Bilgii.net

Kışın Nasıl Spor Yapılır? Kışın Spor Yapmak İsteyenlere

11.10.2018
Kışın Nasıl Spor Yapılır? Kışın Spor Yapmak İsteyenlere

Spor yapma kültürü, her mevsime göre farklı özellikler barındırmaktadır. Spor yapan kişiler, profesyonel başarılar elde etmek istediklerinde, kendilerini mevsimlere göre değiştirmektedirler. Spor yapma şeklini mevsimlere göre ayarlayan kişilerin, istedikleri sonuca daha doğru şekilde ulaşmaları mümkündür. Yaz aylarında dışarıda yapılan egzersiz ve koşuların yerini, soğuk kış günlerinde spor salonları ve evler almaktadır. Tabi ki spor yapılırken en önemlisi, kişinin kendini tanıması ve yapabileceği spor çeşidine karar vermesidir. Sağlık konusunda sıkıntısı olmayan kişilerin, kontrol amaçlı düzenli spora başlamadan önce check- up yaptırmaları önerilir. Bu sayede sporda harcanacak efor ve süreler, bu testler ışığında belirlenecektir.

Kışın Yapılacak Sporlar İçin En Uygun Saat

Kış aylarında, sadece sporun yapıldığı ortam değişmez. Aynı zamanda spordaki alt başlıkların hepsinde bir değişikliğe gidilecektir. Özellikle sporun yapıldığı saatlerde, farklılık yapılması gerekir. Yazın daha çok sabah saatlerinde spor yapan kişilerin, kış aylarında bu düzenini değiştirmeleri gerekir. Kış aylarında spor yapmak için en uygun saatler 16.00 ve 19.00 arasında olanlarıdır. Çünkü kışın vücudun kendini programlaması ve gerekli ısıya ulaşması için geçen süre aralığı daha fazladır. Kış aylarında akşam saatlerinde yapılacak sporların, kilo vermede ve sıkılaşmada daha başarılı olduğu gözlenmektedir.

Spor Salonunda Spor Yapmak

Spor yapmak, temelinde vücudun daha temiz bir havayla buluşması ve bu sayede hızlı kan akışının sağlanmasıdır. Vücut bu sayede terleyecek ve daha hızlı şekilde kalori yakımı sağlayacaktır. Spor yapmak için spor salonlarını tercih eden kişilerin yapması gereken, öncelikle hijyene dikkat edilmesidir. Aynı zamanda temiz hava sirkülasyonu doğru şekilde sağlanmalıdır. Bu sayede daha doğru bir spor yapılacak, havadaki hastalıklardan etkilenilmeyecektir.

Kışın Evde Yapılacak Spor Hareketleri

Kişiler kış aylarında genel olarak kilo almaya eğimlidirler. Bundan dolayı özellikle kış aylarında kilo almamak ve sıkılaşmak amacıyla belirli temel hareketleri düzenli olarak yaparlar. Kardiyo egzersizleri ve vücut geliştirme hareketleriyle birlikte, bu konuda yeterli bir seviyeye ulaşılacaktır. Midedeki karın kaslarının gelişmesini ve aynı bölgedeki yağlanmayı önlemek isteyenler, evde mekik çekmelidirler. Aynı zamanda göğüs ve kol bölgesinde gelişme görmek isteyenlerin düzenli olarak şınav çekmesi gerekir. Eve alınacak olan spor aletleri de, kışın spor yapmayı kolaylaştıracak unsurlardan bir tanesidir. Koşu bantları ve ağırlık sehpaları, bu konuda en çok tercih edilen ürünlerdendir. Aynı zamanda evde, gerekli ücretler karşılığında satın alınarak video karşısında Pilates ve oryantal gibi Kardiyo sağlayacak aktiviteler ve danslar da yapılabilir.

Kışın Sporcu Beslenmesi

Kış aylarında vücutta yağ birikimi ve düzensizlik daha kolay şekilde gerçekleşir. Bu yüzden de kış aylarında beslenme konusunda çok dikkatli olunması gerekir. Spor yapan kişilerin, başlangıçtan en az 45 dakika önce yemeği kesmeleri gerekir. Aynı zamanda spordan önce ve sonra yapılacak beslenme teknikleri de farklılık göstermektedir. Spordan önce genel olarak enerji verici ve daha karbonhidrat ağırlıklı besinler tercih edilir. Bu arada şeker hastalarının spor döneminde de tatlı tüketmesi tavsiye edilmez. Spordan sonra ise beslenmenin içeriğini, kasların gelişiminde katkısı bakımından proteinler oluşturmalıdır. Böylece spordan istenen başarı, tüm konulara uyulması sayesinde alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net