Bilgii.net

Kuran Kursu Öğretmeni Güncel Maaşları

24.11.2018
Kuran Kursu Öğretmeni Güncel Maaşları

Genellikle yaz aylarında okulların tatile girmesi ile birlikte hepimizin çocukluğu kuran kurslarında geçmiştir. Bu kurslar da hem kuran hemde İslam dinine dair bilgiler verilir ve güzellikleri anlatılırdı.  Kuran kursları halen kuran öğrenmek isteyenler için kurslar açmakta ve öğrenci kabul etmektedir. Bu kurslar da gerekli eğitimi veren kişilere ise kuran kursu öğretmeni adı verilmektedir.

Kuran Kursu Öğretmeni Ne İş Yapar?

Bu kuran kursu öğretmenleri özel olarak açılan kurslar da kursiyerlere dinin gerekliliklerini ve dini bilgileri aktarma işini yapan kişi olmaktadır. Bu hocalar kursta kutsal kitabımız olan Kuranı Kerimi öğretir, din ve ahlak bilgisi verir ve ibadetler hakkında bilgi vererek nasıl yerine getirildiklerini anlatmaktadır. Ayrıca kurs sürecinde kursiyerleri gözlemler ve yönlendirir ve kursa dair bilgilerin ve kursiyerlerin bilgilerinin yer aldığı defteri tutmakla sorumlu olmaktadır. Gerekli eğitim sürecinin tamamlanmasından sonra kursa katılan kursiyerler belli bir sınava tabi tutulmaktadır. Kuran kursu öğretmenleri ayrıca bu sınavlar da kursiyerleri kontrol ve gözlem yapmakla da sorumlu olmaktadır. Din gibi önemli bir kavramın öğreticisi olan kurs öğretmeninin bu nedenle sorumlulukları büyük olmaktadır. Kursa katılan kursiyerlere doğru ve eksiksiz bilgi vermek zorunluluğu bulunmaktadır.

Kuran Kursu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Genellikle bayanların tercih edildiği kuran kursu öğretmenli mesleğinin belli koşulları bulunmaktadır. Gerekli eğitimi alan adaylar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sözlü mülakata tabi tutulurlar ve bunun sonucunda mesleği yapmaya hak kazanırlar. Sözlü mülakata katılabilecek olan adayların aşağıda belirtilen bölümlerden mezun olmaları gerekmektedir.

-İlahiyat Fakültesinden mezun olanlar

-İlahiyat Ön Lisanstan mezun olanlar

-İmam Hatip Lisesinden mezun olanlar

-Hafız belgesi olanlar

Sözlü mülakata katılan adayların eğitim seviyesi mülakattan geçip geçmeme durumunda rakiplerinin önüne geçirebilmektedir. Ayrıca mülakata katılan adayların yine diyanet tarafından verilen Manevi Rehberlik Sertifikasına sahip olması mülakatta avantaj sahibi olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında Diyanet bünyesinde farklı pozisyonlar da memur olarak çalışan kişiler için bu imkan sunulmaktadır. Yani memurlar da kuran kursu öğretmeni olmak hakkına sahip olmaktadır. Bu haktan yararlanmak isteyen memurların yine Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan mesleki yeterlilik sınavına girmeleri ve istenen puanları alması gerekmektedir. Bu sınavda toplam 80 soru sorulmaktadır ve öğretmen adaylarından bu sorulardan belli bir sayıda soruya cevap vermesi beklenmektedir. Sınav da başarı gösteren adaylar istedikleri gibi kuran kursu öğretmenliğine geçiş yapmaya hak kazanacaklardır.

Kuran Kursu Öğretmen Maaşları

Bu mesleği yapan kişilerin maaşları hesaplanırken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Her kuran kursu öğretmeni aynı maaşı almamakta ve farklı ücret tarifesi uygulanmaktadır. Genel olarak kuran kursu öğretmen maaşları şöyle olmaktadır.

-Yeni işe başlayan ve imam hatip lisesinden mezun olan öğretmenler 3.164 TL maaş alırlar.

-Yeni işe başlayan ve 2 yıllık İlahiyat mezunu olan öğretmenler 3.194 TL maaş alırlar.

-Yeni işe başlayan ve 4 yıllık İlahiyat mezunu olan öğretmenler 3.196 TL maaş alırlar.

Bunun dışında bu meslekte 25 yıl görev alan öğretmenlerin maaşı 3.514 TL olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca kuran kursu öğretmenlerinin maaşlarına her 3 yılda bir olmak üzere zam yapılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net