Bilgii.net

Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

15.10.2018
Kistik Fibrozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Genetik bir hastalık olan kistik fibrozis vücuttaki salgı bezleri tarafından ter üretmesiyle fonksiyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Birçok salgı bezlerini etkileyen kistik fibrozis özellikle akciğer, pankreas, ter bezleri, sinüsler ve dış salgı organlarını etkilemektedir. Anne ve babamızdan sadece fiziksel özellikleri değil, genetik hastalıkları da alabiliyoruz. Bebeklerde ve Çocuklarda görülen kistik fibrozis genellikle anne ve babanın genetik taşıyıcı olması halinde meydana gelmektedir. Doğuştan gelen bu hastalığın hiçbir tedavisi yoktur ve günümüzde çoğunlukla akraba evliliği ile yapılan evliliklerde meydana gelmektedir.

Kistik Fibrizis Belirtileri

 

 • Gelişim geriliği, zayıflık, boy kısalığı
 • Hırıltı
 • Nefes darlığı
 • Balgamlı öksürük
 • Kötü kokulu ve yağlı dışkı
 • Bağırsak tıkanması
 • Kalın tükürük veya balgam üreten inatçı öksürükler
 • Şiddetli kabızlık
 • Tekrarlayan sinüzitler
 • Tekrar eden ve iyileşmeyen akciğer enfeksiyonları
 • Sık alt solunum yolu enfeksiyonu (bronşit, zatüre v.s) geçirme
 • Karın ağrısı veya oluşan şişkinlikler
 • Burun kanalları iltihabı

Bunlarla birlikte yeni doğanlarda genellikle ilk kakasının katı olması ve birbirine yapışık olması görülmektedir. Daha sonra çocukluk döneminde ise çok yiyip kilo alamaması bunlarla birlikte gelişim geriliğinin görülmesi ve süt çocukluğu döneminde sürekli tekrarlanan üst solunum enfeksiyonları da belirtileri arasında görülen özelliklerdendir. Ergenliğin gecikmesi ile birlikte bu tip çocuklarda terleri çok tuzlu olduğundan dolayı etrafındakiler öptükleri zaman tuz tadı almaktadır. Özellikle yaz aylarında çok sıcaktan dolayı vücudun tuzsuz ve susuz kalmasına neden olmaktadır.

Kistik fibroziz hastalığının tanısı genellikle çocuğun 3 yaşından öncesinde konulmaktadır. Bazen de yeni doğan bebeklerde de birçok belirtiler görülerek erken tanı konulabilmektedir.

Kistik Fibrozis Hastalığının Tedavisi

Child holds a mask vapor inhaler

Her ne kadar tıpta hızlı bir şekilde yeni tedaviler bulunsa da kesin bir tedavi yöntemi olmayan bir hastalıktır. Fakat genetik bir hastalık olduğu için ilk olarak gen tedavisi ile başlanılabilir. Bunun yanı sıra erken tanı koymakta bir o kadar önemlidir. Erken tanı sayesinde çocuğun yaşam kalitesini arttırarak, hayatını biraz daha iyi sürdürmesinde yardımcı olunabilir. Bunun için de doktor kontrolünde sağlanan bazı tedaviler gerçekleştirilir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

Çocuklarda veya bebeklerde oluşabilecek enfeksiyonlardan korunma sağlanmak bu hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Çünkü kistik fibrozis olan çocuklar veya bebekler çoğunlukla enfeksiyonel sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu yüzden de erken tanı sonrası doktorunuzun kontrolünde çocuğunuza Grip, Hemofilus influenza B (HIB) ve pnömokok aşıları kesinlikle yaptırılmalıdır. Bunun dışında enfeksiyon sırasında oluşa balgamlı öksürükler için balgam söktürücü antibiyotikler kullanılmalı ve gerektiği taktirde de hastaneye yatırılıp orda tedavi görmelidir. Son olarak , solunum fizyoterapisi ve beslenmelerinin düzenlenmesi için sindirim enzimleri takviyesi yapılmalıdır. Böylece kistik fibrozis hastalığına sahip olan çocukların veya bebeklerin yaşam kalitesini arttırmış oluruz.

Kısacası, kistik fibrozis hastalığı çocuklarının yaşamı boyunca devam eden bir hastalıktır. Ilk olarak akraba evliliklerinin engellenmesi gerekmektedir. Ilk çocukları kistik fibrozis hastalığı olan aileler ikinci çocukta da oluşabilecek kistik fibrozis hastalığına karşı anneve babaya amnion sıvısından oluşan testler yaparak önlemler almalıdır. Şu an da hiçbir tedavisi olmamasına rağmen genetik bilimlerinin araştırmalarına göre ileride kesin bir tedavisi olacağının sinyalleri verilmektedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net