Bilgii.net

Kızamıkçık Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

26.11.2018
Kızamıkçık Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık hastalığı; cilt üzerinde döküntüye ve hafif ateşe bağlı olarak anlaşılan, virüslerin sebep olduğu bir bulaşıcı hastalıktır. Kızamık hastalarından havaya bulaşan damlacıklar yoluyla kişiler bu damlacıklara temas eder. Böylelikle hastalık bulaşmış olacaktır. Kızamıkçık hastalığında herhangi bir yemek ve içecek de bulaşma sebeplerinden bazılarıdır. Bebeklerde ve hamile kadınlarda kızamıkçık hastalığı görülmektedir. 1960’lı yılların sonlarından itibaren bu hastalığa karşı bulunmuş olan aşı sayesinde, bu hastalığın yayılmasının önü kesilmiştir. Çoğunlukla 5 ile 10 yaş arasındaki kişileri etkiler; fakat yetişkin insanlarda da görüldüğü olmaktadır. Dikkatli davranıldığında bir hafta gibi kısa bir sürede tedavi edilebilecek bir hastalık olan kızamıkçık rahatsızlığı, hamilelerde ciddi sorunlara yol açabilecek riskler barındırabilir. Konjenital adı verilen kızamıkçık türünde, bebeğin gelişimi engellenebilir ve beyin hasarına kadar gidebilecek ciddi sorunlarla karşılaşılır. Kızamık ve kızamıkçık hastalıkları, farklı iki virüsten kaynaklanmaktadır. Daha bulaşıcı olan ise kızamıktır.

Kızamıkçık Neden Olur?

Rubella denilen bir virüsten kaynaklanan kızamıkçık hastalığı; bulaşıcı olmasından daha önemlisi her türlü ortamda yayılması ile bilinir. Yakın temas ve hava sayesinde birçok farklı kişide görülmesine sebep olunur. Enfeksiyon hapşırık ve öksürük damlalarıyla, sağlıklı kişilerin solunum yollarına girmekte, buradan da kana temas ederek vücuda yayılmaktadır. Ayrıca hamile kadınlarda bu durum oldukça risklidir. Kadınlara bulaşacak kızamıkçık hastalığı, kan yoluyla anne karnındaki bebeğe bulaşabilecek kadar tehlikelidir. Virüsün en tehlikeli zamanları; döküntüden önceki bir hafta ve döküntüden sonraki iki hafta aralığıdır.

Kızamıkçık Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak vücutta bir kırmızı cilt görüntüsü oluşur. Ateş yükselmeye başlar. Baş ağrısı ve burun akıntısı, normal seyrin üzerinde seyretmeye başlar. Gözlerde yanma ve sinir iltihapları belirir. Büyük çocuklarda üst solunum yollarında bazı problemler ortaya çıkar. Kızamıkçıktan şüphelenen kişiler, bu yüzden hemen doktora başvurmalıdırlar. Çünkü dikkat edilmediği takdirde, kızamıkçık farklı komplikasyonları doğurabilecek kadar ciddi bir hastalıktır.

Kızamıkçık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık aşısı sayesinde kızamıkçık hastalığına yakalanma riski oldukça düşecektir. Kızamıkçık aşısı bebeklere 1,5 yaşından önce vurdurulur. Tekrarı ise 6 yaşına gelmeden itibaren yaptırılır. Çocukken aşılanmamış olan kişiler hastalığı geçirmediyse 28 gün süre aralığında 2 doz şekilde aşı olmalıdır. Seyahate çıkması gereken bebeklerin ise 11 aylığa kadar olanlarına bir doz kızamık- kabakulak ve kızamıkçık aşısı uygulanmalıdır. Aşılar içerisinde bağışıklığı kuvvetlendirici bir etki barındırdığı için vücutta ufak miktarda kızarıklık ve hafif bir ateş meydana getirebilir. Bu aşı virüslerin bulaşmasını engeller ve daha da önemlisi vücudun ciddi bir bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olur. Bu sayede daha güçlü bir vücut yapısı sayesinde, kuvvetli bir bağışıklık sistemi kullanılacaktır.

Kızamıkçık Teşhisi ve Tedavisi

Tüm bu belirtilerin görüldüğü zamanlarda, kişiler zaman kaybetmeden doktora gitmelidirler. Bu sayede yapılacak olan fiziksel muayene sayesinde birçok farklı kırmızılık ve döküntüler, teşhis koymayı kolaylaştıracaktır. Kızamıkçık belirli bir tedaviye ihtiyaç duymadığı için, uzun süreli yatak istirahati ve sıvı takviyesi önerebilir. Ateş düşürmek gibi destekleyici tedaviler, kızamıkçık hastalığı esnasında uygulanmaktadır. Ayrıca gerektiği takdirde ağrı kesici ve ateş düşürücüler de tercih edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net