Bilgii.net

Kırmızı ve Siyah Banyo Fayans Tasarımları

29.11.2018
Kırmızı ve Siyah Banyo Fayans Tasarımları

Renkler ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Evi dekore ederken seçilen renkler, mekâna bir anlam ve kimlik katar. Bu sebeple dekorasyonda doğru rengin seçimi önemlidir.

Kırmızı Rengin Önemi

Kırmızı, ev dekorasyonunda çarpıcı, göz alıcı ve iddialı bir renktir. Bu özelliği dolayısıyla çok dikkatli kullanılması gerekir. Doğru kullanıldığında harika sonuçlar elde edilir. Aksi halde ise beklenilenin altında sonuçlar ortaya çıkar.

Kırmızı Renk Enerjisi

Kırmızı yaydığı enerji ile ortama bir kat daha hareketlilik katar. Bu da insanlarda bir rahatsızlık duygusu yaratabilir. Bu sebeple kırmızı rengi geniş bir alanda değil de daha dar bir alanda tercih etmek, mekânın büyüsünü korumaya yardımcı olacaktır. Mesela tüm duvarın değil de duvarın bir kısmının kırmızı ile boyanması ya da fayanslarda kırmızı renk kullanırken, yanında onun yaydığı gücü ve enerjiyi dengeleyecek başka bir renk seçilebilir. Böylelikle dekoratif sorunların önüne geçebilirsiniz.

Siyah ve Kırmızı Uyumu

Siyah gibi nötr bir renk kırmızı ile bir arada kullanılabilecek bir renktir. Kırmızı ve siyah bir arada kullanıldığında kırmızının güçlü etkisi biraz da olsa kırabilir, siyah tüm dikkatin kırmızıya kaymasına engel olabilir.

Salon dekorasyonunda kırmızı – siyah kullanımı duvarlarda, koltuklarda ve perdelerde; odalarda mobilyalarda, halı ve perdelerde; mutfakta ve banyoda ise dolaplarda ve fayanslarda tercih edilebilir.

Kırmızı – siyah banyo fayansları, gri, beyaz, kirli beyaz ya da bej gibi yer fayansları ile tamamlandığında banyolarda şık görüntünün oluşmasını sağlayacaktır. Yer ve duvar fayansları arasında oluşan ahenk banyoya ayrı bir hava katacaktır. Ayrıca banyo fayanslarının büyük ya da küçük oluşu da önemlidir. Kırmızı – siyah banyo fayanslarının büyük parçalar şeklinde kullanımı gözü daha az yoracak bir etki yaratır. Bu sebeple küçük parçalardan ziyade daha büyük parçaların tercih edilmesi önerilir. Bu durum yer fayansları için de geçerlidir. Yer fayanslarında kırmızı ve siyah tercih ediliyorsa, yine büyük fayanslar seçilmelidir.

Banyo Dolaplarında Siyah ve Kırmızı

Kırmızı – siyah banyo fayansları ile bir bütünlük yaratacak bir diğer seçenek ise banyo dolaplarının renk seçimidir. Dolapların rengi aynı fayanslarda olduğu gibi nötr renklerden (gri, beyaz, kirli beyaz ya da bej gibi) seçilirse, yine ortam boğulmayacak ve sıkıcı bir hal almayacaktır.

Kırmızı ve Siyah Duş Kabini

Banyoda duş kabini içerisinde seçilen renkler de dekorasyon konusunda yardımcı olabilecek bir diğer ayrıntıdır. Kırmızı – siyah banyo fayanslarına uygun olacak ve etkisini hafifletecek şekilde aydınlık bir fayans seçimi de uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Banyo duvarlarında kırmızı – siyah banyo fayansları tercih edildiğinde, duş kabini içerisinde de bu renkleri seçmek haliyle çok doğru bir tercih olmayacaktır.

Kırmızı ve Siyah Aksesuarlar

Banyoda kullanılacak ufak aksesuarlar da ortamın havasını değiştirmeye yetecektir. Mesela sıvı ve katı sabunluğun dekorasyonun ve renklerin tarzına uygun olacak şekilde beyaz, kirli beyaz ya da bej olması ortamın ağırlığını hafifletecektir.

Banyoda kırmızı ve siyahın bir arada kullanımı küçük banyolar açısından bir avantaj unsuru da olabilir. Kırmızı rengin çarpıcılığı, banyonun ufak oluşundan dikkatleri başka bir noktaya kaydıracaktır. Büyük banyolar içinse kırmızı ve siyah doğru bir şekilde bir arada kullanıldığında mükemmel sonuçları doğuracaktır. Kırmızının enerjisi ve canlılığı ile siyahın karizmatik duruşu banyolara ayrı bir anlam katacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net