Bilgii.net

Kulak Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

29.10.2018
Kulak Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Kulak kaşıntısı denince akla kulağın iç kısmında meydana gelen kaşıntılar gelmelidir. Kaşıntı rahatsız edici bir durumdur ve neden olduğunu bilmek istersiniz. Kulak kaşıntısının çeşitli nedenleri vardır. Bunlar KBB tarafından yapılan bir tarama sonrasında ortaya çıkabilir.

Sizin Kulak Kaşıntısı Nedeniniz Aşağıdakilerden Hangisi?

Kulak Enfeksiyonları: Kulağınızdaki enfeksiyonlar kulak kaşıntınızın bir nedeni olabilir. Kulakta virüs ve bakteri kaynaklı enfeksiyonlar görülebilir. Bu enfeksiyonlar genelde soğuk algınlığıyla birlikte görülür. Kulağınıza su kaçması da enfeksiyon sebebidir. Genelde yüzme sırasında bu tarz problemler görülür. Deniz ve havuzda yüzerken kulağınıza su kaçırdığınızda bazen böyle durumlar enfeksiyona neden olabilir. Yüzme alanları bakterilerin en çok barındığı yerlerdir. Bu durumla ilgili olarak toplu alanlarda kulağa su kaçması sağlığınızı etkileyebilir.

Egzama ve Benzer Cilt Sorunları: Egzama kaşıntılı bir cilt sorunudur. Bu nedenle kulakta egzama veya benzeri hastalıklar varsa kaşıntılar hissedilmesi normaldir.

Ciltteki Alerjiler: Alerjiler de kulak kaşıntısına sebep olabilir. Kulağın iç kısımlarında meydana gelen kaşıntı ve alerjilerle ortaya çıkan sorunlar kullandığınız ürünlerden kaynaklanabilir.

Gıda Alerjisi: Bazı meyve ve sebzelere alerjisi olan kişilerde kulak kaşıntısı olabilir. Gıda alerjisi yapabilen meyve ya da sebzeler: şeftali, portakal, domates…

Sahte Küpe Kullanma: Sahte küpeler de kulak kaşıntısına sebep olur. Bu küpeler çeşitli cilt hastalıklarının da başlangıcıdır.

Kulak Kiri: Kulakların belli aralıklarla temizlenmesi gerekebilir. Ancak bunu uzman kişiler yapmalıdır. Kulaklarınızı doktorunuza temizletmelisiniz. Kulak kiri de kaşıntı sebebi olabilir. Bu nedenle devam eden kulak kaşıntılarında mutlaka doktora görünmeli ve varsa kulak kirini temizletmelisiniz.

Kendi başınıza kulak temizliği yapmak da ciddi sorun yaratabilir. Bazen tıpkı vücut temizliği gibi derinlemesine kulak temizliği de yapmaya çalışırız. Oysa kulakların dış kısmı temizlense de derinlemesine temizlik uygun değildir. Hem kulakların kendini temizleme özelliği de vardır. Sürekli temizleme derdinde olursanız kulak kaşıntısı kaçınılmaz olur. Çünkü kulak yüzeyinde kuruma görülür.

Kulaklık Kullanmak: Kulaklık kullanan kişilerin kulak kaşıntısı ve kir problemleri daha yoğundur. Çağrı merkezlerinde çalışan kişilerde de aynı sorun göze çarpar. Bu kişilerde kulağın kendi kendini temizleme mekanizmasının çalışması zorlaşır. Kirlerin içeriye doğru itildiği görülür.

Kulak Kaşıntısı Teşhisi

Kulak kaşıntısı şikâyetleriniz belli bir düzeye geldiyse doktora gitmeniz gerekebilir. KBB doktorunun taramasıyla kaşıntının nedeni ortaya konur. Duruma göre damla veya çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır.

Kulak kaşıntısı sorunu anlık gelip gittiyse önemli olmayabilir. Ama 10 gün veya daha fazla sürüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktora gidilmesini gerektiren belirtiler:

  • Hırıltılı nefes alıp verme sorunu yaşıyorsanız,
  • Baş ağrınız şiddetlendiyse ve boğaz ağrısı da varsa,
  • Nefes darlığı çekiyorsanız,
  • Yüzünüzde şişlik varsa
  • Yutkunma probleminiz varsa,
  • Kurdeşen görülüyorsa acilen doktora görünmeniz gerekir. Bu belirtileri dikkate almalısınız. Hastalığınızın ilerlemekte olduğunu gösteren bu işaretler gün geçtikçe çoğalabilir ve verdiği rahatsızlık artabilir.

Kulak kaşıntılarının birbirinden farklı nedenleri olabilir. Teşhisi koyabilecek olan yalnız doktorunuzdur. Sebebinin kulak kiri olduğunu bilseniz de kendiniz dokunmamalısınız. Çünkü kulak hassas bir organımızdır ve kulak kiri profesyonel temizleme araçlarıyla kulağa zarar vermeden temizlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net