Bilgii.net

Küçük Banyolar için Renk Önerileri

29.11.2018
Küçük Banyolar için Renk Önerileri

Şehir hayatı yaşıyorsanız, hele de İstanbul gibi büyük ve kalabalık bir şehirde hayatınızı idame ettiriyorsanız hayallerinizi minimize etmek durumunda olabilirsiniz. Dar yollar ve karışık bir trafik sebebiyle küçük bir otomobil seçebilir ya da her yere ulaşımı kolay bir semtte küçük bir apartman dairesinde oturmak durumunda kalabilirsiniz. Zira nüfus çoğaldıkça seçenekler artsa da alan küçülüyor. Buna toplu konut projeleri de eklenince payımıza metrekaresi küçük evler düşebiliyor. İster mülk sahibi olun ister kiracı küçük dairelerin fiyatı büyüklere oranla daha uygun olduğundan onlardan birini tercih etmek durumunda kalabilirsiniz. Almayı ya da kiralamayı düşündüğünüz evin metrekaresi küçükse çoğunlukla geniş bir salon, geniş bir hol, dar koridorlar, kutu gibi odalar, birer tane küçük tuvalet ve banyo ile karşılaşmanız muhtemeldir. Sonradan yapacağınız ufak tefek detaylarla odaları olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Örneğin duvarlar için doğru rengi kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ve iyi haber şu; bunu banyo için de kullanabilirsiniz.

Mekânınız eğer küçükse yapabileceğiniz en büyük hata duvar boyasında sarıyı (ya da sıcak renkleri) tercih etmek olacaktır. Çünkü duvar renginde sarı ve tonlarını kullanmak -odada ya da banyoda, artık her nerede tercih ettiyseniz- orayı daha küçük ve dar gösterecektir. Peki bunun yerine kullanmanız gereken doğru renk nedir?

Banyoyu Olduğundan Daha Büyük Gösteren Renkler Nelerdir?

Bir mekânı -ki buna banyo da dahil- daha büyük göstermek istiyorsanız “mavi” ve “yeşil” rengin tonlarından birini kullanabilirsiniz. Pastel mavi ve yeşil hem banyonuzu olduğundan daha büyük gösterecek hem de güzel renkleriyle içinizi açacaktır. Ayrıca banyolar temizliği hissetmek istediğimiz yerler olduğundan mavi ve yeşil tonları yapılacak en doğru tercih olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ise; mavinin pastel tonu huzur verir. Yeşil ise hayata yeni bir başlangıcı temsil eder, bunun yanında saf enerjinin de rengidir. Renk tercih ederken bunları da göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Küçük Banyoyu Olduğundan Daha Büyük Göstermek İçin Doğru Duvar Rengi Seçmek Yeterli Midir?

Renkler küçük alanları olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterebilir. Bunun yanı sıra banyo için seçeceğiniz fayansın desenleri veya rengi de buna katkı sağlar. Pastel tonlarındaki mavi ya da yeşile uygun seçeceğiniz bir fayans modeli küçük bir banyoyu olduğundan büyük göstermede yardımcı olacaktır.

Banyoyu Daha Aydınlık Gösterecek Renkler Nelerdir?

Küçük bir mekân için duvar boyası tercih ederken mutlaka açık renk kullanmak durumundasınız. Yapacağınız bu doğru tercih odayı hem aydınlık hem geniş hem de ferah gösterecektir. Tüm bunlar banyo için de geçerlidir. Özellikle banyolar dışarıdan yeterli ışık almadığı için aydınlatmanın ve rengin doğru tercih edilmesi gerekmektedir. Odayı ya da banyoyu daha geniş, daha büyük, daha yüksek göstermek için küçük hileler mevcuttur. Az önce de aktardığımız üzere renk seçiminde açık tonları kullanmak şart. Bunun yanı sıra odayı ya da banyoyu daha yüksek göstermek için de tavan rengini doğru tercih etmeliyiz. İşte tam da bu sebeple renk tercihiniz beyazdan yana olmalı. Bunun için beyazın parlak bir tonunu tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net