Bilgii.net

Kırmızı Etin Faydaları Neler?

29.10.2018
Kırmızı Etin Faydaları Neler?

Kırmızı et, en sağlıklı ve protein değeri yüksek olan et türlerinden biridir. Memeli hayvanlardan elde edilir. Protein, çinko ve demir bakımından zengin olan bu gıdanın beslenme yetersizliklerine de faydalı olduğu biliniyor. Kişilerin günlük alması gereken protein miktarları vardır. Bu proteinler miktarları et veya çeşitli gıdalardan tamamlanabilir. Bir kadının alması gereken protein günlük 45 gr iken bir erkeğin alması gereken protein miktarı ise 55 gramdır. kırmızı et diğer protein kaynaklarından daha üstündür. Kansızlığı önleyen gıdanın vücuda canlılık ve zindelik vermesi de dikkati çekmektedir. Kırmızı et aşırı kilo almayı önlerken zihinsel faaliyetleri de güçlendiren bir etkiye sahiptir.

Kırmızı Etin Yararları Nelerdir?

Kırmızı etin insan sağlığına faydaları son derece önemlidir. Aşağıdaki maddelerle etin sağlığa faydaları konusunda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  • Kırmızı et denince akla gelen ilk özellik protein değerlerinin yüksek olmasıdır. Sporla ilgilenenler genelde et olarak kırmızı eti tercih ederler. Sağlıklı kilo almak ve kas yapmak için etkilidir.
  • Zihinsel gelişimi arttırır. Dolayısıyla düzenli olarak tüketmeye önem verilmelidir.
  • Hamilelerde bebek sağlığı için tüketilmesi önerilir.
  • Kırmızı etin kansızlığa iyi geldiği bilinir. Bunun nedeni de içinde bulunan mineral değerleridir. Yeterli oranda demir içerir.
  • Kırmızı et aşırı kilo almayı önler. Sağlıklı beslenmede etkilidir. Bu nedenle diyet listelerinde her zaman kendine yer bulabilir.
  • Bu gıdanın içerdiği vitaminler kemikler için de önemlidir. Özellikle kadınlarda belli yaştan sonra kemiklerin güçlendirilmesi önem taşır.
  • Kırmızı et tüketimi unutkanlığa karşı da etkilidir. Hafıza güçlenmesi için gereken B12 ve B6 vitaminlerini içerir.
  • Kırmızı etin vücuda enerji vermesi de önemlidir. Nedeni ise selenyum değerleridir.

Kırmızı Et Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Bağışıklık sisteminin güçlenmesi hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır. Kişinin dirayetli ve dinç kalmasını sağlar. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler hava şartlarından çabuk etkilenir. Özellikle soğuk havalarda gribe yakalandığınızda bağışıklık sisteminin önemini daha iyi kavrarsınız.

Kırmızı Etin Zararları

Buraya kadar kırmızı etin faydalarından bahsettik. Ama her gıdanın olduğu gibi kırmızı etin de yararı yanında zararı da vardır. Et bazen sağlık sorunlarıyla da ilgilidir. Diğer taraftan nasıl hazırlandığı ve saklandığı fayda ve zarar konusunda etkilidir.

Kırmızı et gereğinden çok tüketilirse tansiyonun yükselmesine neden olur. Yüksek tansiyonu olanlar eti doğru miktarlarda tüketmelidir. Hatta doktorunuzdan diyet önerisi almanız daha doğru olur.

Aşırı et tüketimi kolesterol yükselmelerine de yol açabilir. Kolesterol konusunda da doktor önerileri dikkate alınmalıdır. Aynı konuyla bağlantılı olarak kalp ve damar hastalıkları için de sakıncalı olduğu durumlar vardır. Yine bu hastaların doktorlarından diyet listesi alarak beslenmelerini sürdürmesi önemlidir. Ayrıca aşırı tüketmek kalp ve damar hastalıklarının nedenidir.

Tüm bunların dışında kırmızı eti gereğinden çok tüketmek de farklı sağlık sorunlarına ve karaciğerde hastalanmalara yol açabilir. Bağırsak ve mide problemleri de aşırı et tüketiminden kaynaklanabilir.

Kırmızı et tüketirken yukarıda verdiğimiz bilgileri dikkate almanız önerilir. Ayrıca herhangi bir sağlık sorununuz varsa önce doktorunuza danışmalısınız. Sağlık sorununuz yoksa da aşırı tüketmenin bazı hastalıkların nedeni olacağını unutmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net