Bilgii.net

Kulak Arkası Neden Ağrır

13.10.2018
Kulak Arkası Neden Ağrır

Kulak arkası ağrısının çeşitli nedenleri olmakla birlikte bazı ağır hastalıkların belirtileri arasına kulak ağrısı gelmektedir. Kulak arkası neden ağrır? Sorusuna cevaplar bulabileceğiniz bu yazımızı dikkatlice gözden geçirerek vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz. Sırası ile kulak ağrısına sebep olabilecek birkaç etmenden bahsetmek istiyoruz.

Kulak Kiri nedeni ile oluşan kulak ağrısı

Kulak arkasındaki sancı şeklinde hissedilen ağrının en sık görülen ve en kolay tedavi edebilen sebeplerinden başlıcası kulak içerisinde biriken kulak kiridir. Normal şartlar altında kulak kendini belirli aralıklarla temizleyerek oluşan kirli salgıyı dışarıya atmaktadır. Çeşitli sebepler ile ( kulak çöpü kullanımı, kulak içine yabancı madde ya da su teması ) kulak kendini temizleyemediğinde biriken fazla atığın yaptığı tıkanıklık ve basınç kulağınızda duyma problemine ve ağrıya sebep olmaktadır.

Diş Enfeksiyonu

Dişlerinizde oluşan enfeksiyonlar lenf bezlerini etkileyerek keskin kulak ağrılarına sebep olabilmektedir. Vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon lenf bezlerinde lenfadenit denilen şişme ve ağrılı bir semptoma dönüşebilmektedir. Ağız bölgesinde oluşan enfeksiyonlar en çok kulak ve boğaz bölgesindeki lenf bezlerini etkilemektedir. Bu durumda şiddetli ve keskin tarzda kendini gösteren kulak ağrıları çekebilirsiniz.

Çene Eklemi Problemleri

Çene eklemi alt çene ile üst çeneyi birbirine bağlayan noktaya verilen isimdir. Bu eklem tam olarak kulak hizasına denk gelmektedir. Çene eklemi problemleri kulakta hissedilen sancılı ağrılara sebep olmaktadır. Çene eklemine alınan herhangi bir darbe, ağzını fazla açarak esneme, boyun incinmesi gibi etkenler çene eklemi problemlerine dolayısı ile kulak ağrısına sebep olabilmektedir.

Mastoidit ( kulak iltihabı )

Kulak içerisinde bulunan, görünümü itibarı ile bal peteğine benzeyen mastoid kemiğin iltihabı kulak ağrısı oluşturan yaygın bir hastalıktır. Mastoidit belirtileri ağrısında kulak ağrısına ek olarak kulak akıntısı, yüksek ateş, baş ve boğaz ağrısı ve duyma kaybı gelmektedir.

Östaki Borusunun Tıkanması

Östaki borusunun tıkanması kulakta duyma kaybına, duyulan seslerin boğuklaşmasına ve keskin bir kulak ağrısına sebep olmaktadır. Yolculuk sırasında yaşadığınız kulak tıkanması ve duyma güçlüğü basit bir östaki borusu tıkanmasıdır. Hafif vakalarda kendi kendine düzelebileceği gibi daha ağır vakalarda tıbbi yardım gerekebilmektedir.

Kulak Arkası Ağrısı Nasıl Geçer?

Sebebi her ne olursa olsun kulak ağrısı ihmal edilmeyecek kadar önemli bir rahatsızlıktır. Sebebi bilinen kulak ağrısı kolaylıkla tedavi edilebilir. Tıkanmalara bağlı bir kulak ağrısı yaşıyor iseniz ilgili doktor basit bir müdahale ile sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Kulak yolunun temizlenmesi doktorunuzun uygun göreceği metotla dış kulak yolunu basınçlı su ile yıkayarak ya da kulağın basınçlı hava ile atıklardan temizlenmesini sağlayarak yapılabilmektedir. Kulak temizliğini doktorunuzun önereceği sıklıkta tekrarlamanız gerekebilir.

Enfeksiyonlara bağlı kulak ağrılarında ağrının arkasında daha komplike bir hastalık olmadığı sürece doktorun uygulayacağı medikal tedavi ile sonuç almak mümkündür. Antibiyotik tedavisi en çok tercih edilen medikal tedavi yöntemidir.

Çene eklemi ile ilgili kulak ağrıları çekiyorsanız durumun seviyesine göre doktor tarafından yapılacak basit bir müdahale ya da cerrahi bir yöntem ile sorun çözülür ve ağrı önlenmiş olur.

Diş enfeksiyonu nedeni ile yaşanılan kulak ağrılarında mutlaka bir uzmanın uygulayacağı tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Uygun tedavi ile enfeksiyon giderilerek tekrarlamaması adına kalıcı diş tedavisi uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net