Bilgii.net

Kürtajdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer?

16.10.2018
Kürtajdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtaj sonrası kanama en sık görülen durumlardan biridir. Bu kanama kadından kadına farklılık göstermektedir. Çünkü herkesin vücudu ve direnci aynı değildir. Bu kanamanın belirli bir süre içerisinde durması gerekmektedir. Eğer bu süreyi aşarsa doktora gözükmeniz gerekmektedir. Genellikle kürtaj sonrası kanama iki hafta sürmektedir. Fakat bu sürenin dışında yoğun bir kanamanız olursa acil bir şekilde doktorunuza gözükmelisiniz. Bu kanama aslında ne kadar hamilelik süreci sonrası kürtaj yaptırdığınıza göre de değişir. Ama genellikle iki haftadır. Kürtaj sonrası kanamalarda pıhtı gelebilir veya kan damla damla akabilir. Bunlar normal durumlardır ve adet döneminiz normal olarak başladığında bu olayda normale dönecektir. Kürtajdan sonra kanama olması kadar olmaması da normaldir.

Kürtajdan Sonra İyileşme Süreci

Kürtajdan sonra tam anlamıyla bir iyileşme süreci biraz zaman alabilir. Kürtajdan sonra kanama olmama durumu da vardır. Eğer kanama olursa kanamanın bitiş süreci ne kadar süre hamile kaldığınıza veya kadından kadına farklılık gösterebilir. Fakat ortalama olarak iki hafta içerisinde kürtaj sonrası olan kanama bitebilir. Bu süreçte kan pıhtılarının olması normaldir. Kanda pıhtı olması kadar bazen kanın damla damla akması da normal bir durumdur. Endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Rahim bölgesinde ve sırtta kürtaj sonrası ağrı veya kramp oluşabilir. Bu süreçte duygusal değişim hat safhadadır. Kürtajdan sonraki bir hafta içerisinde bütün hamilelik belirtileri ortadan kalkar. Kürtaj yapıldıktan sonra hastada yüksek ateş gözlenebilir. Kürtaj sonrasında ise adet döneminiz 1-2 ay içerisinde normale dönecektir. Kürtaj sonrasında bazı durumlar hastaya endişe verebilir. Çünkü kürtaj sonrası enfeksiyon riski vardır. Kürtajdan bir ay sonra bile süren kanama var ise acil bir şekilde doktorunuza gözükmelisiniz. Ateşin aşırı derecede yükselmesi veya uzun süredir adet olmama gibi problemler yine size endişe verebilir. Rahim bölgesinde hareket etmeyi kısıtlayacak şekilde oluşan kramp ve ağrılar normal değildir. Şiddetli bir şekilde yaşanan duygusal değişimler ise psikolog tarafından bir destek ile düzeltilmelidir. Kürtaj enfeksiyon kapılma olasılığı yüksek olan bir cerrahi müdahaledir. Bu yüzden kürtaj sonrasında kendinize iyi bakmanız gerekmektedir. Eğer hijyenik ve doğru bir bakım olmazsa kötü sonuçlara yol açılabilir.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Adet Olunur?

Kürtajdan sonra adet döneminin düzene girmesi bazı şeylere bağlıdır. Kadının ne kadar süre hamile kaldığına bağlıdır ve adet döneminin düzene girmesi kadından kadına farklılık göstermektedir. Ama genel olarak kürtajdan sonra ilk adet 1-2 ay içerisinde görülür. Kürtajdan sonraki zamanlarda adetlerde düzensizlik olabilir. Bunun sebebi hamilelikten kalmadır. Fakat belli bir süre sonra adet döneminiz rayına oturacaktır. Hamilelik ve kürtaj iki ayrı zıt duygusal durum içerdiği için psikolojik sıkıntılar yaşamanız gayet normaldir. Bu sıkıntılar yüzünden vücudunuzda da değişimler olabilir. Bunlardan en önemlisi adet görme ile ilgilidir. Eğer iki ay içerisinde adet olmadıysanız doktorunuza gözükmelisiniz. Kürtajdan sonra ağır şeyler kaldırmamak gerekmektedir. Ağır kaldırmak tekrardan kanamalara yol açabilir. Doktorlar tarafından verilen iyileşme süreci bakım görevlerini yerine getirmelisiniz. Kürtajdan sonra bir süre cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. Çünkü kürtaj sonrası oluşan sıkıntılar tekrarlanabilir. Bu yüzden kürtaj sonrası kendinize iyi bakmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net