Bilgii.net

Kireçlenme Neden Olur, Nasıl Geçer?

13.10.2018
Kireçlenme Neden Olur, Nasıl Geçer?

Artrit eklemlerin iltihaplanmasıdır. Bir eklem veya çoklu eklemleri etkileyebilir. En sık görülen tiplerden ikisi osteoartrit (OA) ve romatoid artrittir (RA).

Artrit semptomları genellikle zamanla gelişir, ancak aniden ortaya çıkabilirler. Artrit en yaygın olarak 65 yaşın üzerindeki erişkinlerde görülür, ancak çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde de gelişebilir. Artrit kadınlarda erkeklerden ve aşırı kilolu kişilerden daha yaygındır.

Artrit Belirtileri Nelerdir?

Eklem ağrısı, sertlik ve şişlik artritin en yaygın semptomlarıdır. Hareket aralığınız da azalabilir ve eklem çevresindeki deride kızarıklıklarla karşılaşabilirsiniz. Artritli birçok insan sabahları semptomlarının daha kötü olduğunu fark eder.

RA durumunda, bağışıklık sisteminin aktivitesinin neden olduğu iltihap nedeniyle yorgun hissedebilir veya iştahınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca anemik olabilirsiniz – kırmızı kan hücresi sayınız azalır – ya da hafif bir ateşi vardır. Ciddi RA tedavi edilmezse eklem deformesine neden olabilir.

Artrit Nedenleri Nelerdir?

Kıkırdak eklemlerinizde sağlam ancak esnek bir bağ dokusudur. Hareketleri ve üzerlerinde stres oluşturduğunuzda oluşan basıncı ve şoku emerek bağlantıları korur. Bu kıkırdak dokusunun normal miktarında bir azalma, bazı artrit türlerine neden olur.

Normal aşınma ve yıpranma, en yaygın artrit formlarından birine neden olur. Eklemlerde bir enfeksiyon veya yaralanma, kıkırdak dokusunun bu doğal bozulmasını şiddetlendirebilir. Bir aile öyküsüne sahipseniz, OA geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir.

Yaygın bir diğer artrit şekli olan RA, bir otoimmün bozukluktur. Vücudunuzun bağışıklık sisteminin vücudun dokularına saldırdığı zaman ortaya çıkar. Bu saldırılar, eklemlerinizdeki kıkırdağı besleyen ve eklemleri yağlayan bir sıvı üreten sinovyayı, yumuşak bir dokuyu etkiler.

RA, bir eklemi istila edip yok edecek bir sinoviyum hastalığıdır. Sonunda eklem içindeki kemik ve kıkırdağın tahribatına yol açabilir.

Bağışıklık sisteminin saldırılarının kesin nedeni bilinmemektedir.

Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin temel amacı, yaşadığınız ağrının miktarını azaltmak ve eklemlerde ek hasarı önlemektir. Acıyı kontrol etme konusunda sizin için en uygun olanı öğreneceksiniz. Bazı insanlar yatıştırıcı olmak için ısıtma yastıkları ve buz paketleri bulurlar. Diğerleri, ağrılı eklemlerden baskı almasına yardımcı olmak için köpekler veya yürüyüşçüler gibi hareketlilik destek cihazları kullanır.

Eklem fonksiyonunuzu geliştirmek de önemlidir. En iyi sonuçları elde etmek için doktorunuz size tedavi yöntemlerinin bir bileşimini yazabilir.

Cerrahi Müdahale

Eklemi yapay biriyle değiştirmek için ameliyat bir seçenek olabilir. Bu ameliyat şekli genellikle kalça ve dizlerin yerine geçer.

Artritiniz parmaklarınızda veya bileklerinizde en şiddetli ise, doktorunuz ortak bir füzyon yapabilir. Bu prosedürde, kemiklerinizin uçları iyileşene ve biri haline gelene kadar birlikte kilitlenir.

Fizik Tedavi

Etkilenen eklem çevresindeki kasları güçlendirmeye yardımcı olan egzersizler içeren fizik tedavi, artrit tedavisinin temel bir bileşenidir.

Hangi Yaşam Tarzı Değişiklikleri Artritli İnsanlara Yardımcı Olabilir?

Kilo kaybı ve sağlıklı bir kiloyu korumak OA geliştirme riskini azaltır ve eğer varsa, semptomları azaltabilir.

Sağlıklı bir diyet yemek kilo kaybı için önemlidir. Taze meyveler, sebzeler ve otlar gibi birçok antioksidan içeren bir diyet seçmek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Diğer iltihap azaltıcı gıdalar balık ve fındık içerir.

Artritiniz varsa en aza indirmek veya kaçınmak için yiyecekler arasında kızarmış yiyecekler, işlenmiş gıdalar, süt ürünleri ve yüksek miktarda et bulunur.

Düzenli egzersiz eklemlerinizi esnek tutacaktır. Yüzmek, artritli insanlar için genellikle iyi bir egzersiz formudur, çünkü eklemleriniz üzerinde koşma ve yürüme yolunda baskı oluşturmaz. Aktif kalmak önemlidir, ancak gerektiğinde dinlenmeli ve kendinizi aşırı yorulmaktan kaçınmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net