Bilgii.net

Mantar Kolay Nasıl Temizlenir?

12.10.2018
Mantar Kolay Nasıl Temizlenir?

Lezzetli ve protein bakımından zengin olan mantar, mutfakların en tartışılmaz yemek malzemelerinden biridir. Gerek tavuğun gerekse etin yanına yakışan ve bu özelliği ile de sofraların vazgeçilmezi olan mantar sote ve çorbasının da bir o kadar tercih edildiğini de belirtmeden geçmenin haksızlık olacağı kremalı / kremasız mantar çorbası.

Mantar Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen mantar yorgunluğa ve sinire iyi gelir. Vücuda güç ve kuvvet verir ve göz sağlığını olumlu manada etkiler. İnsan bedeninin gelişiminde ve düşünme ve öğrenme yeteneğinin artmasına yardımcı olur. Protein bakımından zengin, bolca demir minerali içeren mantar, kansızlık problemine de iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış aylarında oldukça hassas olan insan bedeninin hastalıklara karşı direncini artırır. Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir görev üstlenir.

Mantar Nasıl Temizlenir?

Öncelikle “mantar yıkanır mı?” sorusuyla konuya açıklık getirmeye başlayalım. Mutfakta tüm besinleri yıkamaya olan eğilim, burada pek işe yaramıyor. Neden mi? Çünkü mantarın yıkanması besin değerini kaybedeceği için önerilen bir uygulama değil. Bunun sebebi ise mantarların suyla yıkandıklarında, fazla suyu içerisinde hapsetmeleri ve bu durumun da yemeğinizin piştikten sonra lezzetini etkilemesidir.

Yemeklerin lezzetini ikiye katlayan, sofraların bu denli vazgeçilmesi imkânsız ve sağlığa oldukça yararı olan mantar kolay nasıl temizlenir? İşte cevabı:

  • Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus mantar seçimidir. Mantarların sert olmasına ve taze kokmasına özen gösterilmelidir. Ezilmiş ve yapışkan bir yapıda olan ve lekeleri bulunan mantarlar tercih edilmemelidir. Mantarların gövdeleri kuru, alt kısımlarının ise hasar görmemiş olması gerekir.
  • Mantarları yıkamaktan ziyade temiz bir bez ya da kâğıt havlu yardımıyla silebilirsiniz. Böylelikle toplama aşamasında mantarların üzerine bulaşan kir ve topraktan mantarlarınızı arındırmış olursunuz. Her bir mantar için ayrı bir kâğıt havlu parçası kullanımı da ayrıca önemlidir. Çünkü mantarların her birini bir bez ile silmektense kâğıt havlu kullanmak beze bulaşan kir toprağın diğer mantarlara tekrar bulaşmasının önüne geçer.
  • Aynı temizleme yöntemini diş ya da sebze temizleme fırçası yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Mantarları en kolay ve rahat olan bu yöntem ile de temizleyebilirsiniz.
  • Mantarın temizleme işlemi bittikten sonra mantarın sap kısmı üst kısmından ayrılır. Üst kısmında yer alan siyahlıkların olduğu zar bölümü soyulur. Bu kısmı temizlemek için bir bıçakla zarın ucunu kaldırıp ardından elinizle veya yine bir bıçak yardımıyla zarı soyabilirsiniz. Zar soyulduğunda mantarın beyaz kısmı ortaya çıkacaktır. Aynı işlem mantarın sapı için de geçerlidir. Önce uç kısmı kesip atılır, ardından sapın zar kısmını soyulur.
  • Mantarların haddinden fazla kirli olduğunu düşündüğünüz takdirde ise mantarlarınızı limonlu suyun içine batırıp çıkartarak temizleme işlemini sürdürebilirsiniz.
  • Çoğu mantar türü hemen çürümeye yüz tutar. Bu sebeple anında bozulmaya eğilimli olan mantarların temizlendikten hemen sonra tüketilmesi önerilir.

Bu lezzeti korumak isteyenler ömrü oldukça kısa olan taze mantarları saklamak isterler.  Sürekli olarak buzdolabından muhafaza edilmesi gereken mantarlar, kâğıt gibi nefes alabilen kaplarda saklanmalı ve en fazla bir hafta içerisinde tüketilmelidir. Ayrıca taze mantarlar, birkaç damla limon suyu damlatılan kaynamış suya iki dakika kadar bir süre batırılıp çıkartıldıktan sonra uzun bir süre derin dondurucularda saklanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net