Bilgii.net

Kireç Nasıl Temizlenir? Tüm Detaylar

13.10.2018
Kireç Nasıl Temizlenir? Tüm Detaylar

Mutfak lavabolarında, duşakabinlerde, tuvaletlerde ve çaydanlıklarda oluşan kireçleri temizlemek, ev temizliği konusunda en zorlanılan kısımlardan biridir. Özellikle içme suyunda kireç oranı yüksek bölgelerde, bu problem sık sık yaşanmaktadır. Kireç oluşmasına engel olmak için en kalıcı çözüm evin su girişine, kireci süzen küçük bir aparat taktırmaktır. Biraz maliyetli olan bu yöntem, her yıl, takılan bu aparatın temizlenmesi için de masraf gerektirir. Çaydanlık, lavabo ve duşa kabinlerde oluşan kireç temizliği için ise, bazı pratik yöntemlerle çare bulunabilir.

Çaydanlık Kireci Temizleme

Çay, ülkemizdeki en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Evde güzel bir çay içmenin en iyi yolu da, güzel bir çaydanlık sahibi olmaktır. Çaydanlık, çay demleme işlemi esnasında kireçlenecektir. Bu kireçlenme iyi şekilde temizlenmelidir. Çünkü eğer temizlik yeterli miktarda gerçekleştirilmezse, çay demlenmesi esnasında yeniden bir kireç kokusu ve tadıyla karşılaşılacaktır.

Çaydanlıktan Kireç Çıkartma Yöntemleri

Çaydanlık içerisine konulacak olan sirke ve su, kaynatılmaya başlanmalıdır. Böylece kaynayan su dökülür ve bu işlemden sonra süngerle yıkanmalıdır. Çaydanlıktaki kirece iyi gelecek yöntemlerden bir tanesi de limon tuzudur. Limon tuzu, içerisine konacak suyla beraber kaynatılmalıdır. Kaynayan suyun çaydanlıktan dökülmesinden sonra çaydanlık temizlenmelidir. Bu iki işlemden sonra çaydanlıktaki kirecin tamamen çıkartılmış olduğu gözlemlenir. Çaydanlık için kireçlerin çıkartılmasında, marketlerde satılan kireç çözücüler de kullanılabilir. Bu çözücülerin kullanılması esnasında etrafa sıçramaması gerekir. Yarım saat çaydanlıkta bekletilecek olan kireç çözücünün, kaynayan suyla beraber çıkartılması ve yeniden temizlenmesi gerekir. Böylece kireç tamamen temizlenmiş olacaktır. Çaydanlık temizlenirken, özellikle kullanılan maddelerin cilde teması engellenmelidir. Kireç çözücü çaydanlıkta bekletilirken, aynı havanın solunmaması gerekir. Kirecin söküldükten sonra, çaydanlığın birkaç kez duru suyla tekrar kaynatılması gerekir. Bu sayede sağlığa zararlı maddeler kalmamış olacaktır.

Banyo ve Tuvaletlerde Kireç Temizliği

Banyoda kireç oluşumu her evin başına gelebilen bir durumdur. Sulardaki kireç oranı, tuvalet ve duş yüzeylerinde zamanla kireçlenmeye sebep olur. Kirecin görüntüsü hoş değildir ve aynı zamanda temizlenmesi de bir o kadar zahmetlidir. Tuvalet temizliğindeki zorluk, tuvaletin girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden tuvaletin her köşesine ulaşmak zor olabilir ancak hijyenik bir ortamın yaratılabilmesi için her köşesinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik esnasında yardımcı olabilecek bazı püf noktaları vardır. Bunlardan birkaçı:

  • Çamaşır Suyu: Tuvalet kireci için çamaşır suyundan da faydalanabilirsiniz. Ürünün klozetin her yerine ulaşabilmesi için sprey şişesi kullanabilirsiniz. Daha sonra çamaşır suyunu klozetin iç kısmına ve tercihe bağlı olarak dış yüzeylerine de sıkıp 10 dakika gibi süreyle bekletin ve ardından tuvalet fırçası kullanarak tuvaletin içini ovun. Dilerseniz, daha uzun süre bekletebilirsiniz.
  • Özel Karışım: Tuvalet kirecini doğal yollarla temizlemeyi tercih ediyorsanız, marketlerden edinebileceğiniz boş bir sprey şişesine bir miktar sirke, karbonat ve su ekleyip karıştırın. Daha sonra bu karışımı tuvaletinizin içine ve dış yüzeylerine sıkın. Sirke ve karbonat karışımı kirecin çözülmesinde ve aynı zamanda da bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. Bu karışımı klozetin içinde bir süre bekleterek karbonat ve sirkenin kireç çözücü etkisini arttırabilirsiniz. Daha sonra rutin tuvalet temizliğinize devam edebilirsiniz. Ayrıca yoğun ve ağır kireç lekelerinde tuvalet için özel üretilmiş sünger taşlarından da faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net