Bilgii.net

Lüks Banyo Dekorasyonları – İç Mimar Önerileri

19.10.2018
Lüks Banyo Dekorasyonları – İç Mimar Önerileri

Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlüğünde “Lüks” kelimesinin anlamı “Giyimde, eşyada, harcamada aşırı gitme, gösterişli, şatafatlı, gereksinim dışı olarak” ifade edilmektedir. Kelimenin anlamından da anlaşılacağı gibi lüks bir yapı, malzemeye sahip olmak yüksek maliyetler getirmektedir. Peki lüks bir banyoya sahip olmak için mutlaka kelimenin sözlük anlamında olduğu gibi harcamada aşırı gitmemize gerek var m?

Lüks olgusunu oluşturmak için mutlaka çok pahalı fayanslar, altın kaplamalara sahip olmak önemli değildir. Önemli olan husus her şeyi kuralına göre yaparak, birkaç ufak dokunuşla lüks banyo dekorasyonuna sahip olmaktır. Bunun için kullanılacak dekorasyonda bir ya da iki adet lüks olarak ifade edilebilecek parçaları banyoda bulundurmak yeterli olacaktır. Nedir bu parçalar? Lüks bir banyo dekorasyonuna nasıl maliyet etkin bir şekilde kavuşabiliriz? Şimdi bu konuyu açıklamaya çalışalım.

Banyo Dekorasyonunun Önemi

Yoğun iş ortamını terk edip eve kendinizi attığınızda, yapılacak ilk iş günün yorgunluğunun ve stresinin atılabileceği evin rahatlama merkezi olarak da görülebilecek banyoya girmek olabilir. Bu kapsamda, banyolar dinlenme ve rahatlama noktaları olduğundan dekorasyona oldukça önem verilmeli, sadelik ve şıklığı yansıtan tasarımlar yaratmaya özen gösterilmelidir. Ev dekorasyonunda zenginliğin ruhunu yansıtmak, şık ve zarif bir eve sahip olmak amaçlanmışsa lüks banyo dekorasyonu bu iş için biçilmiş kaftandır. Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi kaliteli malzemeler ve mermerler kullanılarak dekore edilen lüks banyoların bünyesinde kullanılabilecek jakuzi, küvet ve şömine gibi unsurlardan mevcut bütçe dahilinde bir veya birkaçına sahip olmak lüks bir banyo dekorasyonu için yeterli olacaktır.

Lüks banyo dekorasyonları tasarlarken ev tekstil ürünlerinin de banyo ile uyumlu olmasına, zeminlerin olabildiğince parlak, ışıltılı ve göz alıcı olmasına dikkat etmek önem arz etmektedir. Lüks banyolarda ahşap zeminler yerine mermer veya fayanslar seçmek, ufak boyutlu antikalar yardımıyla banyoya şık dokunuşlarda bulunmak oldukça isabetli olacaktır.

Kullanılacak Renklerin Önemi

Lüks banyolarda yüksek tavanlar, tavanlardan sarkan avizeler, bolca kullanılan aydınlatmalar, jaluziler ve aynalar rahatlatıcı ve ferahlatıcı etki oluşturacaktır. Lüks banyo tasarımları yaparken altın ve gümüş renklerine ağırlık vermeli, parlak ve ışıltılı mermerler ile fayanslar kullanmaya özen gösterilmelidir. Lüks bir banyoda tarihin esintilerinin hissedilebilmesi de mümkündür. Bunun için Osmanlı harem banyolarına benzeyen şık ve lüks tasarımlar da kullanabilir. Lüks banyo dekorasyonunuzda mevcut alan büyüklüğü müsaitse banyodan çıktıktan sonra vakit geçirilebilecek puf, sandalye ve minderlere de yer verilebilir, banyo keyfi bittikten sonra dahi banyoda vakit geçirilebilir.

Banyonun pencereleri güzel, insana rahatlık ve ferahlık veren bir manzaraya sahipse perdelerin daha açık ve saydam renklerden tercih edilmesi, jakuzi veya küvette banyo keyfi yaparken manzarayı seyretmeyi sağlar. Lüks banyolar için kullanabilecek renkler; altın, beyaz, gümüş ve siyah olarak sayılabilir. Lüks bir banyoya sahip olmak için olabildiğince canlı tonlarda renkleri tercih etmeli, bu canlılığı korumak için mümkün olduğunca parlak aydınlatmalar edinilmelidir. Aydınlatma seçerken gözü yormayacak kadar parlak, uyku getirmeyecek kadar loş aydınlatmalardan kaçınmak isabetli olacaktır. Ayarlanabilir aydınlatmalara sahip olarak da harika bir lüks banyo tasarımı yaratılabilir.

Manzaraya Karşı Banyolar

Bağımsız Küvetler

Çift Lavabo

Banyoda Ahşap Hakimiyeti

Desenli Yer Döşemeleri

Doğal Lüks Banyolar

Modern Banyolar

Sofistike Lüks Banyo

Varaklı Banyo Modelleri

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net