Bilgii.net

Maden Suyu İle Soda Arasındaki Fark

08.10.2018
Maden Suyu İle Soda Arasındaki Fark

İnsanların yaşam formlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için gereken birçok şart vardır. Bunların başında beslenme gelmektedir. Vücudunun %75’i su ile dolu olan insanların, bu alanda en çok ihtiyaç duyacağı besin maddesinin su ve içerisinde bulunan mineraller olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu yüzden belirli sıklıkla ve aşırı dozda olmamak kaydıyla su tüketimi yapılmalı ve bu sayede vücudun sağlıklı olma durumu devam ettirilmelidir. Sular doğal kaynaklardan gelen, klasik anlamdaki hidrojen ve oksijenin birleşmesiyle oluşan formdan ibaret değildir. Ülkemizde ayrımı pek de bilinmeden içilmekte ve tüketilmekte olan maden suları ve sodalar da, su kategorisine girmektedir. Tabi ki formlarındaki maddelerin arasındaki fark oluşturduğu maden suyu ve soda, her zaman içerisindeki minerallerle vücuda destek vermektedir. Burada bilinmesi gereken; hangisinin doğal olduğunu öğrenmek ve bu sayede tercih aşamasında daha bilinçli hareket etmektir.

Maden Suyu Nedir?

 

Maden suyu, adından da anlaşılacağı üzere yer altı sularından elde edilen ve içerisinde bulunan minerallere, karbondioksit gazının katılmasıyla yeryüzüne çıkan doğal bir sudur. Maden suyunun formunda; sülfat, bikarbonat, magnezyum, iyodür, klorür, florür, sodyum, potasyum ve demir bulunmaktadır. Günde belirli miktarlarda içilmesi gereken maden suyunun üst limiti yaz aylarında 3 litre ile sınırlandırılmıştır. Maden suyu eski zamanlardan beri şifa elde etmek için kullanılan malzemelerden bir tanesidir. En bilinen özelliği olan hazmı kolaylaştırması, tek faydası değildir.

  • Maden suyu, yağ yakımı sırasında büyük bir destek sağlar ve bu sayede vücuttaki yağ oranının düzenlenmesinde yardımcı olur.
  • Maden suyunun düzenli kullanılması ile birlikte kan basıncından dolayı oluşabilecek bütün sorunlar ortadan kalkacaktır.
  • Kalsiyumun içerisindeki formda bulunmasıyla, kemiklere çok iyi gelen bir özelliği içerisinde barındırır. Dengeli tüketimi sayesinde diş ve kemik sağlığına büyük katkıları olacaktır.
  • Maden suyu sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede vücutta fazla oranda bulunan tuzu ortadan kaldıracaktır.
  • Selülit oluşumunu engellemek için en iyi yöntemlerden bir tanesi de, düzenli olarak maden suyu içmektir. Bu sayede vücutta bulunması gerekmeyen bütün fazlalıklar dışarıya atılacaktır.

Soda Nedir?

Soda; maden suyu gibi doğal kaynaklardan gelerek değil, içilebilen suyun içerisine karıştırılan kimyasallarla oluşturulan bir içecek formudur. Doğru bilinen yanlışlardan birisi olan bu konu yüzünden, kişiler maden suyu içmek yerine soda içmeyi tercih etmektedir. Soda; mideyi tembelliğe alıştıracağı gibi, tansiyon dengesini bozan bir özelliğe sahiptir. Sodaya sonradan eklenen karbondioksit gazı, vücudun düzenini ve sağlıklı işleyişin, bozacaktır. Sodanın formunda herhangi bir şekilde mineral yoktur. Bu yüzden insanların şifa kaynağı olarak tercih etmesi, oldukça yanlış bir tercih olacaktır.

Maden Suyu İle Soda Arasındaki Fark

Maden suyu ile soda arasındaki farklar karşılaştırılırken; öncelikle maden suyunun doğal, sodanın ise laboratuvarlarda oluşturulmuş yapay bir içecek olduğunu belirtmek gerekir. Maden suyunda bulunan mineraller birçok farklı hastalığın ve vücut sağlığının gereklerini sağlarken; sodada mineral olmadığı için sadece midede yer kaplar. Az miktarda mideyi rahatlatması dışında bir katkısı yoktur. Maden suyunda bulunan karbondioksit, doğal formda barındığı için midedeki yağ dengesini oluşturacak ve bunun kalıcı olmasını sağlayacaktır. Fakat sodanın böyle bir işlevi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net