Bilgii.net

Mantar Hastalığı Nedir? Kaşıntısı Nasıl Geçer?

12.10.2018
Mantar Hastalığı Nedir? Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Mantar enfeksiyonu insanların en çok karşılaştığı rahatsızlıklardan bir tanesidir. Ciltte, ayaklarda, saç ve tırnaklarda yerleşim sağlayarak mantar hastalığının oluşmasına sebep olan bu enfeksiyon yüzünden, cilt hastalıkları literatürüne girmiştir. Maya türü olan Candida Albicans çeşidi, bu enfeksiyonun doğmasına ve ciltte yayılmasına sebep olacaktır. En fazla karşılaşılan türleri ise saç mantarı, ayak mantarı, vücut mantarı, tırnak mantarı ve kasık mantarıdır.

  • Vücut Mantarı: Bu mantar çeşidinde ciltteki üst tabakada bir enfeksiyon meydana gelir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi durumların yanında, aynı zamanda dökülme sıklıkla görülür. Doktorlar Antifungal ilaçları yazarak, tedavinin başarılı olmasını sağlarlar.
  • Saç Mantarı: Saç mantarı saçın derisinde ve diplerinde mantar oluşumuna sebep olacaktır. Bu enfeksiyon türünde saçlarda kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir. Saçlarda kolay şekilde bir kırılma meydana gelir ve deride pullanma oluşur. Saç mantarının en iler evresinde ise saçlar dökülerek tamamen işlevsiz hale gelecektir. En çok çocuk yaştaki kişilerde görülür. Ortak kullanım alanlarından ve eşyalardan bulaşması daha muhtemeldir. Hayvanlardan da bu tarz enfeksiyonların geçmesi muhtemeldir. Ağızdan alınan tablet şeklindeki ilaçlar ile saç mantarı hastalığında başarılı bir tedavi ortaya konacaktır.
  • Ayak Mantarı: Ayak parmakları arasında meydana gelen enfeksiyonlar sebebiyle bu oluşum gerçekleşir. En sık görülen ve rahatsızlık duyulan enfeksiyon türüdür. Ayakların yıkandıktan sonra kurulanmaması, bu hastalığın ortaya çıkmasının en büyük sebebidir. Çok bulaşıcı olmasının yanında, parmakların arasında kaşıntı ve kabuklanma gibi sorunlara sebebiyet verecektir. İleri seviyelerinde akıntı, şişme ve kabarcık görülecektir. Toplu yerlerde çorapsız gezmek ve ayak aksesuarlarını ortak şekilde kullanmak, ayak mantarının başlıca yayılma sebeplerinden olacaktır. Tedavide krem, sprey ve pudra şeklinde ilaçlar başarılı olacaktır.
  • Tırnak Mantarı: Tırnakların arasında oluşacak enfeksiyonların meydana getirdiği mantar türüdür. Bu yüzden tırnak altlarında beyaz ve sarı ren değişiklikleri halinde başlar. Tırnak mantarı ilerlemeye devam ettikçe; tırnağın rengi bozulur ve şekli değişir. Tırnakta kalınlaşma görülür ve tırnak kendi yatağından ayrılarak kopmaya başlar. Tırnaklar daha zor şekilde kesilecek bir forma ulaşmış olurlar. Tırnaktaki mantar sürülebilir oje benzerindeki ilaçlarla ve ağızdan alınan tablet ilaçlarla tedavi edilebilir.

Mantar Hastalığının Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Mantar hastalığında doktorların verdiği ilaçları kullanmak, tıp literatürüne göre kaşıntıyı geçirmesi gereken yöntemlerin ilk sırasında gelmektedir. Bu yüzden herhangi bir mantar şüphesinden itibaren zaman kaybetmeden doktora gidilmeli ve gereken tetkikler yapılmalıdır. Doktorun verdiği ilaç listesine düzenli olarak uyan kişiler, bu sayede mantar tedavisinde başarıya kavuşacaklardır.

Bazı alternatif tıp yöntemleri de, klasik tıp tekniklerinin kaşıntıyı geçiremediği anlarda devreye girmektedir. Bu sayede kişiler kaşıntılarından kurtulacaktır. Öncelikle elma sirkesi günde iki kere ilgili bölgeye dökülüp, yarım saat bekletilmelidir. Bu sayede ciltte bir ferahlama görülecektir. Enfeksiyon tamamen geçene kadar bu yöntem kullanılabilir ve tercih edilebilir.

Bu yöntemin dışında yapılması gerekilen uygulamalardan bir tanesi de yoğurdun ilgili bölgeye sürülmesidir. Ardından yine yarım saatlik bekleme süresi geçirilmeli ve ılık suyla bölge yıkanmalıdır. Bu uygulamayı düzenli şekilde günde iki kez olacak şekilde yapan kişiler, uzun vadede kendi enfeksiyonlarından kurtulmuş olarak başarılı sonuçlar alacaktır.

Mantar Nasıl Geçer, Elma Sirkesi İyi Gelir Mi? sorusunun cevabı da burada.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net