Bilgii.net

Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

28.11.2018
Küçük Oturma Odası Dekorasyonu Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlerimizde önemli bir yere sahip olan salonlarımız ne kadar büyük olduğu değil de nasıl dekore edildiği çok daha önemlidir. Her zaman büyük, geniş oturma odalarına sahip olmayabiliriz. Eğer küçük bir salona sahipsek, oturma odamızı dizayn ederken daha çok titiz davranmamız gerekebilir. Planlı bir şekilde yapılacak olan dekorasyon ile küçük oturma odamızı daha şık ve modern hale getirebiliriz. En önemlisi de çok eşya yerine, işe yaracak olan eşyaları doğru yöntemler ile konumlandırılmasıdır.

Açık ve Yumuşak Renkler

Küçük oturma odası dekorasyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri olan renklerdir. Oturma odanızda kullanacağınız renkler odanızın görünümünü etkiler. Küçük oturma odalarının genellikle karanlık olmaya eğilimli olması en çok yaşanılan problemlerin arasındadır. Bu yüzden koyu renk seçimlerinden kaçınmalıyız. Koyu renk salonunuzu hem basık hem de daha dar görünmesine neden olmasıyla beraber kötü bir görünüm verebilir. Bu yüzden oturma odanızın daha küçük ve basık görünmesini engellemek için daha açık ve yumuşak renkler tercih edilmelidir. Sadece duvarlar değil koltuk takımları, halılar, televizyon ünitesi ve perdeler için de açık renkler tercih edilmelidir. Hatta yer döşemelerin açık renk tercih edilmesi bile salonunuzun daha ferah görünmesini sağlayabilir.

Kullanışlı Koltuklar

Salonlarımız olmazsa olmazı olan en önemli unsur oturma gruplarıdır. Küçük bir oturma odasına sahipseniz büyük ve geniş oturma gruplarından uzak durulması gerekmektedir. Geniş oturma grupları seçmek yerine daha işlevsel oturma gruplarını tercih etmeliyiz. Küçük oturma odaları için en ideal oturma gruplarından biri olan L şekli köşe takımları ile birlikte kullanabileceğiniz puflarla daha konforlu ve şık bir görünüm elde edilebilir.

Aynalara Yer Verin

Oturma odasında duvara karşılıklı bir şekilde asılan aynalar da ayrı bir role sahiptir. Aynanın yansıma özelliği ile beraber küçük oturma odasına geniş bir görünüm katabilir. Evinize gelen misafirler salona ilk girdiklerinde karşılıklı asılmış aynalar gözüne çarpar ve odanın daha geniş olduğu hissine kapılabilirler. Böylece salonunuzun göründüğünden daha geniş görünmesini sağlamış olursunuz.

Televizyonu Duvara Monte Edin

Televizyon salonların vazgeçilmezleri arasındadır. Fakat küçük oturma odalarında televizyonların doğru bir şekilde konumlandırılması gereklidir. Bundan dolayı odada daha fazla yer açmak istiyorsanız televizyon ünitesi veya sehpası kullanmak yerine televizyonu doğrudan duvara monte edebilirsiniz. Böylece daha fazla boş alana sahip olurken , odanızın çok eşyalı görünümünü azaltarak daha estetik bir görünüm elde edilecektir. Fakat televizyonu duvara monte ederken dikkat edilmesi gerek en önemli unsur kabloların dışarıda kalmasını engelleyecek aksesuarları kullanmaya özen göstermeliyiz.

Büyük ve Sarkan Avizelerden Kaçının

Ev dekorasyonu yapılırken genellikle avizeler ön planda değildir. Fakat avizeler de diğer eşyalar gibi önemli bir role sahiptir. Çoğumuzun ilgisini gösterişli ve büyük avizeler her zaman daha çok çekse de küçük oturma odalarında bu tip avizelerden kaçınılmalıdır. Çünkü odanın olduğundan daha dar görünmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden büyük, gösterişli ve aşağıya doğru sarkan sarkıklardan kaçınarak, daha küçük avizeler tercih edilmelidir. Avizelerin yanı sıra çok fazla yer kaplamayan aydınlatmaları da tercih edebilirsiniz. Lambader ve duvara monte edilebilen aydınlatıcılar da tercihlerinizin arasında olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net