Bilgii.net

Kolay Kilo Verme Yöntemleri – Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermek

15.10.2018
Kolay Kilo Verme Yöntemleri – Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermek

Kilo problemi yaşayanların en çok zorlandığı konu diyet yapmaktır. Diyet listelerine baktığımızda onlarca talimat görürüz. Sadece bu talimatlara bakmak bile insanı umutsuzluğa düşürebilir. Oysa uzun vadede kilo vermek son derece basit bir eylemdir. Her şeyden önce kafanızdan negatif kalıpları atmanız gerekecek. Asla kilo veremem, ben zaten hep kiloluydum, gibi düşünceler öğrenilmiş kalıplardır. Fazla kilolarınızı vermek için elinizden geleni yaptınız mı? Gerçekten her şeyi yaptığınız hâlde mi kilo veremiyorsunuz? Eminiz, cevabınız hayır, her şeyi yapmadım olacaktır. Çünkü hiç kimse erimeyen bir vücuda sahip değildir.

Zorlanmadan Kilo Verin

Kilo vermenin bilindik diyet listelerinin dışında kolay yöntemleri de vardır. Bunlar her zaman dikkate alabileceğiniz yöntemlerdir. Özellikle alışkanlık hâline getirilerek devam edildiğinde her daim sağlıklı ve ideal kiloda kalabilirsiniz.

Lifli Gıdalarla Beslenmek: Hiçbir şey yapmadan sadece lifli gıdalara ağırlık verdiğinizde aylık bir ya da iki kilo verdiğinizi göreceksiniz. Diyetsiz ve hiç yorulmadan kilo vermeye başlayacaksınız. Bu alışkanlığınızı sürdürdüğünüzde ise uzun vadede yeterince kilo verecek ve verdiğiniz kiloları geri almadan hayatınıza devam edeceksiniz. Hızlı kilo verdiğinizde genelde sıvı kaybı yaşandığından verilenden daha fazla kilonun geri alındığı bilinen bir gerçektir. Yavaş ama emin adımlarla ilerlemek kalıcı sonuçlar verir. Sebzeler, tahıllar… vs.

Günlük Yürüyüşler: Kilo verme konusunda kararlıysanız ve diyet listeleriyle barışık değilseniz yürümeyi deneyin. Yürümek en kolay kilo verme yöntemidir. Günlük 1 ya da 2 saat yürümeyi alışkanlık hâline getirirseniz hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Eğer yürüyecek zamanınız ya da ortamınız yoksa işe yürüyerek gitmeyi deneyin. İşiniz uzak diyelim. Arabanızı iş yerine belli bir mesafede bırakmayı deneyin. Sabah ve akşam saatleri yürümek için idealdir. Gerçekten isterseniz yürümek için zaman ve ortam bulabilirsiniz.

Yemeklerinizden Salatayı Eksik Etmeyin: Özellikle akşam yemeklerinde yeşil salata tercih ederseniz yediklerinizin kısa sürede sindirildiğini göreceksiniz. Ama siz yine de bu saatlerde ağır yemekler yemeyin. Yeme içme konusunda bilinçlendiğinizde göreceksiniz ki günlük olarak tükettiğiniz gıdaların çoğu çöp değerinde. Yememeniz gereken gıdaları bırakmak için öncelikle sağlıklı gıdaların ne olduğuna kafa yormanız gerekir.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun: İşlenmiş gıdalar sucuk, salam, sosis gibi gıdalardır. İnsan sağlığına faydalı değil zararlıdır. İşlenmiş gıdalar dâhil tüm ambalajlı ürünlerden de uzak durmanız gerekir. Bunların yerine kendiniz hazırladığınız sağlıklı et ve gıdaları tercih edebilirsiniz.

Organik Gıda Tüketimi Önemli: Sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin en önemli şartlarından biri organik gıdalara yönelmektir. Günlük olarak tükettiğimiz gıdaların çoğu ambalajlı ve işlenmiştir. Kilo almanın temel sebebidir. Ayrıca sağlık açısından başka zararları da vardır. Organik beslenmek için bilinçlenmeli ve biraz da emek sarf etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; hazır meyve sularını bırakıp kendi meyve suyunuzu evde hazırlayabilirsiniz. Portakallarınızı sıkarak taze bir içecek hazırlamak gibi.

Su İçmek: Bazen günlük yaşamın yoğunluğundan su içmeyi unuturuz. Çok ilginç gibi duruyor ama evet, su içmeyi unutanların sayısı hiç de azımsanacak boyutta değil. Belki de bu konuda bir alışkanlığa ihtiyacımız vardır. Kendimize bir su şişesi alırsak veya evde yanımıza suyu bir şişe içinde koyarsak onu tüketme ihtiyacı duyarız. Daha sağlıklı olması açısından cam su şişelerinden faydalanabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net