Bilgii.net

Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Cevapları

15.10.2018
Kulak Zarı Yırtılması Belirtileri ve Tedavisi – Uzman Cevapları

Kulak zarı, kulak içerisinde orta kulak ile kulak yolunu ayıran bir zardır. Kulak zarı yırtılması ise bu zarın bazı sebeplerden dolayı tahrip olması, yırtılması veya delinmesi sonucu olur. Bu zarda oluşan yırtılma sonucu genellikle işitme kaybı görülür. Bu yırtılma sonucunda kulakta hiçbir şekilde ağrı olmaz. Sadece çınlama veya uğultu olur. Herkeste görülebilecek türden bir hastalıktır.

Kulak Zarı Yırtılmasının Nedenleri

Günlük yaşamda başınıza gelebilecek birkaç şey kulak zarınızda yırtılmaya sebep olabilir. Fakat siz bu yırtılmayı anlamayabilirsiniz. Kulakta yüksek bir ses ve ağrı hissedilir sonrasında ses ve ağrı geçer. Kulak zarı yırtılması sırasında bunlar görülür. Kulak zarı yırtılmasına genellikle kulak içi ve dışındaki basınç farkı neden olmaktadır. Eğer dağcılık ile ilgileniyorsanız kulak zarınızın yırtılma ihtimali yüksektir. Çünkü rakım olarak yüksek yerlerde basınç farkı olduğundan kulak zarı yırtılmasına neden olur. Uçakla seyahat etmek çok nadir de olsa kulak zarında yırtılmaya sebep olur fakat burada zarın yırtılma ihtimali çok azdır. Tüp ile derin dalış yapmak kulak zarının yırtılmasının nedenlerinden bir tanesidir. Yine dalış yaptığınız zaman deniz içerisinde ve dışarısında basınç farklı olduğundan zarın yırtılma ihtimali vardır. Kulağa darbe almak veya aşırı yüksek ses yine kulak zarında yırtılmaya neden olur.

Kulak Zarı Yırtılmasının Belirtileri

Kulak zarının yırtılmasının çeşitli nedenleri olduğu gibi belirtileri de farklılık gösterebilir. Bu belirtilerden birkaç tanesini veya bir tanesi bile sizde var ise doktora gözükmeniz gerekmektedir. İlk başta kulak zarı yırtıldığı zaman şiddetli bir ses ve ağrı hissedilir. Fakat bu anlıktır ve geçicidir. Bunu ilk başta fark edemeyebilirsiniz. Kulaktan kanlı veya ona benzer bir akıntı gelebilir. Kulak zarı yırtıldığı zaman genellikle bu akıntı görülür. Kulakta belli aralıklar ile şiddetli ağrılar oluşup dinebilir. Bu ağrılar şiddetli ve anlık ağrılardır. İşitmede zayıflama kulak zarı yırtılmasının en önemli belirtilerindendir. Bu belirtiye çok dikkat etmelisiniz. Baş dönmesi gibi ufak problemlerde yırtılmanın sonucunda görülebilecek şeylerdir. Fakat kulak zarı duyu sistemi için çok önemlidir. Eğer bunlar gibi belirtileriniz var ise acilen doktora gitmelisiniz.

Kulak Zarı Yırtılmasının Tedavisi

Kulak zarının tedavisi iki şekilde yürütülebilir. Bir çözüm yolu ameliyattır, diğeri ise bitkisel yollarla çözüm aramaktır. Ameliyat kulak zarı ve orta kulakta oluşan hasarın giderilmesi için yapılır ve kesin bir çözümdür. Eğer yırtık büyük ise ve iltihap varsa buna göre yeni işlemler de yapılabilir. Fakat kulak zarı yırtılmasında doktorlar genel olarak ameliyat önermektedir. Burada ameliyat yapılmasındaki asıl amaç, ileriki zamanlarda oluşabilecek bir duyu kaybının önüne geçmektir. Ameliyat olmak tamamen hastanın kendisinin vereceği bir karardır. Doktor ameliyatı tavsiye eder ve hasta bunun doğrultusunda kararını verir. Diğer bir yol ise bitkisel ürünler kullanmaktır. Fakat bu tavsiye edilmez. Çünkü hangi bitkinin kulak zarını onaracağı tam olarak bilinmemektedir. Durum böyle olunca eğer yırtık belirtileri var ise doktora gitmelisiniz. Çünkü bu konuda kesin ve net bir çözüm herkesin işine yarayacaktır. İleri vakitlerde işitme kaybınızın olmaması için önceden önlem almalısınız. Bu yüzden belirti hissederseniz hastanelerin Kulak Burun Boğaz bölümüne gitmelisiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net