Bilgii.net

Kolesterol Neden Yükselir? Düşürmek için İpuçları

13.10.2018
Kolesterol Neden Yükselir? Düşürmek için İpuçları

Kolesterol, çok sık duyulan ve günümüzde neredeyse her yetişkinin aşina olduğu bir kavram haline gelmiştir. Ancak aşina olduğumuz bu kavramın gerçekten ne anlama geldiği, neden yükseldiği ve düşürmek için ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği sorularına kulaktan dolma birçok doğru bildiğimiz yanlış cevaplar verilmektedir.

Kolesterol nedir?

Kolesterol normal olarak kanda bulunan balmumu benzeri, yağımsı bir maddedir. Aslında kolesterolün sağlıklı bir beden için her bireyde belirli miktarda bulunması gerekmektedir. Kolesterol çocuklarda büyümeyi, yetişkinlerdeyse birçok farklı hormonal faaliyeti sağladığından oldukça yararlı bir maddedir. Bununla birlikte kandaki seviye aşırı yükseldiğinde problem haline gelmektedir.

“İyi Huylu” ve “Kötü Huylu” olmak üzere 2 tip kolesterol vardır. Kötü Huylu kolesterolün yüksek olması damarların normalden daha fazla daralmasına, dolayısıyla tıkanmasına ve netice olarak koroner kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İyi huylu kolesterol ise kanda oluşan fazla kolesterolün kandan atılmasını sağlamakta, atılan kolesterol karaciğer marifetiyle parçalanarak vücuttan dışarı atılmaktadır.

Yüksek kolesterol özellikle koroner kalp rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte belirli periyotlarda doktor kontrolü, sağlıklı bir beslenme ve hayat tarzı ile kolesterol seviyesinin düşürülmesi ve risk seviyesinin minimuma indirilebilmesi sağlanacaktır.

 Kolestrol Neden Yükselir?

Kolesterolün yükselmesine neden olan temel faktörlerden biri beslenme düzenidir. Yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek kötü huylu kolesterolü artırır. Yüksek düzeyde “kötü huylu” kolesterol genellikle; doymuş yağ oranı fazla olan kırmızı et, süt ürünleri, çikolata ve işlenmiş besinler, kakao yağı, palm yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi besinlerden alınır. Sadece et ve süt gibi hayvansal kaynaklardan yapılan gıdalardan oluşan beslenme düzeni kolesterol seviyesinin artmasına neden olur. Yüksek kolesterole neden olan ve hatalı beslenme kaynaklı ikinci temel faktör ise “Obezite”dir. Diğer bir faktör olan ve maalesef bir çok insanın hayatından çıkaramadığı “Sigara” ise damar duvarlarında kolesterol birikmesini artırarak plak oluşmasına neden olur. Damarlarda oluşan plaklar ise damar tıkanıklığına neden olur. Ayrıca sigara içmek iyi kolesterol seviyesini de düşürür. Hareketsizlik ise kolesterolün yükselmesine neden olabilen diğer bir faktördür. Son olarak da kişinin kendinden kaynaklanmayan, aileden gelen genetik faktör kolesterolün yüksek olmasında azımsanmayacak öneme sahiptir.

 Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Birçok çalışma doymamış yağ asidi içeren yağların kötü huylu kolesterolü düşürmekle kalmayıp; aynı zamanda kandaki iyi huylu kolesterol seviyesini yükselterek kolesterol seviyesini dengelediğini ortaya koymuştur. Bu kapsamda; zeytinyağı, fıstık yağı, kanola yağı, avokado ve kuruyemiş kötü huylu kolesterol değerlerini düşürmektedir. Özellikle ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemiş çeşitleri kolesterol seviyesini dengede tutmaya yardımcı olan atıştırmalıklardır.

Ayrıca kötü huylu kolesterol değerlerini düşüren ve omega-3 yağ asitlerine sahip balık haftada en az iki defa yenmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Omega-3 yağ zengini balık türlerinin başında uskumru, göl alabalığı, sardalya, somon ve paltus gelmektedir.

Yukarıdaki besinlere ilave olarak kolesterolü azaltmak için lif yönünden zengin besinler tüketilmesi önem arz etmektedir. Araştırmalara göre özellikle çözünebilir liflerin kötü huylu kolesterol seviyelerini azaltmada yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Elma, armut, fasulye, arpa, kuru erik, kahverengi pirinç, greyfurt, siyah fasulye, pinto fasulye, kepekli tahıllar lif yönünden oldukça zengin besinler arasındadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net