Bilgii.net

Konak Nedir, Bebeklerin Kafasında ve Saçında Konak Tedavisi Nasıldır?

27.11.2018
Konak Nedir, Bebeklerin Kafasında ve Saçında Konak Tedavisi Nasıldır?

Belki de birçoğumuz Konak’ın ne olduğunu bilmiyoruz. Hatta bazıları Konak’ın belki konaklama olduğunu bile düşünebilir ve ne alakası var diyebilirsiniz. Konak nedir? Konak genelde yeni doğan bebeklerin kafa derisinde görülen bir şey olup yağlı sarı renkte ve pul pul olmaktadır. Kafadaki deri tabakasında oluşan tıbbi olarak infantilseboreik dermatir adında veya diğer bir deyişle Konak olarak bilinen maddelerdir. Çoğu zaman 1 veya 3 aylık bebeklerde daha fazla görülmektedir ve genel anlamda kafa derisi ve saç içlerinde görülse bile, aynı zamanda bazen kaş, kulak ve alında da görülebilmektedir.

Bebeklerde Konak Neden Çıkar?

 

Normalde görülebilecek olan bir durum olduğu için, Konak çok fazla düşünülen veya üzerinde durulan bir şey değildir, fakat bebeklerde konak neden çıkar, bunun sebeplerine bakmak gerekirse; en büyük etken aslında anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanıyor. Anneden bebeğe hormonlar geçtiğinde, bebeğin cildi yağ oranını tam anlamıyla dengeleyemediğinden, kafa derisinde konak tabakası oluşuyor. Konak bebeğin yıkanmadığından veya temizlenmediğinden değil, bu tamamen anneden geçen hormonların yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bebeğinize bakarken bunları nasıl fark edebilirsiniz; saç derisinin kalın yağlı ve pullu olmasından, saç dökülmelerinden, beyaz ve sarımsı ölü saç derilerinin toplanmaya başlamasından, kızarıklık ve kabuklardan fark edebilirsiniz.

Konak Tedavi Yöntemleri

 

Her şey tamam ama peki Konak’tan kurtulmanın ve bebeğinizi tedavi etmenin yöntemleri var mı? Konak tedavi yöntemleri aslından en basit olarak, bıraktığınızda zamanla kendiliğinden geçen bir deri sorunudur. Konak tabii ki bazı annelerde endişe uyandırabiliyor. Acaba bebeğime iyi bakamıyor muyum? Banyo yaptırıyorum ama temizleyemiyor muyum ve benzeri soruları kendilerine sorabiliyorlar, hâlbuki Konak’ın bütün neden sadece anneden bebeğe geçen hormonlardan kaynaklanıyor. Başka bir şekilde Konak’ı anlatmak gerekirse, bir tip deri dökülmesidir. Konak’ların azalması veya bir nevi önlenmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Örneğin kabukların kafa derisinden soyularak alınmaması gerekir. Bunun yanı sıra kafa derisinin nemli tutulması gerekir. Bunun için su değil, badem yağ veya zeytinyağı kullanılabilir.

Konak Tedavisinde Badem ve Zeytinyağı

Badem yağını veya zeytinyağını masaj yaparak bebeğinizin kafasına uyguluyorsunuz. Bu hem bebeğinizi rahatlatacaktır, hem de Konak’ların giderilmesi için yardımcı olacaktır. Eğer bulabilirsiniz artık günümüzde Konak giderici şampuanlarda bulunuyor. Dolayısıyla aktarlarda veya marketlerde bulabilirseniz, Konak için özel şampuanları da kullanabilirsiniz. Eğer hiçbir şey bulamıyorsanız veya bebeğimin kafasına yağı sürmek istemiyorum derseniz, günlük olarak ılık su ve bebek şampuanı ile bebeğinizin kafasını yıkayabilirsiniz. Bu da en son veya ilk başvuracağınız yöntem olabilir. Unutmayın ki her şekilde bebekler çok hassas ve narin varlıklardır. Gelişmiş olarak dünyaya gelebilirler, fakat 18 yıl boyunca vücudu, kasları, kemikleri ve organları gelişmeye ve büyümeye devam edecek. Bu sebeple özellikle bebeklik döneminde, bebeklere karşı nasıl hareket ettiğimize çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebekler o kadar özel varlıklardır ki, anne veya baba olduğunuzda bunu daha iyi anlayabiliyorsunuz ve her şeyden önce bir anne olmanın ne kadar önemli bir görev olduğunu anlıyorsunuz. Bebeğinizin kafa derisinde Konak’ların çıkması bile bazı anneleri endişelendirebiliyor ve bebeğime iyi bakamıyorum diye üzebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net