Bilgii.net

Küçük Mutfaklar İçin Doğru Dekorasyon Önerileri

25.11.2018
Küçük Mutfaklar İçin Doğru Dekorasyon Önerileri

Bazı evlerin mutfakları oldukça küçük ve dar olabilir. Fakat bu durum dert edilecek bir durum değildir. Çünkü bazı ufak detaylarla mutfağı hem geniş göstermek hem de harika bir dekorasyonla benzerlerinden fark yaratmak mümkündür.

Mutfaklar evin en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Depolama alanı olarak kullanılacak birçok bölüme sahip olmalarından dolayı oldukça önemlidir. Mutfaklar çoğu ıvır zıvırı, bir sürü malzemeyi depolayabilir. Böylelikle depolama sıkıntısı yaşamadan kullanım alanlarınızı kullanabilirsiniz.

Küçük mutfakları daha geniş göstermek ve işlevsel kılmak için birkaç ufak değişiklik yapabilirsiniz. Böylece mutfağınız hem geniş hem de kullanışlı olabilir.

Mutfağınızın Kapılarını Yeniliğe Açın

Dar ve küçük mutfaklarda en önemli sıkıntı yer problemidir. Birçok malzeme odanın dar oluşundan dolayı mutfağa sığmaz. Fakat bu durumun çözümü çok kolaydır. Öncelikle duvara dayanan dolaplardan kurtulmanın zamanı geldi. Çünkü daha modern ve daha az yer kaplayan duvara monte edilen raflar ile depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Bu raflar görüntü itibari ile de oldukça şıktır.

Hem Bar Hem Tezgâh

Mutfaklar küçük ve dar ise masa sıkıntısı yaşanabiliyor. Bu tip durumlarda bir bar masası kullanmakta oldukça fayda vardır. Çünkü bar masasını yemek yerken kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda da yemek yenilmediği vakit tezgâh olarak değerlendirilebilir.

Renklere ve Malzemelere Dikkat

Kişisel zevkinizi yansıtacak renkler kullanarak yemek yeme ve pişirme alanlarında kullanılan renklerin ahengini yakalayabilirsiniz. Üstelik kullanılacak malzemeleri de uygun tasarlayarak mutfağınızı bir sanat eserine dönüştürebilirsiniz.

İşlevsellik İçin U Şeklinde Döndürün

Küçük mutfaklarda en önemli sıkıntı depolama alanlarında duyulan durumdur. Büyük mutfaklara göre daha az depolama alanına sahip olan küçük mutfaklar işlevsel değildir. Bu sebepten dolayı küçük mutfakları daha fonksiyonel yapmak için mutfak tezgâhını U şeklinde tasarlamak oldukça başarılı bir durumdur. Çünkü U şeklinde tasarlanan tezgâhlar daha işlevseldir ve depolama alanları oldukça çoktur.

Işığa Dikkat Etmek Gerekir

Doğal ışığın geldiği bölgede büyük bir pencereye sahip olan küçük mutfaklar daha geniş gözükürler. Üstelik bu mutfaklarda çalışılması da oldukça rahattır.

Renklerin Uyumu

Küçük mutfaklarda renkler karmaşık olursa alan daha dar gözükeceği için renklerin uyumlu olmasına oldukça dikkat etmek gerekir. Özellikle dolap içi raflarla duvar kâğıtları aynı renk tonları ile seçilirse mutfak renklerindeki uyum yakalanmış olur.

Doğallıktan Yana Olanlar İçin

Ahşabın büyüsüne kapılmak artık mutfaklarda da söz konusudur. Küçük mutfaklarınızı tasarlarken country ya da rustik tasarımlardan faydalanabilirsiniz. Dolaplarınızda parlak tonları tercih etmek yerine doğal ahşap ya da country tarzı tercih edebilirsiniz.

Retro Model Mutfaklar

Küçük mutfağınızı zevkinize göre tasarlamak sizin elinizde. Eğer dönemsel mobilyaları seven biriyseniz Retro tarzda tasarlanmış bir mutfakta yemek pişirebilir, kendinizi zaman makinesinde yolculuk ediyor gibi hissedebilirsiniz.

Vintage Modeller İle Geçmişe Yolculuk

Retro modeller gibi vintage modeller de tercih edilebilir. Mutfağınızı nasıl görmek istiyorsanız o şekilde tasarlayabilir ve içerisinde size özel yemekler pişirebilirsiniz.

Pastel Renklerden Faydalanın

Göze güzel görünen renklerden biri de pastel renklerdir. Küçük mutfaklara oldukça fazla yakışan bu pastel renkler mutfak dekorasyonunda kullanılabilir. Gerek duvarlar gerekse mutfak dolaplarının renkleri pastel renkleri ile harmanlanarak oldukça başarılı bir dekorasyon örneği ortaya çıkabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net