Bilgii.net

Lens Nasıl Takılır Lensle Denize Girilir mi?

29.10.2018
Lens Nasıl Takılır Lensle Denize Girilir mi?

Görme bozuklukları için ilk olarak kullandığımız araç gözlüklerdir. Gözlük kullanımı bazı kişileri rahatsız edebilir. Uzun süre kullanılacak olması ve hayatın bir parçası hâline gelmesi kişinin başka alternatifler aramasına neden olur. Gözlüklerin alternatifi lenslerdir. Lensler günlük düzenli olarak takılan ve gözlükten kurtulmak için başvurulan bir yöntemdir. Kullanma talimatlarına ve nerede ne şekilde kullanılması gerektiğine dikkat etmek gerekir.

Lens Nasıl Takılır?

Lens takmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız. Öncelikle sabunla yıkamalı ve kâğıt havluyla kurulamanız gerekir. Pamuklu ve tüylü havlular tercih edilmez. Çünkü tüyleri ellerinizde kalabilir.

Temiz ellerinizle lensleri lens kabından çıkartabilirsiniz. Önce ilk lensi işaret parmağınızla birlikte çıkartmalısınız. Şeklini ve yönünü kontrol etmelisiniz. Lensler çanak şeklindedir. Bu şeklin korunduğundan emin olmalısınız. Çıkardığınız lensi takmadan önce parmaklarınızla alt ve üst göz kapaklarınızı kaldırmalısınız. İşaret parmağınızla ise lensi yavaşça yerleştirmelisiniz. Lensi yerleştirdikten sonra bir iki kez gözlerinizi açıp kapayın. Sonra üzerinden hafifçe masaj yapın. Lensiniz takılmıştır.

Lensle Denize Girilir mi?

Lensle denize girmemek daha uygun olsa da görme bozukluğunuzun derecesi bu konuda belirleyici olacaktır. Lensleriniz olmadan zorlanıyorsanız takarak denize girebilirsiniz ancak bazı talimatlara kulak vermeniz gerekir.

İlk bilmeniz gereken detay lenslerle denize girerken doğrudan suyla temas etmesinden kaçınmanızdır. Bunun için deniz gözlüğü kullanmak iyi bir yöntem olabilir. Deniz gözlüğünüz yoksa veya kullanmıyorsanız gözlerinizin su altında kapalı olmasına dikkat etmelisiniz.

Lenslerle denize veya havuza girmek arasında farklar vardır. Eğer uzun süreli lens kullanıyorsanız hem havuza hem denize girmek uygun değildir. Ama günlük lens kullanarak girebilirsiniz. Ayrıca bunu yaparak havuzlardaki enfeksiyon sorunlarından da korunmuş olursunuz.

Sürekli lens kullananların lens kaplarının hijyenini koruması gerekir. Bunun için kaynatma yöntemi uygulanabilir. Lens kabını kaynamış ve sıcak suda bekleterek arındırabilirsiniz.

Tatile çıkmadan önce mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Size vereceği tavsiyeler olabilir. Deniz gözlüğü kullanmak lens kullanımını kolaylaştırır. Güneş gözleği ise normal zamanlarda gözlerinizi ve lenslerinizi korumaya yarar. Göz sağlığı için doktor kontrolü ve önerisi dışındaki kremlerden ve damlalardan kaçınmalısınız. Bilinçsiz işlemler yerine belirli aralıklarla taramalar yaptırabilirsiniz.

Lens her göze uygun olmayabilir. Bazılarında göz kuruluğu gözlenebilir. Ya da takıldığında batmalar, yanmalar ve ağrı olabilir. Böyle durumlarda lensi takmaya devam etmemelisiniz. Mümkünse doktorunuza görünene kadar çıkarmalısınız ve onun talimatlarına göre ne yapılacağına karar verilmelidir.

Lens kullananların dikkat etmesi gereken diğer bir detay lenslerin gece çıkartılarak uyunmasıdır. Lensleri çıkarmayı unutmayın.

Lens Kullanımı

Gözlük takmayı sevmeyenler ve ömür boyu takacağı için daha doğal bir görünüm nedeniyle lens takmak isteyenler bazı konulara dikkat etmelidir. Lens, bir sorumluluk işidir. Eğer lense başlarsanız onları her gün sabah takmayı ve akşam çıkarmayı alışkanlık hâline getirmelisiniz. Günlük olarak solüsyonunu değiştirmelisiniz. Unuttuysanız da önce solüsyonu değiştirip sonra takmayı denemelisiniz. Kaplarını düzenli olarak temizlemeli ve kaynamış suda bekletmelisiniz. Gözünüze uygun değilse takmakta ısrar etmeniz doğru değildir. Tatile çıkmadan veya denize, havuza gitmeden önce muhakkak göz doktorunuzdan randevu alıp tavsiye almalısınız. Size özel muayeneyle en doğru bilgileri verecek olan kişi doktorunuzdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net