Bilgii.net

Kuş Kafesi Modelleri! Birbirinden Güzel 10 Kafes Örneği

03.10.2018
Kuş Kafesi Modelleri! Birbirinden Güzel 10 Kafes Örneği

Evimizde neşe kaynağı olan gerek bülbül gibi ötmesiyle gerek bize dil dökmesiyle evimizin dostudur kuşlar. Çocuklarımıza sorumluluk sahibi ve hayvan sevgisini öğretmek için genelde evimize kuş alırız. Muhabbet, papağan ve daha nicelerini. Hangisini tercih ediyorsak onu sahipleniriz. Çocuğumuz hem onun temizliği, yem vermesi, suyunu unutmaması ile sorumluluk bilincinde olacaktır. Hayvanın ne kadar güzel bir dost olduğu görecektir. Çocuğumuz dışarıdaki hayvanların da bir canlı olduğunu tadar böylelikle zarar vermemesini idrak eder. Evinde onunla büyümenin keyfini sürecektir. Bir papağan ya da muhabbet kuşu almak istiyorsak yaşayacağı yer bir evi olması gerekiyor. Bu yüzden ilk alacağımız şeylerden biri kafestir. Biz nasıl küçük yerlerde kendimizi rahatsız hissediyorsak onların da yaşam alanının geniş olması gerekir. 1 tane kuş dahi alıyorsak büyüklüğüne önem vermeli ve ileride çiftleşme ihtiyacı duyacağından yanına eş alınması gerekebilir. Hem tasarruf etmiş hem de tekrar masrafa gerek duymamış oluruz, bu yüzden bütçemiz yetiyorsa büyük almalı ya da orta halli bir kafes almamız gerekir. Kafesimizin kirleneceğini unutmamalıyız.

Kuşumuz içini kirletecektir ve hafta bir yada her gün temizlemek, dezenfekte etmek gerekecektir. Bu yüzden de kafesin alt tabakası kafese bağlı ama çıkabilen türde olmasına özen göstermeliyiz. Böyle olursa temizlememiz daha da basitleşir ve her gün temizliyorsak zorlanmamış oluruz. Kuş kafesin altında yani o alt katmanda oturmak istemeyeceğinden ona tüneller hazırlamalıyız. Uzun plastik gereçlerin olanları bulunur ve bir yerde durmak sıkıcı olacağından bir tane daha almalıyız ki hareketi kısıtlanması, istediği yere geçiş yapsın.

Tüneklerin daha sağlıklı ve doğal olması için ağaç dalından da yapabiliriz. Kuşlar insanların aşağısında durmayı sevmezler, bu nedenle yüksek yere koymalı ya da onları asacak aksesuar veya her zaman aynı yerde duracağı güneşten ve rüzgârın dengeli olduğu, insanlardan biraz yüksek yere konmalıdır. En özen göstermemiz gereken şeylerden birileri de yemliği ve suluğudur. Kafesi aldığımızda içinde bunlar bulunmuyorsa büyüklerden iki tane yemlik şeklinde alınmalı birine yem diğerine ise sevdiği yeşilliklerden, meyve ve sebzelerden bulundurabiliriz. Ek vitaminler petshoplar da bulunuyorsa da veterinere danışılmadan almamalı, faydadan çok zarar yapacağını bilmeliyiz.

Kuşlar için Ev Modelleri

Yem tercihini yaparken ise üstü açık çuvallardan almamalı, kapalı ürünlerden tercih edilmeli ve güvenilen yerlerden almalıyız. Suluğu da eğer kafese birlikte verilmediyse temin edilirken büyük olmasına ve temizliğine önem vermeliyiz. İki günde bir değiştirmeli yosun ve kirli olmamasına özen göstermeliyiz. Böylece bakteriler birikmez ve sağlığına da dikkat etmiş oluruz.

Yem kabı temizlenirken de suluğu da temizlense deterjan ile temizlemek yerine sadece kaynar su ile temizlenmesi gerektiğini unutmamalıyız. Eğer dışarıya çok tüy saçtığını düşünüyorsanız kafesi sarmalayan lastikli tüllerden alınıp takılmalıdır. Kafesin de gagasını törpülemesi, kemirmesi ve stresini atması içinde doğal ve alçıdan değil de minareli bol olan gaga taşı almalıyız. Gaga taşının ne kadar süre dayandığı önemli değildir ve bu onun yararlı olmadığını gösterir o yüzden seçimimize dikkat etmeliyiz. Son olarak da oyuncaklar alıp zilli olan oyuncaklardan tercih edilebilirken kafeste vakit geçirmesine olanak sağlayabiliriz. Ve kuşların da ilgiye sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız ve yeterince ilgiyi vereceğimizden emin olup ona göre sahiplenelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net