Bilgii.net

Kuru İğneleme Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

15.10.2018
Kuru İğneleme Tedavisi Nedir? Kimlere Uygulanır?

Merkezi sinir sistemi, vücuttaki düzenin sağlanması için kritik bir öneme sahiptir. Vücutta bulunan kas ve eklemlerin yönlendirilmesinde merkezi sinir sisteminin görevi büyüktür. Sinir sistemi sayesinde, endokrin sistem üzerinde gerçekleştirilecek doğru adımlar belirlenecektir. Aynı zamanda uyarıcıların devreye girmesi de, yine bu sistem tarafından sağlanacaktır. Sinir hücreleri bazı durumlarda iyi şekilde çalışmaz ve bazı kas hastalıklarının oluşmasına sebep olur. Bu noktada devreye kuru iğneleme tekniğiyle geliştirilmiş tedavi girmektedir. Yan etkisinin olmadığı bilimsel araştırmalarla ispatlanmış olan kuru iğneleme tedavisinde, amaç acı vermeden kas hastalıklarının tedavi edilmesidir. Tedavide amaçlanan, kuru iğneleme tekniğinin uygulandığı bölgenin faaliyet kullanımının azaltılmasıdır. Seans sıklıkları, yaşa ve kişide oluşan probleme göre değişiklik göstermektedir.

Kuru İğne Tedavisi Akupunkturdan Farklı Mıdır?

Çin alternatif tıbbının dünyaya servis ettiği akupunktur uygulaması sayesinde, kaslarda meydana gelen faaliyet kısıtlamasının önüne geçilmektedir. Bunun için ince iğneler kullanılmakta ve vücuttaki hassas noktalara bu işlem gerçekleştirilmektedir. Kuru iğneleme tekniği tedavisi, aslında bu noktaya kadara akupunktur ile tamamen benzerlik göstermektedir. Fakat akupunkturda bu iğnelerin yarım saate kadar bekletilmesi durumu varken, kuru iğne tedavisinde iğneler kaslara uygulanır ve anında çıkartılır. Bu yüzden genel bir ayrım, uygulama süresinden itibaren başlamaktadır.

Kuru İğne Uygulama Teknikleri ve Yan Etkisi

Yan etkisi konusunda herhangi bir sorun doğurmayacak olan kuru iğne tedavisi, bir ilaç tedavisine söz konusu olmaz. Bu yüzden de alerjik durumların görülmesine rastlanmaz. Kasların fonksiyonel olarak komplikasyon sürecine girmiş olan kısımlarında, belirli noktalar tercih edilir. Bu sayede ilgili bölgeye basınç noktasal olarak uygulanır. Kasın içerisinde bulunan noktalardan tetik kısımlarına ve bağ doku üzerindeki çeşitli noktalara kuru iğne tedavisi uygulanır. Özellikle sinir yakınında bulunan yerlere de, bu uygulamanın yapılması görülmektedir. Öncelikle tespit edilen bölgelere ufak bir işlem uygulanır. Bölgede yanma veya aşırı acı hissi meydana gelmezse, kuru iğne tedavisine devam edilir. Belirlenen alanda iğne tahmini olarak 3 cm’ye kadar içeri girer. Bu sayede tetik noktasına ulaşılmaya çalışılır. İğne o noktaya yaklaştığı andan itibaren bölgede acının şiddeti artacaktır. Zamanla daha da içeri giren iğneler, bölgedeki sinirleri ve kasları uyarmak için birkaç vuruşa tabi tutulur. Artık bölge uyarılmıştır ve iğnenin çıkartılması gerekir. Hastaların acı eşiğine göre değişecek bu uygulama sayesinde, ortalama olarak iki haftalık bir sürece ihtiyaç duyulur. Hastaların bu süreçlerden yoğun miktarda başarılı ayrıldığı gözlemlenmektedir. Kuru iğne tedavisinde, çalışma prensibinde yanlışlıklar olan kas sistemleri uyarılır ve daha düzenli şekilde çalışmaları sağlanır. Bölgedeki ağrılar azalacak, şikayetlerin sonu kesilecektir.

Kuru İğne Tedavisi Kimlere Uygulanmaktadır?

Kuru iğne tedavisi, içerisinde herhangi bir ilaç içermez. Bundan dolayı ortalama 15 yaşından itibaren kaslarında ve merkezi sinir sisteminde bu rahatsızlık bulunan kişilere uygulanabilir. İğne fobisi olan hastaların, kuru iğne tedavisinde iğneyi hissetmedikleri gözlenmiştir. Çünkü iğne vücutta çok kısa süre kalacak ve sadece tetik noktasına yapılacak vuruş esnasında hissedilecektir. Bu yöntem genel olarak diz ve bacak ağrılarında sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda kireçlenme ve romatizmalarda da kuru iğne tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir. Boyun ve belde meydana gelebilecek fıtıkların tedavisinde ve omuzdaki kas sendromlarında, yine kuru iğneleme tedavisi çok faydalı olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net