Bilgii.net

Kışın Nasıl Giyinmeliyiz? Sıcak Bir Kış İçin Öneriler

11.10.2018
Kışın Nasıl Giyinmeliyiz? Sıcak Bir Kış İçin Öneriler

Mevsimlerin değişmesi, gardıroptaki kıyafetlerin de baştan aşağıya değişmesi anlamına gelir. Bu yüzden de her mevsime göre alınan kıyafetler ve giysiler bulunur. En çok yer kaplayan ve en sıcak tutan kıyafetler için, kış aylarının gelmesi beklenir. Her evde olduğu gibi sıcak havaları gören kişiler, kışlık eşyalarını evin depolama alanlarına kaldırır ve sıcak havaların tadını çıkartır. Havaların tekrar soğumaya başladığı bembeyaz günler geri gelince de, hemen kışlık kıyafetlerin çıktığına şahit olacaksınız. Kış mevsiminde dikkat edilmesi gerekilen birçok farklı konu vardır. Özellikle mevsimsel geçişten kaynaklı olarak hastalığa yakalanma riskiniz oldukça fazladır. Bu yüzden de size verilecek önerilere dikkatlice uyarak, sağlığınızı en iyi koruyacak şekilde giyinme metotlarına başvurmanız gerekir.

Vücudun Korunmasına Baştan Başlanmalı

Vücut ısısı, vücudun çeşitli bölgelerinde çok daha fazla şekilde kaybedilir. Bu yüzden de vücut ısısının kolay düştüğü bölgelerin daha iyi kullanılması gerekir. İnsanlar, kafalarından ve boyunlarından ciddi bir ısı kaybı yaşarlar. Özellikle soğuk havalarda bunun olması, hastalıklara davetiye çıkartacak bir durumdur. Bunun önlenmesi için kışın giyiminde özellikle başı, yanakları ve kulakları özellikle koruyacak bir stil geliştirilmelidir. Şapkalar ve sıcak tutan bereler, bu işlevi en kolay şekilde görecek olan eşyalardır. Atkılar ve boyunluklar sayesinde de, boyun bölgesinin korunması sağlanacaktır.

Kat Kat Giyinmek Değil, Sıcak Tutan Kıyafetler

Herkesin yanlış bildiği bir konuyu aydınlatmak gerekir. Öncelikle kış aylarında her zaman kat üstüne kat giyinmek doğru bir uygulama değildir. Çünkü vücut sıcaklığının belirli aralıklarda tutulması gerekir. Bu aralıklarda tutulmayan vücut sıcaklıkları zamanla farklı komplikasyonlara sebep olacaktır. Fazla şekilde ısınan vücut terleyecek ve zamanla soğuk havadan dolayı hastalığın başlangıcına neden olacaktır. Aynı zamanda, kaliteli olmayan ve kış şartlarında giyilmesi doğru olmayan ince giysiler tercih etmek, soğuktan korunmanın bir yolu olmayacaktır. Yapılacak en doğru şey, kış mevsimine uygun polar ve termal özellikli kıyafetler seçmek olacaktır. Bu sayede kaliteli kumaş yapılarıyla soğuğu tutacak olan giysiler, aynı zamanda vücudu terletmeyecek ve hastalığa sebep olmayacaktır. Yün, genel olarak kullanılsa da, tahriş etme riski yüzünden cilde direk uygulanması tavsiye edilmez.

Doğru Ayakkabı ve Çorap Seçimi

Vücut ısısının kaybedildiği ve hastalıkların birçok başlangıç noktası olan ayaklar, sıkı şekilde soğuktan korunmalıdır. Bu sayede yapılacak olan çorap seçimleri ve kışlık ayakkabıların da önemi anlaşılacaktır. Ağır ve kalın çoraplar yerine, daha termal ve ince, aynı zamanda ayağı terletmeyen çoraplar seçilmelidir. Böylece özellikle kış aylarında çoğalan ayak mantarı tehlikesinin de önüne geçilmiş olacaktır. Kışın en çok, su geçirmeyen ve ayak konforunu ön planda tutan ayakkabılar seçilmelidir.

Ellerin Korunması

Kışlık kıyafetlerin gardıroptan çıkartılması esnasında, asla eldivenlerin olmadığı bir kış kıyafet kombini düşünülmemesi gerekir. Çünkü eller, soğuk havalarda kurur ve çatlamaya başlar. Zamanla cildin daha kötü görünmesine sebep olabilir. Aynı zamanda ciddi anlamda vücut ısısının düşmesine sebep olacak ellerin, her zaman dikkatli şekilde korunması gerekecektir. Bu yüzden, yalıtkan ve su geçirmez özelliklere sahip olan eldivenlerin sürekli olarak kullanılması gerekmektedir. Böylece kışın vermiş olduğu buz kesme hissinden de kurtulmak mümkün olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net