Bilgii.net

Kitap Okuma Köşesi Dekorasyon

09.10.2018
Kitap Okuma Köşesi Dekorasyon

Kitap okuma köşesi dekorasyon fikirleri, kitap okumayı seven ve kitap okuduğu ortamın, kitaptan alınan keyfi arttıracağını bilen herkesin özen göstereceği bir konudur. Çalışma köşesi olarak da kullanılabilecek olan kitap okuma köşelerinin en iyi yanı, dekorasyon açısından iyi gözükmesi için fazladan efor harcamaya gerek olmamasıdır. Basit ve bütçe dostu yöntemler ile istenilen kitap okuma köşesine ulaşmak mümkündür. Fazla eşya ya da aşırı nesne bulundurmanın aksine, en az eleman ve nesne ile tamamlanan kitap okuma köşelerinin, okuma konusunda daha verimli olduğu gözlemlenmiştir.

Kitap Okuma Köşesi Nasıl Yapılır?

Kitap okuma köşesi nasıl yapılır?  sorusuna gelecek olursak, kitap okuma köşesini öncelikle hayalinizde canlandırmanız, daha sonra da hayal ettiğiniz şekilde gerekli materyalleri temin ederek kitap okuma köşenizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.  Pek çok detay eklenebilir olsa da kitap okuma köşesinde olması beklenen en temel elemanlar genel olarak şunlardır;

Kütüphane ve kitaplık: Kitap okuma köşenizi oluşturmak istediğiniz zaman en temel ve en başta olması gereken elemanlardan biri de olmazsa olmazlardan sayılabilecek kitaplık ve kütüphanedir. Kütaphane ve kitaplığınızı odanızın büyüklüğüne, kitaplarınızın oranına boyutlarını ve şeklini ayarlayarak kullanabilirsiniz. Kütüphane veya kitaplığınızın yerini ayarlarken, koltuğunuzu da kitaplığa yakın olacak şekilde ayarlamanızı öneririz. Kitaplığınızın rengi konusunda açık ve canlı tonları denemenizin dışında, üzerine gelen yükü taşıyabilecek kadar dayanıklı olmasına ve deprem gibi afet olaylarında yüksek dayanımı olabilecek bir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Koltuk ya da sandalye: Kitap okurken kullanacağınız sandalye veya koltuğun ergonomik açıdan rahat ve konforlu olması, kitaba daha rahat odaklanmanızı sağladığı gibi, okuma isteğinizi de arttırır. Koltuk seçiminizi yaparken uzun süre oturabileceğinizi hesaba katmalısınız. Ergonomik olarak vücudunuzu desteklemeyen koltuk ve sandalyeler, vücudunuzun duruşunu bozacağından, çeşitli fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir.

Aydınlatma:  Tavan lambası  ve okuma lambası ile süslendirebileceğiniz kitap okuma köşeniz, kitap okuma yönünden sizi motive edecektir. Aydınlatma ekipmanlarınızın ışık şiddetini dengeli ve yumuşak bir tonda ayarlamanızı öneririz. Aydınlatma ekipmanı olarak kullandığınız okuma lambasının prize yakın olmasını sağlarsanız, kablo karışıklığı ile karşılaşmadan aydınlatmanızı gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Aksesuarlar: Okuma köşenizde dikkatinizi dağıtmayacak sayı ve nitelikte aksesuar ve eşya bulundurmanızda herhangi bir sakınca olmadığı gibi, aksine yararını da görmeniz mümkündür. Okuma köşenizde bulunduracağınız eşya ve aksesuarlar arasında: okuma sırasında not alabilmenizi sağlayan ufak kağıtlar, kalemlik, rahatlatıcı izlenim veren manzara temalı tablolar gibi  nesneler bulunabilir.

Okuma Köşesi Yeri: Okuma köşesi yeri olarak seçeceğiniz yerin havadar ve pencereye yakın bir yerde olması, hem oksijen açısından hem de güneş ışığı alma bakımından önem arz etmektedir. İçeri giren oksijenin kütüphanenizin tozlanmasını önlediği gibi, oksijenin az olduğu kapalı ortamlarda kitaptan alacağınız keyif minimum düzeyde olacaktır. Gün ışığı ile desteklenen okuma köşesi, gün içinde dahi karanlık kalan okuma köşelerine oranla elektrik anlamında daha tasarruflu olacaktır.

Elektronik Eşyalar: Teknolojinin gelişmesi ve herkesin kullanır hale gelmesinden dolayı, okuma köşenizde elektronik eşyalar konusunda dikkat etmelisiniz. Okuma köşenizde elektronik eşyalar kullanmanız, okuma sırasında dikkatinizi dağıtacağından, okuma köşenizin yakınında elektronik eşyalar kullanmamanızı ve bulundurmamanızı öneririz.

Kendi Tarzınızı Yaratın

Cam Önü Okuma Köşesi Yaratma

Klasik Kitap Okuma Köşesi

Renkli Kitap Okuma Köşeleri

Ferah Kitap Okuma Köşeleri

Cam Önü Kitap Okuma Köşelerinde Yenilik

Klasik Kitap Okuma Köşeleri Yaratın

Düşük Bütçeyle Kitap Okuma Köşesi

Tarzınızı Yansıtın

Rahat Alan Yaratın

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net