Bilgii.net

Lohusa Depresyonu Nedir? Ne Yapılmalıdır? Uzman Tavsiyeleri

15.10.2018
Lohusa Depresyonu Nedir? Ne Yapılmalıdır? Uzman Tavsiyeleri

Yeni bir anne olarak, yeni doğmuş bir bebekle hayata alışmak için birçok zorlukla karşılaşırsınız. Muhtemelen annede uykusuzluk, yeni sorumluluklar ve hatta göğüs ağrısından şikayetçiydiniz.

Ve doğum sonrası gelen derin duygusal acıya ne dersiniz? İşte biz buna lohusa depresyonu demek istiyoruz. Bu, gebelik ve doğumla ilişkili ciddi bir klinik depresyon şeklidir.

Düşündüğünden daha yaygın. Yeni doğanlardaki 10.000 anne ile yapılan bir çalışmada, 7’de 1’inde lohusa depresyonu olduğu saptanmıştır. Neyse ki, bu kadınların çoğu bu tedavinin yardımcı olduğunu düşünüyor.

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Bir bebeğiniz sonra alabileceğiniz bir tür depresyon. Bebeğinizin ilk yılında herhangi bir zamanda başlayabilir, ancak doğumdan sonraki ilk 3 hafta boyunca etkilerini hissetmeye başlamanız en yaygın olanıdır.

Eğer buna sahipseniz, üzgün, umutsuz ve suçlu hissedebilirsiniz çünkü bebeğinizle bağ kurmak veya bakım yapmak istediğiniz gibi hissetmeyebilirsiniz.

Neden Ortaya Çıkar?

Dahil olmak üzere birçok neden vardır:

Hormonlar: Hormon seviyeleriniz hamileyken artar. Bebeğiniz doğduktan sonra aniden düşer. Bu hızlı değişim bazı kadınlarda depresyonu tetikleyebilir. (Döngünüzü hissetmeden önce moralsiz hissederseniz, hormonların sizi nasıl etkilediğini bilirsiniz.)

Depresyonun geçmişi: Daha önce depresyon geçirdiyseniz veya ailenizde iseniz, doğum sonrası depresyon geçirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Stres ve problemler: Hamilelik yapmak istemediyseniz veya eşiniz ve aileniz bebeğinize bakmanıza yardımcı olmazsa, yeni bir anne olarak depresyona girme olasılığınız daha yüksektir. Durum, para sorunları, uyuşturucu ya da alkol sorunları ya da diğer büyük stres kaynakları olan kadınlar arasında daha yaygındır.

Bir bebeğe bakmaya veya desteklemeye hazır olmayan çok genç kadınlar da risk altındadır.

Belirtiler

Sizinki diğer kadınlarla aynı olmayabilir, ancak dikkat etmeniz gereken ortak şeyler vardır:

 • Üzüntü, umut kaybı, umutsuzluk
 • Bebeğinize bakamayacağınızı hissetmek veya temel işlerini yapmak
 • Çok fazla ağlama, bazen gerçek bir sebep olmadan
 • Bebeğinize yakın hissetmek veya “bağ kurmak”
 • Yemek, seks, öz bakım ve keyif aldığınız diğer şeylere daha az ilgi
 • Çok fazla uyu
 • Odaklanma, öğrenme veya hafıza sorunu

Teşhis ve Tedavi

Sadece bir doktor doğum sonrası depresyon tanısı koyabilir. Ama eğer sahip olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir randevu alın. Eğer doğum sonrası depresyon ise, tekrar kendiniz gibi hissetmeye geri götürecek tedaviler vardır.

İlaç. Doktorunuz antidepresanların size yardımcı olacağına dair reçete vermeye karar verebilir. Bu ilaçlar, depresyona bağlı belirli beyin kimyasallarını dengelemeye yardımcı olur. Emzirirken çoğu kişi güvenlidir. Sadece hemşireniz olup olmadığını doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Rehberlik. Bir psikolog veya terapistle konuşmak da çok yardımcı olabilir. Olumsuz düşünceleriniz olduğunda bunları fark etmenin yollarını öğrenebilir, böylece onlarla nasıl başa çıkacağınızı daha iyi bilirsiniz. Geçmiş ilişkileri veya stresleri tartışabilir ve bunlarla nasıl çalışacağınızı öğrenebilir, böylece şimdi hayatınızı etkilemez.

Başka Ne Yardımcı Olur?

Doğum sonrası depresyon teşhisi konulduysa, tedaviniz boyunca çalışırken kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacak pek çok şey vardır.

 • Günlük egzersiz.
 • Gününüzde eğlenceli şeyler ekleyin.
 • Basit hedeflerle tanışın.
 • Rahatlayın.
 • Sizi önemseyen insanlarla etrafınızı sarın.

Doğum Sonrası Lohusalık Ve Depresyon

Bu nadir ve ciddi ruhsal hastalıklar depresyon ile sonuçlanabilir. Semptomlar genellikle bebeğinizin doğumundan sonraki ilk 2 hafta içinde başlar ve doğum sonrası depresyondan daha şiddetlidir.

Doğum sonrası lohusalık ve depresyon tıbbi ve acil bir durumdur. En kısa sürede yardım almalısınız.

İhtiyacınız olan acil tedaviyi aldıktan sonra, doktorunuz daha iyi olmanıza yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net