Bilgii.net

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

12.10.2018
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kulak işitme sisteminin en önemli organıdır. Aynı zamanda vücudun dengesini sağlamak için oluşturulmuş mekanizmaları bünyesinde barındırmaktadır. Kulak sağlığına dikkat edilmesi, her zaman vücut bütünlüğünün sağlanması açısından çok önemli olacaktır. Kişiler, bu konudaki rahatsızlıkları önemsemedikleri zaman; tahmin edilemeyecek boyutlarda rahatsızlıklara kadar giden sorunlar ortaya çıkmaktadır. Vücudun dengesi, düzeltilemeyecek şekilde bozulabilir ve bu yüzden de kalıcı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kişilerin daha derin bir eğitimle birlikte, kulak ve kulak sağlığı hakkında bilgi sahibi olmaları, başlarına gelebilecek bütün sağlık problemlerinde işe yarayacaktır. Bu sayede erken teşhis konulabilmesi için zaman kaybetmeden doktora gidilecek, doktorun verdiği tedavi en doğru şekilde uygulanabilecektir. Kulak sağlığı sadece öncesinde değil, her zaman dikkat edilmesi gerekilen bir husustur. Çünkü içerisinde, vücudun geri kalan bütün sistemini düzenleyecek derecede unsurları bulundurur.

Kulak Çınlamasının Sebepleri Nelerdir?

Gürültülü ortamlarda müzik dinlemek ve çalışma ortamının aşırı gürültülü olması sebebiyle, kişilerde kulak çınlaması görülmesi artık sık rastlanılan bir durumdur. Fakat yaşın ilerlemesi sebebiyle oluşan kulak çınlamaları, birçok farklı sebebi içerisinde barındırabilir.

  • Stres ve Yoğun İş Temposu: Kulak çınlamasının en önemli sebeplerinden bir tanesi strestir. Stres yüzünden duyuları kontrol eden merkezin uyarılması, kulak çınlaması şeklinde olacaktır. Stres hormonu daha da fazla salgılandığında kısır döngü devam edecek ve çınlama sürekli bir hal alacaktır.
  • İç Kulaktaki Tüylerin Hasar Görmüş Olması: Beyin ses olarak algılanabilecek sinyallerin yayma bölgesi olan tüylerin zarar görmesiyle beraber, kulak çınlamasının oluşmasına yönelecektir. Bu yüzden kulakta sürekli bir çınlama hali devam edecektir.
  • Kulak Kiri: Kulak çınlamasına neden olunacak sebeplerden bir tanesi de aşırı miktardaki kulak kiridir. Kulak salgısı; kirlerin tutulmasını sağlar ve bakterilerin büyümesini yavaşlatacaktır. Kulak kanallarının korunması bu sayede sağlanacaktır. Kulak kirlerinin artması sebebiyle atılması zorlaşır ve bu yüzden de kulakta çınlama oluşmaya devam eder.
  • İlaçlar: İlaçların yan etkilerinden bir tanesi de kulak çınlamasıdır. 250’den fazla ilaç çeşidinde birçok farklı kulak çınlamasına sebep olacak yan etki bulunmaktadır. Bu durum bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Antibiyotik ve aspirin gibi ilaçların fazla dozda kullanımlarında, kesinlikle kulak çınlaması görülecek ve kişileri uzun süreler boyunca rahatsız edecektir.
  • Kansızlık: Alyuvarlar bazı kişilerin vücutlarında daha az bir miktarda bulunmaktadır. Bu yüzden anemi ortaya çıkabilir. Anemi olan kişilerde bazı durumlarda farklı komplikasyonlar meydana gelecektir. Bu yüzden de kulakta çınlama sesi meydana gelebilecektir.
  • Kulak Çınlamasında Diğer Nedenler: Meniere hastalığı, kalp hastalıkları, kan damarları hastalıkları, vücuttaki sistematik bozukluklar, kulak zarının delik olması, hafıza problemleri, konsantrasyon sorunları, kuvvetli ses travması, Guatr anormallikleri, vitamin eksiklikleri, kadınlarda hormonsal değişiklikler.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Kişilerin sinir bozucu şekildeki rahatsızlıklarından bir tanesi olan kulak çınlaması sebebiyle, canları sıkılabilir ve bunu düzeltmek isterler. Kişilere verilecek tavsiyeler doktorların uyguladığı ve klasik tıp terimlerinden farklı şekilde yapılması gerekilenler olacaktır. Öncelikle çınlaması olan kişiler; yüksek sesten kaçınmalıdır. Tuz alımı azaltılmalı ve sinir sistemini uyaran kola ve kahveden uzak durmalıdır. Dinlenmek için kişiler kendilerine zaman ayırmalıdır. Ayrıca duyulan sesten kaygılanan insanlar, bunu yapmayı bırakmalıdırlar. Çünkü bu durum daha büyük bir strese neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net