Bilgii.net

Küçük Mutfağı Büyük Göstermek ve İşlevsel Hale Getirmek İçin Öneriler

27.11.2018
Küçük Mutfağı Büyük Göstermek ve İşlevsel Hale Getirmek İçin Öneriler

Evin en fazla kullanılan ve sevilen bölümü şüphesiz ki mutfaklardır. Üstelik sadece yemek yemek için değil çay, kahve içmek için de mutfaklar kullanılır. Günümüzde mutfaklar oldukça küçük ve dar yapılmaktadır. Fakat umutsuzluğa kapılmak oldukça yersiz bir durumdur. Çünkü küçük mutfakları olduğundan daha geniş göstermek ve daha işlevsel kılmak birkaç basit yöntemle mümkündür. Televizyonlarda ve dergilerde görülen o eşsiz mutfağın sahibi sizler de olabilir, kahvenizi yudumlarken büyük keyif alabilirsiniz.

Beyazın Hükümdarlığına Kapılmaktan Korkmayın

Beyaz renk kullanımı odaları olduğundan daha geniş gösterir. Bu sebepten dolayı küçük ve dar mutfaklara sahip kişiler beyaz rengi kullanmaktan çekinmesinler. Özellikle mutfak dolaplarında ve duvarlarda kullanılan beyaz renk odayı olduğundan daha geniş ve ferah gösterecektir. Beyaz rengin çabuk kirleneceği algısı mevcutsa, bembeyaz bir kireç beyazı rengi yerine kırık beyaz tercih edilebilir. Ayrıca mutfakları renklendirmek dekoratif ürünlerle mümkündür. Renkli bir avize kullanımı ya da renkli çiçeklerin olduğu bir vazo mutfağı gayet şık ve modern gösterebilir.

Işıklandırmanın Önemi Oldukça Büyüktür

Küçük mutfakların daha geniş görünebilmesi için ışıklandırma oldukça önemlidir. Özellikle gün ışığını içeri alacak bir konumda mutfaklarınızı konumlandırmanızda fayda vardır. Çünkü içeri giren ışık mutfağı daha aydınlık yapacak ve aydınlanan mutfak da daha geniş gözükecektir. Perdelerin açılması ve içeri gün ışığının dolması oldukça mühimdir. Eğer mutfak gün ışığı alabilecek konumda değilse spot ışıklandırma yöntemi kullanılarak ışıklandırma yapılmalıdır.

Beyaz Eşyalar ve Masa Bir Arada Olmalıdır

Küçük mutfaklarda dağınık duran eşyalara asla yer yoktur. Buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın ve masanın birbirine yakın konumlandırılması son derece önemlidir. Dağınık duran bu eşyalar alanı daha da daraltır.

Cam Mutfak Dolaplarını Tercih Edin

Düz ve kapalı kapalı mutfak dolapları yerine cam mutfak dolaplarını tercih etmek her zaman için daha kullanışlı ve görüntü açısından daha ferahtır. Çünkü cam mutfak dolaplarında görüntü derinleşir, duvara kadar olan kısma erişirsiniz fakat kapalı dolaplarda görüntü birden kesilir. Bu yüzden bu duruma dikkat etmeli ve ona göre çözüm yolu aranmalıdır. Ayrıca cam mutfak dolabı görüntü itibari ile de düz ve kapalı mutfak dolaplarından daha şıktır.

Duvardaki Her Alanı Değerlendirin

Küçük mutfaklarda en önemli şey alandan tasarruf etmektir. Bu sebepten dolayı mutfak duvarlarını iyi değerlendirmek lazımdır. Dekoratif ve işlevsel duvara monte edilebilen mutfak rafları sayesinde ekstra depolama alanı sağlanabilir. Bunun yanı sıra büyük kaşık, kepçe gibi mutfak gereçleri için askılık yapılabilir.

Evinizde Küçük Ev Aletlerine Yer Açın

Daha işlevsel, daha az yer kaplayan küçük ev aletlerini tercih etmek her zaman için daha iyidir. Çünkü bir işi yapan makine yerine iki işi aynı anda yapan makineyi tercih etmek alandan tasarruf sağlarken, işlevsellik konusunda da yardımcı olur.

Parlak Yer Taşları Kullanmak

Duvarlarınızın ve mutfak dolaplarınızın beyaz olması mutfağı daha geniş gösteriyorsa, yerlerin de parlak fayanslarla döşenmesi de geniş gösterecektir. Parlak zemin mutfakta ayna efekti yaratacak ve odaya ayrı bir derinlik kazandıracaktır. Yerlerin parlaklığı beyaz duvarlarla birleşir ve odayı olduğundan daha geniş gösterir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net