Bilgii.net

Lenf Bezi Büyümesi Nedenleri ve Tedavisi – Uzman Cevapları

15.10.2018
Lenf Bezi Büyümesi Nedenleri ve Tedavisi – Uzman Cevapları

Vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan ve önemli parçalarından biri olan lenf bezleri savunma sistemimizin temel taşlarını oluşturmaktadır. Lenf bezlerinin bu savunma görevini ismi lenfosit olan hücre grubu gerçekleştirmektedir. Bazı durumlar da lenf bezleri büyüme yapar, buna neden olan bazı faktörler bulunmaktadır.

Lenf Bezi Büyümesi Neden Olur?

Normal koşullar da lenf bezleri boğaz dediğimiz bölümde yer alır ve genellikle nohut büyüklüğünde  olmaktadır. Elimizi vurduğumuz da azda olsa hissedebildiğimiz bu lenf bezleri zaman zaman şişerek normalden daha büyük hale gelmektedir. Bu durum çoğu zaman kış aylarında havaların soğuması ile birlikte gelen soğuk algınlıkları ile yaşanır. Yani enfeksiyon oluşumu ile şişer ve bu durum bizim bildiğimiz bademcik şişmesi olayıdır. Lenf bezlerinin şişmesine neden olan yalnızca soğuk algınlığı değildir ve daha birçok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler şu şekildedir.

 • Boğazda oluşan streptokop adı verilen enfeksiyon
 • Kulakta meydana gelen enfeksiyon
 • Diş apsesi
 • Enfeksiyonlu yara
 • Kızamık, kabakulak gibi hastalıklar
 • Tüberküloz, frengi, lösemi gibi ciddi rahatsızlıklar

Lenf Bezi Büyümesinin Belirtileri

Lenf bezi büyümesi son derece kolay anlaşılabilen ve kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Çoğu kişi doktor muayenesine bile gerek duymadan bu durumu kendisi anlayabilmektedir. Ama bunun yanı sıra bazı belirtiler de bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir.

 • Elinizi vurduğunuz da acı hissinin oluşması
 • Soğuk algınlığına benzer olarak, boğaz da ağrı, burun da akıntı, yüksek ateş gibi durumlar
 • Bazen lenf bezi büyümeleri bölgesel olmayıp tüm vücutta oluşabilmektedir. Bu durum daha çok doktor muayenesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durum oldukça ciddi hastalıkların belirtisi de olmaktadır. Bu hastalıklar, aids, öpücük hastalığı, ramotaid artrid, lupus ve benzeri bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar olmaktadır.
 • Ayrıca lenf bezlerinde büyüme olan bölgeler de kızarıklık ve iltihaplanma

Lenf Bezi Büyümesinin Tedavisi

Hastalığın tedavisi sebep olan nedene bağlı ola’Zrak değişiklik göstermektedir. Neden olan sebepler hem soğuk algınlığı hem de kanser ve aids gibisi ciddi hastalıklardan kaynaklı olabileceğinden dolayı tedavisi basit bir ilaç tedaviside olabilmekte, çok ciddi bir tedavi süreci de olabilmektedir. Bunu belirleyecek olan gerekli tahlil ve tetkikleri yaptıktan sonra uzman doktorunuz olacaktır. Ayrı ayrı lenf bezlerinin büyümesi için uygulanacak olan tedavi biçimleri şu şekildedir.

 • Soğuk algınlığı ve benzeri nedenler ile lenf bezlerinde büyüme gerçekleşmiş ise, klasik olarak soğuk algınlığı için kullanılan antibiyotik ve benzeri ilaçlar iyileşmeyi sağlayacaktır. Ayrıca o bölgeye sıcak su torbası uygulamak da etkili olacaktır.
 • Eğer sebep daha ciddi rahatsızlıklar ise öncelikle bu rahatsızlıklara dair gerekli tedavi süreçleri geçirilmelidir. Tedavi süreci tamamlandığın da zaten lenf bezlerinde ki büyüme de kendiliğinden normale dönecektir.
 • Bu büyüme eğer bölge olarak kulak arkasında ise sebebi kulak iltihabından kaynaklı olmasıdır. Bu nedenle bu konuda görünmeniz gereken uzman doktor kulak burun boğaz doktoru olmaktadır. Bunun dışında kalan bölgeler için dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Rahatsızlık genel olarak basit bir rahatsızlık olsa da zaman zaman ciddi sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle sürekli kendini tekrar eden rahatsızlıklar için mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net