Bilgii.net

Kolik Ağrısı Nasıl Geçer Bebek Nasıl Doğru Şekilde Uyutulur?

23.11.2018
Kolik Ağrısı Nasıl Geçer Bebek Nasıl Doğru Şekilde Uyutulur?

Kolik bebeklerde çok sık görülen bir sağlık problemidir. Kolik bebeklerin uzun süreli ağlamaları anneleri tedirgin edebilir. Başlangıçta bebeğinizin kolik olup olmadığından emin olamayabilirsiniz. Tüm bebekler ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirir. Ağlıyorsa ya açtır ya uykusuzdur ya altı ıslaktır. Bunların hiçbiri değilse bebeğiniz kolik olabilir. Kolik bebekler diğer bebeklerden daha fazla ağlar. Ağlaması hiç durmayan sürekli huzursuzluk yaşayan ve bu nedenle uyku sorunu yaşayan bebeklerin kolik olma ihtimali değerlendirilmelidir.

Bebeğinizin Kolik Olduğunu Gösteren İşaretler

Kolik olabilmesi için sıradan bir ağlama değil hiç dinmeyen ve şiddetli bir ağlama olması gerekir. Ayrıca bebeğinizin başka bir rahatsızlığının olmadığından emin olmalısınız. Bu konuda teşhisi koyacak olan doktorunuzdur. Kolik belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Uzun süren ve dinmek bilmeyen ağlamalar kolik şüphesi uyandırır. Ağlamalar 3 saati geçiyorsa bu ihtimal daha da güçlenir.
  • Ağlayan bebeğin bacaklarını karnına çekmesi kolik göstergesi olabilir.
  • Kolik bebeklerin ağlama problemi haftada 3 günden fazla gerçekleşir.
  • Kolik ağlamaları genelde akşam saatlerinde görülür. Akşama yakın başlar ve geceye kadar sürer.

Bebeğiniz uzun ağlama nöbetleri geçiriyorsa öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Yapılan tetkiklerle başka bir rahatsızlığı olup olmadığı saptanmalıdır. Eğer herhangi bir rahatsızlığı yoksa kolik teşhisi doktorunuzu tarafından konacaktır. Bu durum pek çok bebekte görülen yaygın bir sorundur. Bebeğe zarar vermediği düşünülür. Sabırla doktorunuzla iletişim hâlinde sorunun geçmesini bekleyebilirsiniz.

Kolik Sorununa Karşı Ne Yapılmalı?

Kolik bebekler için bazı yöntemler uygulanabilir. Hatta önleyici uygulamalara da yönelmek gerekir. Her bebeğin kolik yaşama ihtimali olduğundan baştan sorunun nedenlerini ortadan kaldırmayı başarabilirsiniz.

Şefkatli Yaklaşım: Bu davranış tarzı önleyici değil yatıştırıcı bir yöntemdir. Kolik bebeğiniz son derece huzursuz olacağı için sizin ona sakin ve bilinçli yaklaşmanız önemlidir. Bu süreçte ona şefkatinizi hissettirmelisiniz. Bebekler anneyle sarılarak iletişim kurarlar ve negatif yaklaşımı hemen fark ederler. Bu durum onları daha çok huzursuz edebilir. Ağlayan bebeğinize kızmak yerine sabır ve sevgiyle kucaklamayı deneyin.

Anti Kolik Biberon Kullanımı: Günümüzde bebek sağlığı için uygun biberonlar üretiliyor. Farklı stil ve özellikteki biberonlar sayesinde anneler bebeklerinin sorunlarına çözüm bulabiliyor. Anti kolik biberonlar kullanım sırasında gazın bebeğin midesine gitmesini önler. Sütteki veya mamadaki gaz biberonun ağız kısmında dönerek içeriye geri gider. Böylece beslenme sonrası gaz problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Beslenme Sıklığı: Bebekler acıktığında ağlayarak tepki verirler. Ama her ağlama açlık olmayabilir. Anneler bebeklerini iyi tanımalıdır. Bu, zamanla aralarındaki iletişimin güçlenmesi ve annenin iyi gözlem yapmasıyla gerçekleşir. Beslenme süresi iyi ayarlanmalıdır. Her bebeğin acıkma süresi farklıdır. Ancak genel olarak 2 saatin altına düşmemesi önerilir. Sık beslenme kolik sebebi olabilir. Tüm bunlara ek olarak annenin beslenme alışkanlıkları da gözden geçirilmelidir. Annenin emzirme döneminde tükettiği gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar bebeği de olumsuz etkiler. Bazı mamalar ve ek gıdalar da gaz yapabilir. Bu durum bebeğinizi huzursuz eder. Gaz oluşumunu engelleyen mamalar tercih edilebilir. Bu konuda doktorunuzda da yardım alabilirsiniz.

Beslenme Pozisyonu: Beslenme sırasında bebek dik tutularak beslenmelidir. Özellikle biberon yatay şekilde verilirse midesine hava gidebilir.

Uyutma: Kolik bebekleri banyo ve küçük gezintilerle rahatlatabilirsiniz. Kundaklamak rahat ve huzurlu bir uyku için faydalı olabilir. Onlardaki güven sorununa çözüm olarak düşünebilirsiniz. Kolik bebeklerin uyku saatlerini geceye kaydırarak uyku öncesi minik dokunuşlarla sırtına hafif bir masaj yapabilirsiniz.

Tüm bu süreçte doktorunuzla iletişim hâlinde olmak doğru hareket etmek için etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net