Bilgii.net

Mama Yemeyen Bebekler için Ne Yapılmalıdır? Pedagog Tavsiyeleri

16.10.2018
Mama Yemeyen Bebekler için Ne Yapılmalıdır? Pedagog Tavsiyeleri

Bebeklerini düzenli ve sağlıklı bir biçimde besleyememek her annenin korkulu rüyasıdır. Bu durumda ne yapacaklarını şaşıran anneler, çoğunlukla çaresiz bir şekilde kalakalır, stres olur ve kendilerini yetersiz hissederler. Bu yazımızda benzer durumda olan anneler için rehber olacak nitelikte bir dosya oluşturduk. Konumuz: “Mama yemeyen bebekler için ne yapılmalıdır?”

Anne sütünün faydaları nelerdir?

 • Enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur,
 • Sağlıklı gelişmesini sağlar
 • Retina tabakasının oluşması ve gelişmesinde önemlidir,
 • İshal, zatürre ve orta kulak iltihabına daha az yakalanma ihtimali yaratır.
 • Anne sütü alan bebeğin alerjik hastalıklara yakalanma ihtimali düşer
 • Daha kolay konuşmaya geçer.
 • Beyin gelişimine yardımcı olmaktadır,
 • Emzirmek bebeğe sevgi vermenin yoludur. Anne ile bebek arasında görülmez bir bağ oluşmasına sebep olur.
 • Anne sütü alan bebekler çok daha rahat kilo alır, boyları uzar,
 • İleride sağlıklı bir ruhsal yapıya sahip olurlar,
 • Özgüven sahibi olurlar,
 • Dil becerileri iyi olur,
 • Anne sütü içeriği itibariyle bebeği obeziteden de korur.
 • Emzirilen bebek kendi istediği kadar beslenir, biberon ya da mama ile beslenen bebek ise annenin istediği kadar beslenir. Bu yüzden anne sütü ile emzirilerek beslemek bebeği obeziteden korur.

Anne sütü bebeğe ne kadar süreyle verilmelidir?

Çocuk kaç yaşına kadar emmek isterse o yaşa kadar emzirilmesi gerekir. Yalnız ilk 6 ay yalnızca anne sütüyle beslenmelidir, sonrasında ise takviye mamalarla beslenmesine yardımcı olunabilir.

Ek gıdaya ne zaman geçilmelidir?

6 ay dolduktan sonra ek gıdaya geçilmelidir.

Anneler sütlerinin yeterli olması için nelere dikkat etmelidirler?

Anne protein ağırlıklı beslenip günde 2-2.5 litre kadar su içerse ve vitaminlerine emzirme süreci boyunca devam ederse anne sütü yeterli olacaktır. En büyük etken annenin moralidir. Çünkü psikolojisi bozuk olan anne sütten kesilebilir. Önemli faktörlerden biri de şudur; anne ve bebek arasında psikolojik bir etkileşim vardır. Annenin psikolojisini yani gerginliğini, stresini, hassasiyetini bebek muhakkak hisseder. Hatta bu anne karnındayken bile böyledir. O nedenle anne adaylarının hamileliklerinden itibaren bebekleriyle konuşup iletişim kurmaya başlamaları çok önemlidir. Annenin sakin, naif, yumuşak bir ses tonuyla daima bebeğine hitap etmesi, onunla iletişim kurması, bebek doğduktan sonra da buna aynı şekilde devam etmesi bebek üzerinde olumlu tesirler oluşturur. Bebeği emmesi yönünde telkinler veren anne mutlaka sonunda başarıya ulaşacaktır. Çünkü bebek annenin hitabına ve yönlendirmelerine daha anne karnında alıştığı için dünyaya geldiğinde de aynı yumuşak ses tonunun onunla iletişim kurmasının, yani anne sesini duyması bebeğe güven verir. Onun için zaten en güvenli kucak anne kucağıdır. Yeterli beslenen bir anne de bebeği için gereken verimi sağlayacaktır.

Mama yemeyen bebekler için ne yapılabilir?

İlk olarak yapmanız gereken Çocuk Doktorundan destek almak olmalıdır. Öncelik olarak emzirmeyi denemelisiniz, yetersiz kalınan durumlarda ise takviye mama vererek beslenmesini sağlayabilirsiniz. Ama belirttiğimiz üzere önceliğiniz anne sütü vermek olmalıdır. Çünkü, takviye mamaya alıştığında bir daha anne sütü almak istemeyecektir. Anne sütünün bebeklerin gelişiminde ne kadar önemli bir besin olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Anne sütü alan bebekler daha zeki olurlar. Bağışıklık sistemleri daha güçlü olur…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net