Bilgii.net

Majezik Bağımlılık Yapar mı?

15.02.2019
Majezik Bağımlılık Yapar mı?

Tüm ilaçlar içlerinde bulunan maddeler yüzünden duyarlı kişilerde bağımlılık yaratırlar. Ancak bu yazımızda daha çok Majezik bağımlılık yapar mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Majezik kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Doktorunuzun size bu ilacı yazması güven rahatlığıyla kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Zira ilacın yan etkileri kullanım sırasında ortaya çıkabiliyor.

Majezik’in Yan Etkileri Nelerdir?

Majezik bağımlılık yapar mı sorusu kadar yan etkilerinin neler olduğu da önem taşımakta. İlacın kullanımı sırasında solunum güçlüğü yaşanması, mide ve bağırsak kanamaları, deri renginin sarı renge dönmesi, olmayan şeyleri varmış gibi görmek, bulanık görme ve yüksek baş ağrısı görülebilir. Böyle durumlarda ilacın kullanımı kesip acil şekilde doktora görünmek gerekmekte.

Bunların dışında ilacın daha hafif görülen yan etkileri de var. Bu yan etkilerin görülmesi olasılık dahilinde olduğu için ilacın prospektüsünde de yer almaktadır. Bu etkiler bulantı, iştahsızlık, tat alma sorunu, terleme, çarpıntı ve halsizliktir.

Sürekli Majezik Kullanmak Zararlı mı?

Majezik şu anda insanlar tarafından kullanılan önemli ağrı kesicilerden bir tanesi. Ancak bazı insanlar bu ilacı diğer ilaçlarla karıştırmaktalar. Majezik etkili bir ilaç olduğundan dolayı doktorlar 10 günlük süre içinde sadece 1 defa kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Bununla birlikte Majezik bağımlılık yapar mı sorusuna bir cevap olarak da 10 günlük süre zarfında birden fazla kullanılması söylenebilir. Ağrılar üzerinde etkili bir ilaç olduğundan dolayı insanlar normal bir ağrı kesici gibi günlük olarak bu ilacı içmekteler. Ancak ilaç gerçekten ağrıları dindirdiği için de insanı bağımlı hale getirmekte. Bununla birlikte ağrı eşiğini oldukça aşağılara çekmesinden dolayı vücudun çeşitli bölgelerinde yeni ağrıların görülmesine de sebep olmakta. Ağrı eşiği aşağıya düştüğü için kişi bu ağrıları dindirmek için yeniden Majezik ilacını içiyor. Bu durum bir kısır döngüye dönüşüp kişinin ilacın bağımlısı olması anlamına geliyor. Vücudun herhangi bir yerinde ağrı hisseden kişi bu ağrıdan kurtulmak için de hemen Majezik içiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net