Bilgii.net

Kışın Çiçekler Nasıl Korunur? Çiçekleriniz Zarar Görmesin

11.10.2018
Kışın Çiçekler Nasıl Korunur? Çiçekleriniz Zarar Görmesin

Kışın çiçekleri soğuklardan korumak için birbirinden farklı yöntemler geliştirilmiştir. Özellikle de kış aylarının getirmiş olduğu soğuk hava ve don olayları bitkileri koruma konusunda kişilerin daha bilinçli olmasını sağlar. Bitkiler her ne kadar kendi kendilerini korumak için bir takım etkilere sahip olsalar da kışın bu durumdan mustarip olan ve kendini koruyamayan pek çok bitki bulunur. Eğer dışarıdan müdahale edilmezse bitki donma sonucu hayatını kaybedebilir. Bu konuda görev tamamen bitkinin sahibinin bilinçli olmasına kalır. Kışın soğuklardan ve don olaylarından bitkinizi nasıl koruyacağınızı ve donmuş olan bitkinizi nasıl hayatta tutacağınız ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Kışın Çiçekleri Korumanın Yöntemleri

  • Bitkiyi donda sarma yöntemi ile sarmanız direkt buran kuru ayazı kesecek ve bitkinin ana gövdesinin dondan etkilenmemesini sağlayacak ve bitkinizin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlayacaktır.
  • Çiçeğiniz küçük bir saksıda ise onun boyutuna uygun poşet ile üzerini sarmanız bile dondan korunmasını sağlar. Poşet yerine gazete kâğıdını da tercih edebilirsiniz.
  • Çiçeğinizi dondan kurtarmak için sarma yöntemini tercih edecekseniz alüminyum folyoyu da tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki bu ürün ısıyı engelleyecektir.
  • Çiçeklerinizin hepsi için tünel sera yöntemini tercih ederek onları kışın soğuk günlerinden kurtarabilirsiniz.

İnsanlar ve hayvanlar soğuk havalardan kendini koruyabilecek hareket kabiliyetine sahipken bitkilerin böyle bir şansları yoktur. Kendilerini korumak için belli bir alan gidemezler. Bu nedenle de bitki besleyenlerin dikkatli ve onlara karşı korumacı olması gerekir. Çoğu bitki kış aylarında don olaylarından dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu gibi olumsuz durumların önüne geçmek içinse bir takım önlemleri almakta fayda vardır. Özellikle de balkonunuzda çiçek besliyor ve camlı bir balkona sahip değilseniz bu konuda kesinlikle önlem almanız şart oluyor.

Bitkilerde görülen don olayının oluşma şekli, buzların donması ve ardından çözülmesi ile bitkinin kanalları içerisinde kabarcık denilen hava baloncuklarının oluşmasıdır. Bu baloncuklar birbiri ile eşleşen yapıdadırlar. Eğer bu eşleşme bitlinin su kanalları içerisinde olursa var olan su kanalı yani damarların tıkanması söz konusu olacaktır. İnsanlardaki damar tıkanıklığı ile bu durum benzerlik gösterir. Bu durumda kökten gelen yaprağa su taşınmaz ve çiçek sonunda ölür. Yukarıda sıraladığımız yöntemler sayesinde çok sevdiğiniz çiçeğinizin ölmesini engelleyebilir ve onun için yaşam ömrünü uzatabilirsiniz.

Donan Çiçek Nasıl Kurtarılır?

Bitkinizi koruma konusunda başarılı olamadınız ve bitkiniz dondu mu? Bu durumda yapılacak birkaç yöntem bulunmaktadır. Bitkiniz don yaşadığı zaman hasta durumuna düşer. Eğer bitlinizde sağlam tomurcuk kalmış ise ilk olarak bitkinizi sıcak bir alana almanız gerekir. Bulunduğu soğuk ortamdan ayrılan bitki daha ılıman ve sıcak bir yere yerleştirildiğinde bu sağlam kalan tomurcuklar yeniden canlanabilecektir. Bu sayede bitkinizde tek kayıp yapraklarda olur ve en kısa sürede sıcak ortama alınan bitki eski sağlığına kavuşabilir. Yeni yapraklar da zaman içerisinde açacak ve bitkiniz sağlıklı hayatına kaldığı yerden devam edecektir soğukların olduğu zamanlarda bahçe ve balkon gibi yerlerde saklı içerisinde bulunan çiçeklerin mutlaka içeride en uygun alana konumlandırılması gerekir. Don olaylarının özellikle de gün doğumu ve gece yaşandığı göz önüne alındığında bitkinizi koruma altına almak sizin elinizdedir. Bitkinizi koruma altına almak için özellikle de bu saatlerde bitkinizin oda sıcaklığında bulunması ve zarar görmemesi sağlanabilir. Yukarıda bahsettiğimiz sarma yöntemini tercih edecekseniz de bu işlemi bitkinizin üzeri tamamen kapanacak şekilde yapmalısınız. Geçici bir durum olduğundan dolayı bu durum çiçeğinize zarar vermeyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net