispatlayan ve farkını ortaya koyan matematik öğretmenleri özel sektörde oldukça yüksek maaşlarda çalışırlar. Ayrıca ek ders taleplerinin en çok olduğu alandır. Çok sayıda öğrenci matematik öğretmenlerinden özel ders alırlar. Özel ders rekoru neredeyse bu alana aittir.

Özel sektörde öğretmenlik tamamen kendinizi ortaya koymaya ve işinizde fark yaratmaya bağlıdır. Belli bir donanım düzeyine ulaşıldığında ortalamanın üstünde bir gelir elde edilebilir. Ancak tüm bunlar özel çaba ve imkânlarla gerçekleşir.

Matematik Öğretmenleri Maaşları

Matematik öğretmenlerinin maaşı her yıl değişmektedir. Yıllara ve enflasyon değerlerine göre maaş belirlemesi yapılır. Kamuda belirlenen net maaş 30 saatten daha az iken özel kurumlarda belirlenen maaşlar haftanın neredeyse 6 günü için geçerlidir. Kamuda ek ödenek ve ek ders ücretleriyle öğretmen maaşları neredeyse 1000 TL’nin üstüne çıkarken özel kurumlarda anlaşılan rakam üzerinden maaş alınır.

Matematik öğretmenlerinin aylık maaş tutarı yukarıdaki bilgilerde detaylı olarak verilmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net