Bilgii.net

Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

12.10.2018
Kulak İltihabına Ne İyi Gelir?

Kulak  işitme ve denge organı olarak görev yapar. İşitme ve denge duyusu olan kulak dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Dış kulak dışarıdan kulağa toz ve kirlerin girmesini üzerindeki kıllar sayesinde engeller. Orta kulak  çekiç,örs,üzengi adı verilen üç kısımdan oluşur. Kulak zarını titreştiren seslerin kulağa iletilmesini sağlar. İç kulak işitme ve dengenin sağlanmasında görev alır. Kulak ile ilgili en çok duyulan hastalık  kulak iltihaplanmasıdır. Orta kulak sıvısı olarak bilinen mukoza döşeyici örtünün iltihabına kulak iltihabı denir.Orta kulak hava ile doludur. İltihabın hava ile dolu olduğu bu boşluğa ilerlemesi nedeniyle kulak iç örtüsünün şişmesine sebep olur. Bu durumda orta kulaktaki östaki borusu tıkanır. Orta kulaktaki hava yerini iltihaplı sıvıya bırakır.

Kulak İltihabı Belirtileri Nedir?

Buna bağlı olarak kulak ağrısı şikayetleri başlar. Asıl sebebi burun ve genizdeki iltihapların östaki borusu yoluyla orta kulağa geçer. Östaki borusu yutkunma sırasında artan basınç ile açılır. Östaki borusunun açılması iltihabın orta kulağa ulaşmasını sağlar. Şiddetli ağrılar sonucu doktora başvurmalısınız. Tedavi olarak antibiyotikli kulak damlaları veya ağız yolu ile  kullanılan antibiyotikler  yazılır. İlaç kullanımı dışında geçmişten günümüze halk arasında kullanılan yöntemlerde vardır. Sarımsağı kabuğu ile ocak üzerinde pişirip kulağı yakmayacak şekilde soğuyunca kulak içerisine iltihabın yardımcı olur. Eczanelerde ve aktarlardan ise sarımsak suyu olarak temin edilebilir. Antibiyotik etkisi yaratan sarımsak iltihabın kurumasına yardımcı olur.

Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Sıcak pres kulak iltihabının azalmasına yardımcı olur. Pamuklu ve temiz bir havluyu sıcak buhara tutup ağrıyan kulak üzerine koymak işe yarayacaktır. Sıcak suyu cam bir şişe içerisine koyup temiz havluya sararak iltihaplı kulağın üzerine koymakta ağrınızı azaltacaktır. Bir kase içerisine bir yemek kaşığı zeytinyağı koyarak  sıcak su içerisinde bekletiniz.  Ilık hale gelen zeytinyağından iki damla ağrıyan kulağınıza damlatmak kulak ağrısını hafifletecektir. Çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağlarından eşit ölçüde karıştırıp ılık hale geldiğinde kulağınıza damlatmak kulak ağrısına iyi gelecektir. Hidrojen peroksit çözeltisi mikrop öldürücü etkisi  ile  kulağınızı  temizleyebilir. Parmak uçlarınız ile kulağınıza yapacağınız masaj ile kulak içerisindeki iltihabın dağılmasına yardımcı olabilir. Fesleğen mikrop kırıcı olarak bilinir.

Fesleğeni doğrayarak suyu çıkarılır. Kulak kenarlarına uygulanarak iltihabın dağılmasını sağlayabilirsiniz. Çiğ soğan suyunu kulak içerisine damlatarak temizleme çubuğu ile temizleyip bu işlemi  2-3 gün tekrarlamak enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur. Elma sirkesi iltihap engelleyicidir. Pamuk üzerine elma sirkesi damlatılarak kulak tıkanacak şekilde yerleştirilir. 5-10 dakika sonra pamuk kulak içerisinden çıkartılır. Ağrıyan kulak üzerine yatarak iltihabın kuruması sağlanabilir. Kulak iltihabını tedavisi sırasında hijyene dikkat edilmesi gerekir. Kulak enfeksiyonu geçiren kişilerden uzak durulmalıdır. Enfeksiyon geçiren kişinin eşyaları kullanılmamalıdır. Düzenli olarak eller yıkanmalı, beden temizliğine  dikkat  edilmelidir. Bu yöntemlerin hafifletici yöntemler olduğunun unutmamalısınız. İltihabın tamamen kurutulması için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kulak ağrı ile ateş yükselmesi durumunda  da doktor tedavisi gerekmektedir. Sigara içilen ortamdan uzak durmak gerekmektedir. Kulak iltihabına yakalanmamak için kalsiyum, çinko ve C vitamini içeren besinler tüketmeye çalışınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net